Hmotnost novorozence a čím vás může překvapit

Váha miminka je vůbec první informací o něm bezprostředně po porodu. Vyšší váha se považuje za synonymum zdraví, zatímco hmotnost při spodní hranici může vzbudit obavy, aby bylo vše v pořádku. Při normálním průběhu těhotenství jsou pravidelnými vyšetřeními zjišťovány i údaje o přibližné váze i velikosti budoucího novorozence. Jde ale o údaje orientační a přesnost závisí na mnoha aspektech. A proto, zvláště jste-li prvorodička, můžete být po porodu překvapena.

Obezita u miminek | Foto: Shutterstock
Obezita u miminek | Foto: Shutterstock

Kluk jako buk!

Je známo, že v posledních desetiletích se porodní váha miminek zvyšuje. Těhotné ženy se prostě mají lépe. A tak jestliže před třiceti lety bylo za průměrnou hmotnost při narození považováno 2500 – 3700g, dnes je to 2800 – 4000g. Možná patříte k ženám, na kterých nebylo těhotenství dlouho znát a Vaše bříško Vám i s blížícím se porodem připadá v porovnání s některými budoucími maminkami v okolí, malé. Zdálo by se tedy, že malé bude i miminko. Nemusí tomu tak být.



Velikost dítěte není to jediné, co ovlivňuje velikost bříška. Coby prvorodička budete mít břicho pravděpodobně menší, než při dalším těhotenství, protože ještě nemáte povolenou dělohu a břišní svaly. V dalším těhotenství budete mít patrně větší bříško, ale i větší miminko. Bývá to téměř pravidlem. Další dítě jakoby využilo komfortnějšího prostředí v maminčině lůně, připraveného už starším sourozencem. Určitou roli hraje i množství plodové vody, i Vaše postava před otěhotněním. Je někdy s podivem, jak velké dítě se vyklube i z poměrně malého bříška.

Miminko po porodu „zhubne“

Během prvních 3 dnů po narození, ztratí miminko 5 – 10% porodní hmotnosti. Není důvod ke strachu. Je to normální. Porodní hmotnost se zaznamenává bezprostředně poté, co dítě opustí dělohu. Nevyloučilo zatím moč, ani smolku – první stolici novorozence – je pokryto mázkem. Jeho hmotnost je ostře sledovaná a počítá se opravdu každý gram. Sečteme-li tohle všechno a přidáme také zaschnutí pupečního pahýlu, dospějeme k uvedenému váhovému úbytku.

Smolka
Má černozelenou barvu. Začíná odcházet do dvou dnů po porodu a významně se podílí na váhovém úbytku. Nejedná se ještě o skutečnou stolici. Tvoří ji odumřelé buňky, střevní a žaludeční sekrety, směsi krve, hlenu, žluči a mázku, které plod pozřel s plodovou vodou. Odchod smolky se pečlivě kontroluje, protože dokládá správnou průchodnost střev miminka.

Močení
Přichází po porodu většinou dříve, než smolka. Někdy už bezprostředně po něm. To může při všem tom hemžení na porodním sále, snadno uniknout pozornosti. Je to však důležitá známka, že to, co měla dříve za úkol maminčina placenta, převzaly ledviny dítěte. Doba, kdy miminko poprvé čůrá, se může lišit. Nejčastěji se tak stane během 24 hodin, ale může to být i později.

Váhový úbytek ovlivňuje taky nástup laktace. Za jak dlouho po porodu se rozběhne a jak se daří zahájit kojení. Hmotnost může krátkodobě ovlivnit i celková adaptace dítěte na nové prostředí.



Tak malinká!

Stává se, že i rodiče statné postavy s nadprůměrnou výškou, kteří by mohli předpokládat, že jejich novorozeně bude pěkný pořízek, mají malé, drobné, miminko. Tady hraje svou roli genetika. Dítě nemusí nést znaky jen rodičů či prarodičů, ale i vzdálenějších předků. Stačí trochu zapátrat v jeho rodu.

Váha novorozence souvisí také s jídelníčkem maminky v těhotenství a její celkovou pohodou. Ani to však není žádné skálopevné pravidlo. Porodní váha je sice důležitá, ale je pouze jedním z mnoha předpokladů spokojeného života miminka. A i když se pohybuje při spodní hranici normy, není to žádná katastrofa. Tak – hlavně zdravíčko!