30. týden těhotenství (30tt)

Maminka může být nemotorná, unavená a náladová. Ve 30. – 32. týdnu těhotenství by měla podstoupit třetí ultrazvukové vyšetření. Plod si trénuje sací a uchopovací reflex, zběsile pohybuje ručičkama, kope nožičkama a různě se otáčí. Může již být otočen hlavičkou dolů. Nehty na rukou plodu začínají dorůstat až ke koncům prstů. Přemýšlely jste již nad mateřskou dovolenou? Kdy na ni budete nastupovat, jak dlouho na ní budete a kolik peněz budete dostávat?

Třídění dětského oblečení | Foto: Shutterstock
Třídění dětského oblečení | Foto: Shutterstock

Život maminky

Těhotná žena celkově přibrala 9 – 10 kg. Maminčino bříško je již velmi velké, takže maminka začíná mít problémy se zavazováním bot a podobnými aktivitami. Nemotornost v těhotenství je způsobena změnou těžiště ženina těla, rychle si však na tuto skutečnost zvyknete. Díky hormonálním změnám jsou navíc vaše klouby uvolněnější, takže hůře hledáte rovnováhu. Může vás občas bolet podbřišek nebo v oblasti třísel. Je to způsobeno velkým tlakem a tahem těhotné dělohy, doktor by se však měl ujistit, zda se předčasně neotvíráte a nejde o předčasný porod.Kůže na bříšku vás může velmi svědět, je totiž hodně napjatá, používejte proto tělová mléka či oleje a předcházejte tak jejímu popraskání a striím. Pokud je svědění opravdu velmi nepříjemné, může vám lékař udělat jaterní testy, v těhotenství totiž může docházet k zvýšení hodnot. Ve 30. – 32. týdnu těhotenství absolvují maminky třetí ultrazvukové vyšetření. Zjišťuje se na něm, zda plod správně roste, určuje se umístění placenty, množství plodové vody a zkoumá se, jakou polohu plod zaujímá. Některá miminka již mohou být otočena hlavičkou dolů, většina se však otočí zhruba za čtyři týdny. Tep maminčina srdce se zrychluje, nyní bije asi o 12 tepů za minutu rychleji. Dbejte na dostatečný přísun vápníku, kyseliny listové, vitamínu C, železa a bílkovin, které jsou nyní zásadní pro správný vývoj dítěte.

Těhotná žena se ke konci těhotenství stále více potí, budete se tedy muset nejspíše častěji umývat. Na konci těhotenství však může horká voda vyvolat předčasný porod, proto je lepší horké koupele vynechat a raději se sprchovat. I nadále mohou ženu trápit hemeroidy, zácpa či pocity hladu. U jedné z deseti těhotných žen nastává těhotenská deprese – jste příliš nervózní a úzkostlivá. Pokud takovými stavy trpíte, oznamte to svému lékaři. Maminka je těhotná již 209 dnů, do narození miminka zbývá 71 dnů (10 týdnů).Vývoj plodu

30. týden těhotenství (30tt) je doba, kdy plod již nemá v děloze matky tolik místa jako dřív, ale i přesto je velmi aktivní. Trénuje si sací a uchopovací reflex, zběsile pohybuje ručičkama, kope nožičkama a různě se otáčí. Hlavičku již může mít trvale umístěnou nad hrdlem děložním, zadeček a nožičky pak v horní části dělohy. Nehty na rukou plodu začínají dorůstat až ke koncům prstů, u nehtů na nohou se to bude dít až příští týden (nohy jsou oproti rukám ve vývoji o týden pozadu). V kostní dřeni se již začínají tvořit červené krvinky, dosud tuto funkci místo kostní dřeni vykonávala slezina. Svoji funkci bude kostní dřeň odteď vykonávat až do konce života jedince. Mozek miminka se dále rozvíjí, utvářejí se tzv. mozkové závity. Dechové pohyby plodu jsou již pravidelné a koordinované (stále však vdechuje a polyká plodovou vodu). Dále se mu zlepšuje zrak, ačkoli do porodu nebude jeho vývoj definitivně ukončen a bude se vyvíjet i po porodu. Dokáže už pohnout hlavičkou (takže již celým tělem) a má otevřené oči. Lanugo postupně opadává do plodové vody, může z něj také vznikat bělavý mázek na těle dítěte, se kterým se dítě narodí a poté je mu omyto. Dítě měří od hlavičky k patám zhruba 39 cm, váží až 1300 g. V každém dalším týdnu přibere miminko asi 200 g.

Jak vybrat autosedačku pro novorozence?

Autosedačky se dělí podle váhy dítěte na 4 kategorie. Pro novorozence budete potřebovat autosedačku z první kategorie pro 0 – 13 kg. Tato sedačka je přizpůsobena pro ještě nesedícího kojence, má tvar tzv. skořepiny nebo vajíčka. Dítě v ní nesedí, ale pololeží. Přidělat ji můžete na přední i zadní sedadlo, ale vždy proti směru jízdy. Pokud je sedačka umístěna na předním sedadle, musíte mít z bezpečnostních důvodů vypnutý airbag. Dítě je v autosedačce bezpečně připoutáno tříbodovými, výškově nastavitelnými a polstrovanými pásy s centrálním utahováním. Miminko navíc můžete ve skořepině také pohodlně přenášet.

Mateřská dovolená

O datu nástupu na mateřskou dovolenou si rozhodujete sama, musíte ale nastoupit v období 6 až 8 týdnů před stanoveným datem porodu. O termínu nástupu na mateřskou dovolenou se můžete poradit se svým lékařem, zvláště jestli se u vás objevily nějaké komplikace. Pokud se komplikace objeví a budete muset přestat pracovat ještě před porodem (ale nechcete už čerpat mateřskou dovolenou), můžete být zařazena do krátkodobé pracovní neschopnosti. Ne všechny firmy však tuto variantu umožňují. Podle zákoníku práce náleží mateřská dovolená ženě po dobu 28 týdnů při porodu jednoho dítěte, při porodu více dětí v délce 37 týdnů. Nesmí být za žádných okolností kratší než 14 týdnů a nemůže skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů od porodu. Vyčerpá-li žena z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů kvůli předčasnému porodu, náleží jí mateřská dovolená v celé délce (28 nebo 37 týdnů). Vyčerpá-li žena z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiných důvodů, náleží ji mateřská dovolená (od porodu) na 22 týdnů.Výše mateřské dovolené se počítá z předchozího platu matky. Mateřská dovolená činí 70 procent z denního vyměřovacího základu. Maximálně ale můžete dostat 28 890 korun měsíčně. Pokud žena dosud zaměstnaná nebyla a byla vedena na úřadu práce, bude po dobu čtyř let pobírat rodičovský příspěvek, který činí do 21 měsíců věku dítěte 7600 Kč, a poté do jeho čtyř let 3800 Kč. Pokud je výše vaší mateřské dovolené nižší než životní minimum, dorovná vám ji do životního minima odbor státní sociální podpory. Pokud jste studentka a na mateřskou dovolenou nastupujete přímo ze školy, budete také pobírat rodičovský příspěvek do čtyř let dítěte. Jestliže vám skončil pracovní poměr v době těhotenství, platí pro vás ochranná lhůta v délce maximálně 180 kalendářních dní. Pokud nastoupíte na mateřskou dovolenou v rámci této ochranné lhůty, máte na ni normální nárok.

30. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
30. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu