20. týden těhotenství (20tt)

Gratulujeme, právě jste v polovině těhotenství! Cítíte již pohyby svého miminka a absolvujete druhý ultrazvuk, kde se dozvíte jeho pohlaví. Trápit vás nyní může pálení žáhy či nadměrné pocení způsobené zvýšenou tělesnou teplotou. Váhový přírůstek maminky se ve dvacátém týdnu těhotenství pohybuje mezi 3 a 5 kg. Pokožka plodu zesiluje, počet nervových buněk se ustálil. Na hlavičce plodu se objevují první vlásky, často může mít škytavku.

Těhotenské bříško | Foto: Shutterstock
Těhotenské bříško | Foto: Shutterstock

Co se děje s maminkou

Maminkám nastává čas dostavit se na druhé ultrazvukové vyšetření. Vyšetření se zaměřuje na odhalení případných vad plodu, uložení placenty, množství plodové vody a růst plodu. Dostanete snímek svého miminka, a pokud stále nevíte, zda čekáte holčičku či chlapečka, tak se to nyní dozvíte, pokud o to samozřejmě stojíte a nechcete se nechat s partnerem překvapit. Skenování trvá asi 15-20 minut a nijak nebolí. Lékař vám na bříško nanese speciální gel a čidlem bude pohybovat po bříšku v různých směrech. Při vyšetření zjišťuje případné abnormality, zkoumá fyzický růst a vývoj dítěte. Prvorodičky již cítí pohyby plodu, které jsou postupem času intenzivnější a častější. Pohyby plodu se projevují jako jemné zachvění v břiše, které připomíná stoupající bublinky. Aktivita a pasivita plodu se střídají asi každých 20-40 minut.



Ženy často cítí večer pohyby plodu intenzivněji než v průběhu dne, to však může být způsobeno tím, že se po celém náročném dni zklidní a pohybům plodu tak věnují více pozornosti. Během hodiny ucítí maminka asi tři pohyby plodu. Pokud zpozorujete výrazné změny v aktivitě (pohyby na dlouhou dobu ustanou nebo je jich naopak až moc), je vhodné kontaktovat svého lékaře. V těchto týdnech může žena zaregistrovat zvýšenou tělesnou teplotu, která je způsobena silnější funkcí štítné žlázy. Zvýšená tělesná teplota může způsobit nadměrné pocení, to je na druhou stranu prospěšné pro vylučování nadbytku odpadu z těla maminky i plodu.

Pokud ve vaší rodině existuje závažná dědičná choroba nebo máte již jedno dítě s nějakým tělesným handicapem, udělá vám lékař tzv. fetoskopii. Většinou se provádí mezi 20. a 24. týdnem těhotenství. Díky fetoskopii může být dítě pozorováno přímo v děloze. Po lokální anestezii se břišní stěnou matky zavede do dělohy úzká trubička s optickým systémem a dítě je tak možné detailně pozorovat. Fetoskopie je doprovázena několikadenní hospitalizací v nemocnici. Většina žen přibere k dvacátému týdnu těhotenství zhruba 3 – 5 kg, odteď budete každý týden přibírat půl kila. Váš vzhled (vlasy, pokožka, nehty) se nyní může výrazně zlepšovat. Rostoucí děloha vám nyní může způsobovat křečové žíly, otoky, bolesti zad, bolesti břicha nebo v podbřišku, hemeroidy, zácpu a pálení žáhy. Pravidelně si mažte pokožku, aby nevznikaly strie. Máte za sebou 139 dnů, do porodu jich zbývá 141.

Vývoj plodu

20. týden těhotenství (20tt) je doba,  kdy má plod na kůži dlaní a chodidel již jasně vykreslené obrazce kožních rýh. Jejich uspořádání je u každého člověka jedinečné, dědičně dané a po celý život neměnné. Pupečník nyní dosahuje délky až 50 cm, díky němu se může plod volně pohybovat všemi směry. Cévy, které zásobují plod kyslíkem, živinami a dalšími důležitými látkami, jsou v pupečníku uspořádány spirálovitě. Tím jsou chráněny před poškozením při natažení pupečníku. V amniovém vaku je asi 350 ml plodové vody. Plod roste v této době velice rychle, dokonce rychleji než děloha. Občas tak narazí do děložní stěny, což těhotná žena vnímá jako pohyby miminka. Pokožka plodu zesiluje. Dosud docházelo k neustálému zvyšování počtu nervových buněk, to nyní končí, počet nervových buněk se ustálil. Je jich zhruba 12 – 14 miliard.

