Těhotenský 3D ultrazvuk

Ultrazvuk je už celá léta běžnou a nenahraditelnou vyšetřovací metodou po celé těhotenství. Ale i v této oblasti se vývoj nezadržitelně žene kupředu. Dnešní rodiče už stěží pamatují dobu, kdy měly ultrazvuk k dispozici jen porodnice a maminky své dítě v děloze poprvé viděly až těsně před porodem. A to jen proto, aby bylo jasno, v jaké poloze se plod nachází bezprostředně před narozením. V současnosti pokročilost ultrazvuku umožňuje už i pohled do tváře nenarozeného dítěte. Rodiče mohou vidět zcela reálně, jak se žije v děloze, včetně reálných pohybů a aktivity potomka. Z vyšetření si mohou odnést památeční CD s jeho záznamem.

3D těhotenský ultrazvuk | Foto: Shutterstock
Těhotenský 3D ultrazvuk | Foto: Shutterstock

Co je 3D ultrazvuk

Jde o trojrozměrné ultrazvukové zobrazení plodu. Poskytuje detailnější zachycení proporcí polohy, a tváře plodu i jejího výrazu. 3D ultrazvuk nenáleží k běžným vyšetřovacím metodám v těhotenství a nenahrazuje doporučená diagnostická ultrazvuková vyšetření 2D. Je tu hlavně pro potěšení budoucích rodičů, aby se už předem mohli kochat krásou svého miminka. Jde o nadstandardní službu, kterou zdravotní pojišťovny nehradí. Nejlepší snímky je možné pořídit od 24, do 26. tt. Dítě má tu správnou velikost, je už zcela hotovým člověkem, ale není ještě rozměry omezeno v pohybu, což může později komplikovat pořízení kvalitních obrázků.



Dostupnost a cena 3D ultrazvuku

3D, a dokonce i 4D ultrazvuk je převážně dobře dostupná služba. Nabízejí ji centra asistované reprodukce i mnohé porodnice. Vyšetření je třeba předem dohodnout. I přesto, že budoucí mamince může gynekolog vystavit žádanku, nelze očekávat proplacení pojišťovnou. Ceny jsou velmi různé, ale není možné počítat s částkou nižší, než 1000 Kč. Stává se, že dítě při vyšetření „nespolupracuje“ a rodiče musí přijít ještě jednou. Některá pracoviště provádí opakované 3D ultrazvuky za sníženou cenu nebo zdarma.
Je ultrazvuk bezpečný?

Ultrazvuk se dosud považoval, a vlastně stále považuje, v těhotenství za naprosto bezpečný. Stal se zcela nenahraditelný v prenatální diagnostice, ačkoli i on se může mýlit. Oproti minulosti se však začínají ozývat hlasy s odkazem na různé studie o škodlivých účincích působení ultrazvukových vln na plod. Podle nich může způsobovat plodu stres, poškození mozku i vnitřních orgánů. A proto je přímo nezodpovědné, aby budoucí matka podstupovala utz. z jiných, než zdravotních důvodů. Protože se dnes má za to, že nitroděložní život člověka výrazně ovlivňuje jeho budoucí psychické i fyzické zdraví, jistě stojí vliv ultrazvuku za seriózní výzkum. Důkazů o jeho dopadu na zdraví plodu však zatím není dostatek. Pokud ale vezmeme v potaz, že utz. působení je pro vyvíjející se plod něco zcela nepřirozeného, je třeba také připustit škodlivé účinky. Protože vše, co není přirozené, je pro člověka možným nebezpečím. Jsou maminky, které jsou přesvědčeny, že ultrazvuk je jejich nenarozeným dětem nepříjemný a mají strach. Při vyšetření bývá často zaznamenána zvýšená srdeční činnost plodu, i více pohybů.



Pravda bude zřejmě, jako obvykle, někde uprostřed. S ničím se to nemá přehánět. Tedy ani s ultrazvukem v těhotenství.

Nikoho tímto rozhodně neodrazuji od pořízení originální památky na nitroděložní život potomka, Ale uznejte, že první skutečné setkání s dítětem tváří v tvář, bez předchozího nakukování, má taky své neopakovatelné kouzlo.