8. týden těhotenství (8tt)

Gratulujeme! Na konci osmého týdne za sebou máte 55 dní těhotenství, ukončený druhý lunární měsíc a začíná Vám 8. týden těhotenství. Embryo se odteď označuje jako plod (fetus), což znamená mládě. V osmém týdnu těhotenství se plodu formuje obličej a končetiny, dále se vyvíjejí orgány. Dochází k prvním pohybům plodu, které ale ještě neucítíte. Plně začíná fungovat placenta. Je to také týden, kdy by se měla uskutečnit první návštěva gynekologa.

Počáteční fáze těhotenství | Foto: Shutterstock
Počáteční fáze těhotenství | Foto: Shutterstock

Vývoj plodu

Od osmého týdne těhotenství (8tt) se z embrya stává plod, a to proto, že plod již nemá ocásek. Hlava je stále skloněna k hrudi, nelze rozeznat krk. Díky rychlému vývoji mozku je nyní mozková část plodu nepoměrně velká k obličejové části. Ale i v obličeji dochází k vývinu, který je hodně složitý a oproti vývinu mozku pomalejší. Srůstáním připravených výběžků dochází k formování čelistí. Do základu horní čelisti zasahuje základ nosu, proto je její vývoj ještě komplikovanější. Právě zde nejčastěji vznikají rozštěpové vady. Vytváří se nosní dírky a nosní kanálky, vznikají vnitřní části uší zodpovědné za udržování rovnováhy a sluch. Široká ústní dutina se zmenšuje a nabývá typický tvar. V ústech vzniká jazyk a zubní lamely – zárodky chrupu. Oči jsou umístěny po straně hlavy, jelikož se v sítnici již ukládá pigment, jsou nyní hodně tmavé a výrazné. Objevuje se náznak očního nervu, viditelná je i špička nosu. K výrazným změnám dochází i na končetinách, zvláště pak na horních, vrchní jsou ve vývoji o týden pozadu. Horní končetina má již loketní kloub, takže ji můžeme rozdělit na paži a předloktí. Tvoří se také prstové paprsky (základ pěti budoucích prstů) mezi kterými jsou blány. Na dolní končetině vzniká kolenní kloub, takže je možné končetinu rozdělit na stehenní a bércovou část. Zde však ještě základy prstů nevznikají, k tomu dochází až příští týden.



I ve vývoji orgánů dochází k jistým pokrokům, vyvinuty jsou už zárodky všech vnitřních orgánů. Jsou však v jednoduché formě a mohou ještě změnit polohu. V osmém týdnu těhotenství vzniká u plodu bránice, která je důležitá pro dýchání. Plíce jsou již v zárodku, ale potrvá ještě dlouho, než budou zcela vyvinuty. Plod má také zárodky ledvin. V tomto týdnu dochází k rychlému růstu střeva. Střevo roste rychleji než samotný plod a je také delší. Proto se vychlípí mimo dutinu břišní a vtlačí se do pupeční šňůry. Plod začíná dělat jemné spontánní a reflexivní pohyby, které ale ještě neucítíte. Děje se to díky vývinu kostí a svalů, svalové hmoty přibývá. Kůže ve formě horní vrstvě buněk se stává méně propustnou a průhlednou. To zabraňuje příjmu kyslíku a živin přes kůži. Tuto funkci nyní přebírá placenta. Pohlaví dítěte zatím stále nelze určit, pohlavní orgány totiž nejsou dostatečně vyvinuty. Délka plodu jsou nyní asi 2 cm (velikost malé jahody), váží kolem 1,5 g. Do porodu zbývá 32 týdnů, tedy 225 dní.

Co se děje s maminkou?

Těhotenství na ženě ještě není patrné. Váhový přírůstek je buď velmi malý (max. 1,5 kg) nebo žádný. Děloha ženy se zvětšuje (rozměr pomeranče), je měkčí a prosáklejší. Maminka však může dojít ke zjištění, že ji tlačí podprsenka. Prsa se díky hormonům už mohou zvětšovat, připravují se na kojení a mohou růst po celou dobu těhotenství. Neváhejte a kupte si o číslo větší podprsenku. Uvnitř ženina těla se kromě růstu plodu odehrává několik zásadních změn. Postupně se vytváří placenta a dochází k rychlému dělení buněk, to způsobuje, že tělo potřebuje větší přísun vitaminu B. Díky zvýšené hladině progesteronu může docházet k zácpě. Doporučuje se proto konzumovat potraviny s vysokým obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky) a dodržovat pitný režim (pít zejména čistou vodu). Žena by neměla v těhotenství držet žádné diety a záměrně se omezovat v jídle. Pokud míváte ranní nevolnosti a nejíte kvůli nim tolik, co dříve, nemusíte se ničeho obávat. Tělo dodá živiny v dostatečné míře nejprve dítěti. Nejde ani tak o kvantitu jídla, ale především o kvalitu. Jídlo by mělo být kaloricky vydatné a výživné. Pokud vaše zvracení zachází do extrému (zvracení i přes den, velký úbytek váhy, dehydratace organismu, malátnost), vyhledejte lékaře. Mohlo by se jednat o nadměrné zvracení (hyperemesis gravidarum), které je nebezpečné. Žena by se kvůli riziku potratu měla až do konce těhotenství vyhýbat namáhavým úkonům. Vyvarovat velké námaze by se měla i v poporodním období, kdy je její tělo oslabeno.

Krevní testy

Na prvním těhotenském vyšetření (nejpozději do 16. týdne) vám budou provedeny krevní testy. Proběhne vyšetření krevní skupiny, Rh faktoru, erytrocytárních protilátek, krevního obrazu, HIV, žloutenky typu B a vyšetření protilátek proti syfilidě. Někdy bývá součástí i vyšetření prsou. Pokud má matka Rh faktor negativní a otec pozitivní, může mít dítě krevní skupinu po otci. V matčině krvi se ale díky tomu začnou tvořit protilátky, což může vést až k potratu. Následkem dále může být hemolytické onemocnění dítěte (chudokrevnost), těžká novorozenecká žloutenka nebo poškození mozku. U druhého těhotenství je toto riziko ještě větší, než u prvního. Proto se po prvním porodu podává matce imunoglobulin, který zabraňuje tvorbě těchto protilátek při dalším těhotenství.

 Jak často vás čekají vyšetření?

  • do 22. týdne těhotenství po 4 – 6 týdnech
  • mezi 23. – 32. týdnem po 4 týdnech
  • mezi 33. – 36. týdnem po 3 – 4 týdnech 
  • od 37. týdne do předpokládaného termínu porodu 1 x týdně


V období po stanoveném termínu porodu až do jeho uskutečnění jsou již prohlídky vykonávány v porodnici, kde se žena rozhodla rodit.

Na každém těhotenském vyšetření se provádí kontrola přírůstku hmotnosti, měření krevního tlaku, vyšetření moči a sledují se případné otoky končetin a obličeje. V dnešní době se také používá ultrazvukový a biochemický screening, který odhalí případnou vývojovou vadu plodu nebo jiné problémy.

8. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
8. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu