Blíží se Vám termín? Nezapomínejte dostatečně odpočívat

Když je porod za dveřmi, napadá člověka určitě všechno možné. Ale málokdy jsou to myšlenky na odpočinek. Ale to je právě chyba. I pohodový porod je hodně psychicky i fyzicky náročná akce. Je dobré na něj proto tělo i duši připravit, nejlépe, jak jen to jde. Jenže – ono se právě s blížícím se porodem pořád něco děje. Přípravy na příchod dítěte vrcholí a budoucí maminka moc času sama pro sebe nemá. Pokud máte před porodem, přece jen na sebe trochu myslete. Čeká Vás náročný výkon.

Poslední týden před porodem | Foto: Shutterstock
Poslední týden před porodem | Foto: Shutterstock

Vyspěte se do zásoby

Opravdu. Snažte se spát hodně. To, že jste odpočinutá, oceníte to nejen při porodu, ale i po něm, kdy budete kolem miminka v jednom kole. Až přijde den D, budete mít více sil. Tělo je nedostatkem spánku oslabené a člověk méně vydrží. Je ovšem docela pravděpodobné, že se Vám hlavou honí tolik věcí, že oka nezamhouříte. Když nespíte v noci, zkuste to dohnat ve dne, když je to jen trochu možné. Relaxujte, než večer ulehnete, tím, co je Vám milé. Uvolněte tělo i ducha a spánek pak snáze přijde. Dobře zabírá četba, hudba, aromaterapie i pěkný film. Jestliže náhodou máte rizikové těhotenství, nepátrejte zbytečně v pochybných zdrojích, co vše může nastat při porodu v souvislosti s Vašimi problémy.



Aktivní odpočinek dokáže zázraky

Pokud máte ráda pohyb, nemusíte se ho vzdávat ani teď. Těhotenství není nemoc. Jenom je potřeba se jinému stavu přizpůsobit. Poslouchat své tělo, dávat pozor na přetížení. Když se při pohybu cítíte dobře, je všechno v pořádku. Pokud jste v dobré kondici, cvičení pro těhotné můžete praktikovat až do porodu. Pokud nejste právě aktivní sportovkyně, podnikejte alespoň lehké procházky na čerstvém vzduchu. Nenechte tělo příliš zlenivět, i když krátce před porodem už to s tím pohybem není nijak slavné a možná máte pocit, že se spíše už jen přesunujete, než hýbete.

Naučte s správně dýchat

Správné dýchání prospívá každému, ale popravdě to umí málokdo. Na správné dýchání má vliv má držení těla.  Správné držení těla má v dospělosti jen minimum lidí. Proto také chybně dýcháme. Také stres správnému dýchání nepřeje, protože ho provází svalové napětí. Dýchání se nejlépe trénuje vleže na zádech, kdy se lze dokonale uvolnit. Dechovou gymnastiku však můžete provádět i vestoje, nebo vsedě na židli. Cvičení Vám uleví od stresu i obav, které se před porodem rády vnucují. Cvičení pro těhotné s dechem hodně pracuje.

Nebojte se porodu

To se snadno řekne, ale určité obavy jsou vždy. Je to logické, jde přece o dítě! Přesto se ale pokuste být v klidu co nejvíce. Psychika má opravdu velkou moc a prokazatelný vliv na to, jak funguje tělo. Když se budete nervovat, jakýkoli předporodní odpočinek a relaxace, se minuly účinkem. Jestliže už máte s porodem zkušenost, jste proti prvorodičkám ve výhodě. Už přece jen víte, co Vás čeká, i když další porod vůbec nemusí být stejný, jako předchozí. Čekáte-li první dítě, mějte co nejvíce informací o průběhu porodu, o zařízení, kde budete rodit, ujasněte si včas porodní plán. Protože, jak se říká, kdo je připraven, není překvapen. Nevěřte tak úplně v bezbolestný porod, protože porod prostě bolí. Ale zároveň se nenechte rozhodit hororovými zkazkami z okolí a z internetu. Tatínka si u porodu přizvěte jen tehdy, pokud jste přesvědčena, že Vám bude skutečně oporou. Dopřejte si kvalitní předporodní kurz. Může Vám přinést cenné informace.



Taky je důležité jít k porodu s vědomím, že doma je zařízeno vše, co je třeba před příchodem miminka, že je dobře zajištěna péče o starší dítě, apod. Snažte se strachu z porodu nepodlehnout, těšte se na první setkání s miminkem. Vždyť proč by vše nemělo dopadnout nejlépe, jak může.