Olupování kůže u miminek

Každý správný budoucí rodič se těší na okamžik, kdy po dlouhých měsících těhotenství konečně uvidí své miminko. A nemá to takový novorozenec vůbec lehké. Jak je to jen možné, ocitne se pod láskyplným drobnohledem. Maminka s tátou pohlížejí do krabaté tvářičky, počítají prstíky, někdy i vlásky. A obdivují ten nejkrásnější nosík, pusinku a oči svého potomka. A přece téměř nic nezůstane tak úplně stejné, jak si to dítě přinese na svět.

Péče o pokožku miminka | Foto: Shutterstock
Péče o pokožku miminka | Foto: Shutterstock

Normální, a přesto úžasné

Miminko se po příchodu na svět musí adaptovat na nové prostředí. Ledacos na něm se ještě „dokončuje“ a hodně se toho mění. Vrásčitý obličej se brzy vytratí a vyloupne se výraz navýsost roztomilý. Vlásky patrně vypadají, znovu narostou a většinou i změní barvu. Zda má maličké maminčiny nebo tatínkovy oči, to se ukáže tak do půl roku. Některé změny u miminka nám připadají jako zázrak, jiné zaskočí i vystraší. Někdy se například dítě narodí s chmýřím na těle – hlavně na zádech. Mívají to novorozenci narození trochu před termínem. I ti, kteří se už nepovažují za nedonošené, a jinak žádné známky předčasného narození nemají. Chloupky velmi brzy samy zmizí. Starosti maminkám může nadělat i pokožka dítěte, která se krátce po porodu začne náhle loupat.



Proč se dítě „svléká“ z kůže

I když se to netýká všech novorozeňat stejně, krátkodobé loupání kůže brzy po narození, je normální. Dítě, tedy i jeho „rozmáčená“ pokožka, se musí po dlouhém životě v plodové vodě adaptovat na pobyt na suchu. Proto kůže často reaguje sloupáváním svrchní vrstvy. Nejvíce se kůže loupe na chodidlech a dlaních, ale i po celém těle. U většiny novorozenců to přejde během 2-3 týdnů. Někdy se však pokožka olupuje i pár měsíců. To se někdy dává do souvislosti s možností pozdějšího rozvoje atopického ekzému. Samozřejmě tomu tak být nemusí. Pravděpodobné ale je, že děti, které se loupou hodně a dlouho, budou mít i v budoucnu hodně citlivou pokožku. Zároveň s olupováním kůže na těle se přibližně ve stejné době mohou objevit i mastné, žluté šupinky ve vláscích dítěte.

Mazat či nemazat?

Loupání kůže u novorozenců se považuje za zcela fyziologický proces. Proto se různí názory pediatrů na to, zda loupající se pokožce věnovat zvláštní péči nebo ne. Většinou si totiž poradí sama. Mnozí lékaři proto doporučují nezasahovat.  Samozřejmě je třeba zabránit jakémukoli dráždění pokožky oblečením, nebo přísadami do koupele a mýt děťátko jenom čistou vodou. Někteří pediatři maminkám naopak radí pokožku dítěte promazávat olejem. Hodně chválen je slunečnicový.



Olej platí i na nehezké šupinky ve vláscích, kterých může být někdy opravdu dost. Mohou svědit. Odejdou samy. Ale u miminek, která mají hodně vlásků, může trvat déle, než zmizí. Po promazání olejem jdou dobře vyčesat. Dnes se tento postup sice občas neschvaluje, dříve byl však pediatry doporučován jako způsob, jak dítě problému co nejdříve zbavit. Ze zkušeností maminek se zdá, že to pořád funguje. Jenom je třeba dbát na to, aby se zasažené místo nezanítilo. Vyčesávat tedy maximálně jemně a trpělivě.