Těhotenský ultrazvuk

Když partneři zjistí, že už nejsou jen muž a žena, ale budoucí tatínek a maminka, začne se jejich život od základu měnit. Těší se na své miminko a připravují mu vše, aby se cítilo co nejlépe. Samozřejmě jsou také moc zvědaví, komu se jejich potomek bude podobat. Kladou si otázku, bude-li podobný mamince nebo tatínkovi. Nebo mají-li se připravit na holčičku nebo na chlapečka. Tyto otázky jim může zodpovědět těhotenský ultrazvuk.

Kontrola v těhotenské poradně | Foto: Shutterstock
Kontrola v těhotenské poradně | Foto: Shutterstock

Co to je ultrazvuk?

Ultrazvuk (označovaný zkratkou UZ) je akustické vlnění, jehož frekvence leží nad hranicí slyšitelnosti lidského ucha, slyšitelného zvuku, která je cca 20 kHz. Využívá se zejména v lékařství, echolokaci, čištění, zvlhčování vzduchu, defektoskopii apod.



Těhotenský ultrazvuk

Ultrazvuk prováděný v těhotenství odráží na monitor obraz budoucího miminka, který ukazuje jeho správný růst a vývoj. Lékař vidí postup vývoje i růstu a může odhalit vrozené vady, rodiče zase uvidí své děťátko a mohou si domů odnést kromě šťastného zážitku i jeho první fotografii. Podstoupení vyšetření ultrazvukem je pro maminku i miminko zcela bezbolestné a bezpečné.

Proč se ultrazvuk provádí?

Ultrazvukové vyšetření podává viditelný obraz toho, jak probíhá těhotenství, jak se miminko vyvíjí a roste a nehrozí-li nějaká komplikace. Moderní ultrazvukové přístroje dokážou i přeměřovat jednotlivé části těla miminka, ukázat jeho polohu v děloze, měřit tepovou frekvenci apod. Lékař využívá ultrazvuk pro potvrzení těhotenství při první návštěvě a provádí jej pravidelně až do období těsně před porodem.

Co čeká maminky při vyšetření ultrazvukem

Přístroje pro ultrazvuková vyšetření mají lékaři téměř v každé ordinaci. První ultrazvukové vyšetření probíhá při potvrzení těhotenství. Ukáže počet plodů, srdíčko, velikost plodu, jeho umístění a dokáže podle zadaných údajů a velikosti vypočítat i předpokládaný termín porodu. Toto první vyšetření se většinou provádí speciální poševní sondou, protože vzhledem k velikosti plodu by jiný způsob zobrazení byl nejasný. Když miminko poporoste, provádí lékař vyšetření přes břišní stěnu a může růst a vývoj miminka pozorovat z různých úhlů.

Kolikrát se ultrazvukové vyšetření během těhotenství provádí?

Každá maminka se během těhotenství podrobí ultrazvukovému vyšetření nejméně čtyřikrát. Vzhledem k tomu, že to je vyšetřovací metoda nebolestivá a bezpečná, používají ji lékaři i častěji.



Potvrzení těhotenství

Když mamince vyjde pozitivní těhotenský test nebo když se u ní objeví symptomy možného těhotenství, objedná se na vyšetření ke svému lékaři. Ten provede první ze série ultrazvukových vyšetření, které slouží k potvrzení těhotenství. Pomocí tohoto vyšetření zjistí, zda maminka čeká jedno nebo více miminek, zda tluče srdíčko, jak je plod veliký nebo kde je umístěn. Na základě těchto údajů lze zjistit předpokládaný termín porodu.

První ultrazvukový screening

První větší ultrazvukové vyšetření podstupuje maminka na konci prvního trimestru. Nejhlavnější cíl toho vyšetření je zjištění, zda nenarozené miminko žije a jak prospívá. Také se již dá přesně zjistit stáří děťátka podle velikosti a upřesnit předpokládaný termín porodu. Při tomto vyšetření už může poukázat na vrozené vady. Některé vady však ultrazvukem zjistit nejdou, proto při podezření na některou z těchto vrozených vad lékař doporučí genetická vyšetření.

Druhé ultrazvukové vyšetření

Druhé ultrazvukové vyšetření se provádí přibližně v polovině těhotenství. Lékař zjišťuje vitalitu miminka, uložení placenty, množství plodové vody a také přesněji zjistí, zda netrpí některou z vrozených vad. Tato vyšetření jsou velmi podrobná, proto mohou zabrat i půl hodiny.

Vyšetření v posledním trimestru

Ve třetím trimestru se ultrazvukem zjišťuje velikost miminka, jeho uložení v děloze a pohyblivost, množství plodové vody a kontroluje se riziko výskytu vrozených vad, zvláště těch, které jsou patrné až po 20. týdnu těhotenství.

V případě, že mamince hrozí nějaká komplikace, provádí lékař ultrazvukové vyšetření častěji.

Nejmodernější ultrazvukové metody

Ačkoliv pro lékaře má velkou výpovědní hodnotu běžně používaný 2D ultrazvuk, pro budoucí rodiče je mnohem atraktivnější 3D nebo 4D ultrazvukový záznam. V těchto záznamech, zvláště u 4D ultrazvuku, lze sledovat reálné pohyby končetin miminka nebo jeho mimiku. Aby tato vyšetření proběhla úspěšně, je potřeba zajistit optimální podmínky pro snímání obrazu. Proto trvají déle než klasické vyšetření 2D ultrazvukem. Rodiče pak z vyšetření mohou získat CD, DVD nebo fotografie. Vyšetření těmito přístroji se mohou provádět kdykoliv během těhotenství, ale jako nejvhodnější doba se uvádí 22. až 26. týdne těhotenství. Vyšetření 4D ultrazvukem je zařazeno mezi nadstandardní úkony, proto si za něj rodiče musí zaplatit.



Černobílá vzpomínka

Pro lékaře znamená vyšetření ultrazvukem přesnější obraz o nenarozeném miminku, informace o jeho růstu a vývoji, případně možnost, jak zjistit komplikace a co nejdříve je řešit. Pro rodiče tento černobílý obrázek je první známka přítomnosti jejich zatím nenarozeného děťátka. Často se tyto malé fotografie stávají součástí rodinného alba, kam později přibývají další fotografie spokojeného a šťastného děťátka.