Na opruzení se musí chytře

Opruzeniny. U dětí v plenkovém období jsou tak časté, až se zdá, že se jim nelze vyhnout a začervenalý zadeček patří k miminkovskému období. Nepovažují se za žádnou velkou nemoc, ale jsou hodně bolestivé. Mohou se u dítěte vyskytnout i jinde na těle, ale zdaleka nejčastější jsou právě v oblasti plen. Pokud se proti nim ihned nezakročí, mohou se v postižených místech navíc usadit kvasinky. Ty už vyžadují někdy i zdlouhavé léčení.

Péče o dětskou pokožku při opruzení | Foto: Shutterstock
Péče o dětskou pokožku při opruzení | Foto: Shutterstock

Bezplenková metoda opruzeninám nepřeje

Takzvaná „bezplenková metoda“ je rázným, i když náročným a trpělivost vyžadujícím krokem, k omezení opruzenin u miminka. Spočívá v tom, že se rodiče podle projevů miminka, kterými signalizuje malou nebo velkou potřebu, naučí vystihnout ten správný okamžik. V pravý čas pak podrží dítě nad nádobou, k tomu určenou. To sice ještě neznamená, že dítě plenky nemá, ale při dobře natrénovaném postupu, zůstávají často čisté. Trpělivost, kterou je potřeba při této metodě vynaložit, se rodičům velice vyplatí nejen kvůli opruzeninám. Snazší je i pozdější zvykání dítěte na nočník. Stačí, když miminko dokáže už pevně sedět. Tehdy se vlastně jen vymění jedna příslušná nádoba za druhou.



Běžná prevence opruzenin

Ne každý má však čas a trpělivost na takovou metodu, Takže většina dětí prožije zhruba první 2 roky života skoro nepřetržitě v plenkách. Některé jsou opruzené každou chvíli, jiné mají pokožku odolnější. Vždy platilo a platí, že nemá-li být dítě opruzené, je potřeba ho častěji přebalovat. Pokud jde o látkové plenky, ty více svádějí k rychlému přebalení. Horší je to s jednorázovkami, které slibují neposkvrněnost na neuvěřitelný počet hodin. Když není třeba dítě přebalit, není důvod ho ani rozbalovat, aby alespoň krátce k pokožce pronikl vzduch. Ale právě ten je pro zdraví kůže nepostradatelný. Proto je nezbytné nechat pokožku co nejčastěji provětrat.

Tip pro čtení!
Dětská pokožka je pro svojí jemnost a citlivost snadno zranitelný lidský orgán, a proto je nezbytné se o ní starat už od narození Vašeho miminka.

Miminko by mělo být z plenky vysvobozeno alespoň 2x denně, minimálně na 15 minut.  Při přebalování umyjte miminku zadeček jen vodou. Občas tolik vychvalované vlhčené ubrousky nejsou většinou bez chemie, takže mohou dráždit a vyvolat pro změnu kožní přecitlivělost. Ta potom opět nahrává opruzeninám. Existují krémy na prevenci opruzenin. U některých dětí jsou účinné. U jiných naopak.  Pokud nemažete, zabalte dítě až dokonale suché.

Čím porazit opruzeniny

Někdy ale přes veškerou snahu zadeček miminka přece jen zčervená. Nemusíte ale běžet rovnou do lékárny. Vyléčit opruzeniny může i to, co míváme běžně doma. Osvědčený je silný, kvalitní černý čaj nebo odvar z heřmánku. Jedním či druhým potírejte postižená místa několikrát denně. Heřmánek má hojivé účinky, ale silně vysušuje. To je sice na opruzeniny dobré, ale pozor, aby pokožka miminka pak nebyla suchá až příliš. Čas od času je třeba během léčby zadeček také promazat. Místo dětského zásypu, který na opruzeniny také funguje, můžete použít kukuřičný škrob. Jeho účinky jsou stejné, ale je naprosto přírodní.



V lékárně je samozřejmě k dostání velká spousta přípravků proti opruzeninám. Můžete vyzkoušet třeba mast z chytré houby, se kterou mají maminky výborné zkušenosti. Skvěle pomáhá taky genciánka. Následně zadeček namažte.