Jak chránit děti před hlukem

Dětské uši a sluch jsou mnohem citlivější než u dospělého člověka. V prvních dvou letech nemá dítě dostatečnou obranyschopnost a nejsou u něj zcela vyvinuty některé části ucha a jejich činnost. Sluch se u dětí rozvíjí pozvolna a je třeba ho chránit před možnými hrozbami. Rodiče si tyto hrozby většinou ani neuvědomí a zapomínají na možné následky.

Ochrana proti hluků u dětí | Foto: Shutterstock
Ochrana proti hluků u dětí | Foto: Shutterstock

Batolata jsou ve vývojovém stádiu, kdy jsou již schopny rozpoznat, odkud hluk přichází a ze zvědavosti ho následovat. Proto je důležité kontrolovat hluk nejen venku, ale i v domácnosti. Hluk navíc nemusí poškozovat pouze sluch, ale může způsobovat i další zdravotní problémy.



Hluk v domácnosti

V domácnosti můžeme prostředí ovlivňovat, takže bychom měli dělat vše, co je v našich silách, abychom zabránili nadměrnému hluku. Ucho dokáže pojmout zvuk o hlasitosti do 90 decibelů, aniž by byl ohrožen sluch. Uveďme si některé případy hlasitosti, abychom si udělali přehled. Běžný hovor je veden na úrovni 50 dB, pračka způsobí hluk o 60 dB, bouchnutí dveří 70 dB a hra na hudební nástroj ze vzdálenosti 40 cm 90 dB. Od 90 dB již hluk může způsobit poškození sluchu, a to nejen u batolat, ale i u dospělého člověka, takže pro batole je toto riziko ještě větší. Hlasitost nad 125 dB navíc překračuje práh bolesti. Bouřka má hlasitost kolem 120 dB a lidský křik může dosáhnout až 130 dB. Je tedy dobré mít stále na paměti přítomnost dítěte a nezpůsobovat v jeho okolní blízkosti žádný z těchto hluků, především nekřičet a nehrát na žádný hudební nástroj v bezprostřední blízkosti dítěte.



Dále se doporučuje vyhnout se vysávání v místnosti, kde se dítě nachází. Nadměrný hluk však nemusí způsobovat pouze sluchové potíže. Projevit se může prostřednictvím poruch spánku či vysokého krevního tlaku. Ještě větší pozor na hluk musíme dávat v případě, že dítě spí. Ve spánku je dětské ucho citlivější než v bdělém stavu, i když ho třeba větší hluk nevzbudí, stále ho vnímá. Některá batolata vzbudí i tišší zvuky, jiná zase dokáží spát i při větším hluku, tato skutečnost je u každého jedince individuální. Vyhnout bychom se kromě hluku měli i zakouřenému prostředí, které může také způsobit sluchové potíže.

Hluk venku

V prostředí mimo domov nemůžeme hluky kontrolovat, i tak je však dobré vědět, na co dávat pozor. Zvuky aut a celkové dopravy se pohybují okolo 90 dB, což už je pomyslná hranice pro poškození zvuku. Proto je lepší chodit s dítětem do klidného prostředí, jako jsou parky či lesy, a raději se vyhýbat centrům měst či hlučnějším kavárnám. Samozřejmě nepřipadá v úvahu brát dítě do různých klubů, na diskotéky, koncerty a festivaly, kde je hluk největší. Pokud jdeme s dítětem například na dětský den nebo jinou akci, kde vystupuje živá kapela, je nejlepší, aby mělo dítě pokrývku uší – čepice, kapuce, šátek.



Na Silvestra si navíc musíme dávat pozor na hluk z různých petard a ohňostrojů, těm bychom neměli děti vystavovat vůbec a raději ohňostroj pozorovat jen z okna. Stejná situace nastává i při oslavách Mikuláše, kdy se často používají různé petardy a práskací kuličky, kterých se děti navíc často bojí. Dalším typickým případem jsou hlučné práce s motorovými nástroji na zahradě, jako sekání trávy, řezání pilou či podobnými nástroji. U těchto aktivit děti vůbec nemusí být, a kvůli hluku by ani neměly. I dospělým se doporučuje u takové činnosti nosit sluchátka, takže pro děti je nejlepší vůbec se v takovém prostředí nevyskytovat.

Prevence před hlukem

Před hlukem lze děti chránit už samotnou úpravou prostředí. Měli bychom se snažit vyhýbat příliš hlučným prostředím a naopak zajišťovat prostředí klidnější a tišší. Pokud to není opravdu nezbytné, nevykonávejte žádné hlučné práce v blízkosti dítěte. Snažte se vést v přítomnosti dítěte spíš klidnější rozhovor a nekřičet. Pozor byste měli dávat také na hlučnou televizi, na kterou dospělí často zapomínají. Představte si, že dítě televizi vždy slyší hlasitěji než vy a podle toho nastavte přiměřenou hlasitost. Stejně tak si dávejte pozor u rádia a podobných zařízeních, které mohou vydávat hlasitou hudbu. Pro batolata jsou dostupné velké plyšové klapky na uši, které chrání sluch, ale také krásně hřejí a některé maminky je používají místo čepice.



V létě se pak jako ochrana před hlukem hodí různé šátky a čelenky. Ale pozor! Není dobré nevystavovat dítě vůbec žádnému hluku. Dítě si musí na různé zvuky a šumy zvykat a přizpůsobovat se tak prostředí. V dnešní době již existuje pro batolata i obdoba špuntů do uší. Jedná se o vatové polštářky, které se dítěti do ucha opatrně aplikují. Ne každé dítě si to však nechá líbit a mnohdy to bývá problémem. Použít můžete i klasické špunty do uší, které je však třeba nejdříve hodně zmačkat a poté dát opatrně do ucha. V uchu se pak špunty zvětší na potřebnou velikost a vyplní mezery. Další možností prevence jsou dětské olejíčky a kapky do uší, které by měly chránit před podrážděním uší.