Darování spermatu

Z lékařských výzkumů vyplývá, že kvalita spermatu mužů v České republice v posledních letech výrazně klesá. O tom vypovídá i poměrně vysoké procento mužů, kteří kvůli svým nekvalitním spermiím nemohou mít vlastní děti a fakt, že úspěšným dárcem spermií se nakonec stane pouze jeden z deseti zájemců. Kdo tedy může sperma darovat, a jak takové darování probíhá?

Darování spermatu | Foto: Shutterstock
Darování spermatu | Foto: Shutterstock

Podmínky dárcovství

Dárcem (donorem) spermatu se nemůže stát jen tak někdo. Vhodný kandidát musí splňovat několik požadavků hned zpočátku před jakýmkoli lékařským vyšetřením. Podle legislativy České republiky se může stát dárcem muž ve věku 18 – 40 let s minimálně středním vzděláním (maturitou) a s platným zdravotním pojištěním v ČR. Pokud splňuje muž tyto podmínky, podstoupí několik důležitých vyšetření, aby byl zjištěn jeho celkový zdravotní stav.



Provádí se testy spermií (spermiogramem), krve a moči. Dárce musí mít dobrý počet spermií vyhovující kvality a negativní výsledky na vyšetření HIV, hepatitidu B a C a syfilis. Dále se provádí genetické vyšetření, vylučující přenos odhalitelného dědičného onemocnění. Pátrá se i po dalších infekčních onemocněních přenosných spermatem, především po virech způsobujících infekční záněty jater. Poté ještě následují vyšetření na urologickém oddělení a specifická genetická vyšetření, která jsou stanovená zákonem.

Pokud má muž všechny potřebné testy v pořádku, může se stát dárcem. Statistiky však ukazují, že vhodným dárcem je nakonec pouze jeden muž z deseti. Občas se také stává, že samotným ochotným „dárcům“ je doporučováno zmražení vlastního spermatu z důvodu jeho nízké kvality, která se s věkem u mužů snižuje. Úspěšných dárců je tak stále málo a je o ně velký zájem. Kvalitní sperma se v posledních letech stává nedostatkovým zbožím. V České republice patří mezi nejčastější dárce spermií studenti. Jejich mladý věk slibuje kvalitní spermie a dobrý zdravotní stav, navíc si studenti darováním rádi přivydělají. Za jeden odběr nabízejí spermabanky 500 – 1000 Kč, přitom minimální počet odběrů jsou tři, maximální deset. Spermie se dají při 190 stupních pod nulou zmrazit a uchovat až po dobu 300 let. Sperma dárce tedy může být použito i dvě stě let po jeho darování. V ČR existuje asi 25 spermabank při centrech asistované reprodukce a léčby neplodnosti. Některým spermabankám záleží také na vzhledu, snaží se o fyzickou podobnost mezi dárcem a rodičem.



Jak dárcovství probíhá?

Darování spermatu je samozřejmě záležitostí anonymní, takže se dárce s rodičem či dítětem nikdy nepozná. Identita všech účastníků je skryta. Tři dny před samotným darováním spermatu musí dárce dodržovat půst. Zříci se musí nejen sexuálních aktivit, ale také alkoholu a nikotinu. Do odběrové místnosti většinou chodí sami, v některých centrech však může muže doprovodit jeho partnerka. Darování musí proběhnout nejméně třikrát, aby bylo zajištěno dostatečné množství spermií. Nejprve se dárce v domluvený termín ohlásí na recepci, kde dostane bílý kelímek pro odběr. Poté je zaveden do odběrové místnosti. V té se většinou nachází toaleta, židlička, televize s DVD přehrávačem a příslušnými kazetami a tematická „literatura“.

Pro muže to není příliš vzrušující atmosféra a pocit, že všichni kolem vědí, co za dveřmi dělá, v něm vzbuzuje ještě větší stud. Právě proto si pánové rádi přivedou svoji drahou polovičku na pomoc. Po odběru spermatu se vzorky smíchají s ochranným roztokem a v páře dusíku se nechají zmrazit. K početí budou připraveny až za půl roku. U dárce totiž musí být opakovaným odběrem krve (za 6 měsíců) vyloučeno onemocnění AIDS. Dárce celý tento proces podstoupí ještě minimálně dvakrát, pokud chce, může darovat až desetkrát. Většina mužů se však shoduje, že dárcovství spermií není nic příjemného a třikrát to bohatě stačí. Někteří mohou mít dokonce z dárcovství tak velké nervy, že se jim samotné „darování“ ani nemusí napoprvé podařit.



Proč se stát dárcem?

Ačkoli není dárcovství spermatu pro muže příjemnou záležitostí, má dárcovství několik výhod. Zaprvé muž zjistí svůj celkový zdravotní stav, tedy nejen spermií, ale také krve a navíc u sebe může vyloučit různá onemocnění. Dále dostane za svoje dárcovství nemalou finanční odměnu, vydělat si může až deset tisíc korun. A samozřejmě to nejdůležitější: dobrý pocit z toho, že někomu možná daroval život a někomu jinému vytoužené miminko.