Plod v těhotenství trpí velmi často škytavkou. Vzniká křečemi do stále ještě nedozrálé bránice. Žena ji může vnímat jako krátké, silné a trhavé pohyby. Škytavce nelze nijak zabránit, není však žádný důvod k obavám, dítěti ani matce neublíží. Srdce plodu už je tak silně vyvinuté, že jej lze slyšet pouhým stetoskopem. Na hlavičce se objevují vlásky. Na plod lze prostřednictvím krve matky převést ochranné látky, které zvyšují odolnost novorozenců vůči některým nemocem. Plod od temene k zadečku dosahuje délky až 25 cm (velikost většího banánu), váží až 300 g.



Bolesti břicha v těhotenství

Občasná bolest břicha často doprovází těhotenství a ve většině případů není škodlivá. Někdy (dlouhotrvající a silná bolest) však může být předzvěstí vážného zdravotního problému. Pokud vás břicho bolí silně nebo máte křeče a zároveň špiníte, máte horečku, zimnici, výtok, slabost, nepříjemné pocity při močení, je vám špatně nebo zvracíte, zavolejte svému lékaři. Mezi neškodné příčiny bolesti břicha nejčastěji patří zácpa, nadýmání, bolest děložních vazů a v pozdějších týdnech těhotenství Braxton-Hicksovy kontrakce. S těmito problémy můžete bojovat a snažit se je zmírnit:

  • hýbejte se, opatrně provádějte masážní cviky břicha
  • dejte si teplou (ne však horkou) koupel nebo si na bolestivé místo položte ohřívací láhev zabalenou do ručníku či vyhřívaný polštářek
  • v předklonu nebo vleže s pokrčenými koleny se bolesti zmírní
  • pijte dostatečné množství tekutin, dehydratace vede k Braxton-Hicksovým kontrakcím
  • často odpočívejte a nepřetěžujte se

Vážné problémy signalizované bolestmi břicha

Mimoděložní těhotenství

Oplodněné vajíčko je uhnízděno mimo dělohu, obvykle v jednom z vejcovodů. To může způsobit křeče a bolesti břicha. Pokud nedojde k léčbě nebo není mimoděložní těhotenství známo, může ohrozit život plodu i matky. Okamžitě zavolejte svému lékaři, pokud máte jeden z následujících příznaků: bolest nebo citlivost břicha či pánve, krvácení z vagíny (výtok může být červený, hnědý, může ho být hodně i málo), pokud se bolest zhoršuje během fyzické aktivity, při vylučování či kašlání, pokud máte bolest v rameni. Jestliže jste v šoku (rychlý pulz, závratě, mdloby, bledá vlhká pleť), zavolejte ihned sanitku.

Předčasný porod

Předčasný porod se projevuje kontrakcemi, které roztahují děložní čípek. Pokud u sebe v druhém nebo třetím trimestru objevíte jeden z těchto příznaků, kontaktujte svého lékaře:

  • větší množství nebo změna výtoku (hlenovitý nebo krvavě zabarvený)
  • krvácení z vagíny
  • bolest břicha, křeče jako při menstruaci nebo více jak 4 kontrakce za hodinu (i když nebolí)
  • zvýšený tlak v pánevní oblasti
  • odtržení placenty

 Odtržení placenty

Placenta je pro plod životně důležitá, takže její odtržení je životu ohrožující stav. Odtržení placenty někdy způsobuje náhlé krvácení, dostavuje se prudká bolest břicha. Pokud vám praskne voda, můžete v ní vidět krev. Můžete mít citlivou dělohu, bolest v zádech, časté kontrakce, které neodeznívají. Je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Infekce močových cest

V těhotenství je žena náchylnější k infekcím močových cest a infekci ledvin. Příznaky infekce močového měchýře zahrnují bolest břicha, nepříjemné pocity, bolest nebo pálení při močení, časté a nekontrolovatelné nutkání močit. Neléčená infekce močových cest může vést k infekci ledvin a předčasnému porodu. Pokud se již infekce rozšířila do ledvin, objeví se u vás vysoká teplota, třes, zimnice nebo pocení, bolest v kříži, v břiše nebo těsně pod žebry, nevolnost, zvracení, hnis nebo krev v moči.



Ostatní příčiny

Bolesti břicha může dále způsobit žaludeční viróza, otrava jídlem, zánět slepého střeva, ledvinové kameny, žloutenka, onemocnění žlučníku a zánět slinivky (problém vzniku žlučových kamenů), myom a ucpání střev. Tlak rostoucí dělohy na tkáně střev může způsobit jejich ucpání, nejčastěji k tomu dochází ve třetím trimestru.

20. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
20. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu