Jak zvládnout přenášení miminka

Už se to blíží. Zakroužkované datum v kalendáři, sbalená taška do porodnice, pečlivě naplánovaný postup pro případ „praskla mi voda, musíme jet“. Maminka se cítí jako obrovský balón a posouvá očima ručičky hodin, aby už „to“ bylo. Uvnitř sebe mísí pocity radosti z příchodu miminka a strachu z toho, jak vše zvládne, bude-li vše v pořádku, zda bude děťátko i ona zdravá… Jenže první termín už dávno uplynul a miminku se na svět pořád nechce. Co s tím?

Láska mezi matkou a dítětem | Foto: Shutterstock

Termín porodu a přenášení

Termín porodu lékař vypočítává podle data poslední menstruace a ultrazvukového vyšetření velikosti miminka do 12. týdnu těhotenství. I tak je však termín porodu orientační a je prokázáno, že v termínu se narodí pouhá 4 % miminek.

Přenášením se rozumí těhotenství, které trvá déle než 42 týdnů.

Příčiny a rizika přenášení

Příčiny přenášení nejsou zcela jednoznačné. Hlavní roli hrají zejména nepřesné informace o poslední menstruaci při výpočtu termínu porodu, psychika budoucí maminky a také individuální vývoj miminka.

Přenášené miminko je větší a už má ztvrdlé lebeční kosti, což ztěžuje jeho průchod porodními cestami, placenta se v posledních týdnech těhotenství mění a nestačí děťátko vyživovat a zásobit dostatečným množstvím kyslíku a po 43. týdnu těhotenství stoupá riziko, že se nenarodí živé. Tato možnost je naštěstí v našich podmínkách téměř nereálná, protože lékaři nenechají miminko tak dlouho přenášet a porod vyvolají.



Tedy pokud maminka neporodí do 14 dnů od uplynutí termínu porodu, je přijata do porodnice, kde je porod uměle vyvolán.

Jak  zvládnout přenášení miminka

Zvládnout přenášení miminka po stanoveném termínu porodu je pro maminku fyzicky i psychicky náročné.

Maminka má různé zdravotní potíže – na denním pořádku jsou bolesti zad a nohou, oteklé kotníky, návaly, dušnost, únava. Nemůže si pohodlně lehnout ani sednout a pohyb a chůze jsou pro ni velmi namáhavé a vyčerpávající.

Po psychické stránce je to ještě náročnější. Hlavou se maminkám honí spousta otázek: „Proč se miminku nechce na svět? Je s ním všechno v pořádku? Nedělám něco špatně?“ Okolí maminkám také moc klidu nepřidá, protože vyjadřují své obavy, zkušenosti a rady, co je špatně a jestli to opravdu dobře dopadne.

Všichni včetně maminky jsou netrpěliví.

Ale za pomoci lékaře vše dobře dopadne.

Sledování miminka při přenášení

Lékařské kontroly jsou při přenášení miminka častější a jejich četnost závisí na zdravotním stavu děťátka i maminky.

Lékař sleduje, co se s miminkem odehrává pomocí různých vyšetření. Ultrazvukem sleduje velikost a polohu miminka, kardiotokografem pak pohyby děťátka a jeho srdeční činnost. Sledují také objem a kvalitu plodové vody. A pokud hrozí jakékoliv riziko pro miminko i maminku, okamžitě vyvolává porod pomocí vhodných medicínských postupů.

Dobrá rada nad zlato

Zoufale unavené maminky, které své miminko přenášejí, mnohdy využívají zaručeně účinné babské rady, které urychlí porod. A některé opravdu mohou pomoci. Záleží však na každé mamince, kterou si vybere a vyzkouší.

Jedna z nejrozšířenějších rad, kterou pro uklidnění dávají i lékaři, doporučuje sexuální aktivitu. Vzhledem k tomu, jak zoufale se maminka cítí, jak je unavená, rozbolavělá a plná strachu, je to opravdu rada nad zlato.

Další rada upřednostňuje menší množství svařeného vína se skořicí nebo jablečný závin se skořicí, protože právě toto koření příznivě ovlivňuje začátek porodu.

Jiné nápady, po kterých netrpělivé maminky často sáhnou, doporučují masírování bradavek, horkou koupel, masáž kotníků, procházky, akupunkturu, projímadla, různé bylinkové směsi, nebo dokonce přemlouvání miminka, aby už přišlo na svět. Některé jsou spíše pro zasmání, ale některé mohou vyvolat i další zdravotní komplikace.

Maminky, vydržte!

Přenášení miminka je opravdu psychicky náročná situace. Při každé kontrole u lékaře se dozvídají, že ještě není ten správný čas, že děťátku se ještě nechce.

Každý den se maminky těší, že už budou mít své miminko v náručí a každý večer si lehají s tím, že zítra se to už určitě spustí.



Napadají je různé myšlenky, některé i nepříliš šťastné.

Bojí se uměle vyvolaného porodu, který jim sebere sen o přirozeném příchodu na svět.

Ale když pak své děťátko kolébají na rukou, je jim úplně jedno, zda se narodilo přirozeně nebo s pomocí tablety, brzy, včas nebo až po termínu, či jim na svět pomohla skořice nebo namasírované kotníky.