Jak na rýmu

Rýma u malinkých dětí nadělá poněkud více starostí, než u dospělých. Už jen proto, že novorozenci a kojenci se nevysmrkají a neumějí dobře dýchat ústy. A jednoduše také proto, že mají vše maličké, včetně nosu. Takže i mírná rýma a troška hlenu stačí, aby dítě nemohlo dýchat, chrochtalo, chrčelo a děsilo tak své rodiče.

Rýma u miminek | Foto: Shutterstock
Rýma u miminek | Foto: Shutterstock

Rýma může znamenat pár probdělých nocí

Rýmu si může miminko přivézt už i z porodnice. Nebývá tam nouze o průvan a dítě může lehce prochladnout. Čím je mladší, tím více starostí s rýmou. Všichni víme, jak obtěžující umí být i pro nás dospělé. Miminko se nejen v klidu nenají – protože sání, ať už z prsu, či z lahve, ucpaný nosík pořádně ztěžuje – ale ani se pořádně nevyspí. A s ním samozřejmě ani rodiče. Miminko spí jen po chvilkách a většinou o něco lépe přes den. Špatně se mu dýchá, takže je utrápené, pláče, a někdy se i vzteká. Nejspíš se proto pár nocí nevyspíte a budete muset hodně chovat.



Jak léčit rýmu nejmenších

Rýma je z těch nemocí, které musí tak nějak přejít. Není to o tom, že bychom dítěti mohli od ní definitivně pomoci ze dne na den. Je potřeba pomáhat hlavně ke zprůchodnění nosíku, aby se maličkému lépe dýchalo. Jenom tak se může dobře najíst a vyspat. Od ucpaného nosu je možné ulevit občasným vytřením vlhkou vatovou tyčinkou. Navlhčit je možné vodou, borovou vodou, či přímo kapkami proti rýmě. Ale pozor – vytírá se jenom vstup do nosu! Tedy jen obvod nosních dírek. Rozhodně není dobře, pokoušet se dostat vatovou tyčinku hlouběji. Kapky by měl doporučit lékárník podle věku dítěte. Ty správné kapky pro nejmenší nesmí být nijak aromatizované. Např. mentolové. U dětí do 1 roku hrozí po vdechnutí reflexní zástava dechu. Novorozencům a kojencům se nesmí také aplikovat olejové kapky! Mohou způsobit skvrny na plících.

Odsávačka hlenů je sice možná dobrá věc, ale také může znamenat více škody, než užitku. Při nesprávném zacházení podráždí nosní sliznici, ta zduří a miminku to přitíží. Odsávačku spíš jen v případě nutnosti a po poradě s lékařem. Protože rýma je vlastně zánět nosní sliznice, jakkoli zasahovat by se mělo jen velmi opatrně, a co nejméně. Hodně pomáhá čerstvý vzduch. Spaní v přetopené místnosti, suchý vzduch a poloha na zádech dýchání při rýmě hodně komplikuje. Dítě by mělo mít hlavu ve zvýšené poloze. Lepší je to na bříšku nebo na boku.

Kdy vzít miminko k lékaři

S rýmou sice běžně není potřeba chodit k lékaři, ale když ji poprvé dostane novorozenec, je dobré se alespoň poradit. Záleží na původu a průběhu rýmy. Organismus miminka se možná potýká s virem, se kterým se dosud nesetkalo, a rýma také může signalizovat nástup vážnějšího onemocnění. Pokud je rýma bezbarvá, bude to patrně ta nekomplikovaná, která za pár dnů přejde. V případě, že se stav nezlepšuje, dítě má teplotu, výtok z očí, nebo má sekret z nosu zelenou barvu a houstne, je třeba vždy nechat miminko vyšetřit. Zelená rýma je totiž známkou bakteriální infekce a léčí se antibiotiky.



Některé děti navíc trpí při vzestupu teploty na febrilní křeče a rodiče, kteří je u miminka jednou zažili, spěchají k lékaři už preventivně. Křeče sice dítě vážně neohrožují na zdraví, či životě, ale vypadají hrůzostrašně. Vidět v tomto stavu malinké dítě, je psychicky velmi náročné.

Někdy zamíří maminka s dítětem k lékaři ve strachu z následného zánětu středního ucha, který s sebou přináší ono známé bolestivé „píchání uší.“ Maminky se strachují, že se rýma takříkajíc „vrazí“ dítěti do ucha a přinese tyto právem obávané a bolestivé komplikace. Záněty středouší se sice často spojují s prodělanou rýmou, při níž se sekret hromadí v dutinách. Jsou však děti, které si s oušky hodně vytrpí i přesto, že rýmu často nemívají.