Plenky pro děti. Od A do Z

Trh nabízí v současnosti velké množství plen pro děti. Nakupovat vyrazte dostatečně informováni, abyste vybrali co nejlépe. Je jen na vás, zda zvolíte jednorázové, nebo látkové plenky. K těm se teď vrací stále více maminek. Pro výběr je určující stáří a hmotnost miminka, to z čeho jsou plenky vyrobené, jak absorbují a neméně jistě i poměr ceny a kvality. Snad vám tento malý přehled pomůže, se lépe zorientovat.

Jednorázové a látkové pleny | Foto: Shutterstock
Jednorázové a látkové pleny | Foto: Shutterstock

Jak vybrat správnou velikost

Nelze se vždy spolehnout na váhové údaje na obalu plenek. I přes stejnou váhovou kategorii, se může reálná velikost plenek u různých výrobců lišit. Pokud se váha miminka už přibližuje horní hranici uvedené na obalu, je jistější už koupit větší plenky, Například, má-li vaše dítě 8 kg, nekupujte už plenky do 9 kg, ale větší. Pokud je plenka miminku velká, klouže mu po těle. Malé se zařezávají, nebo je dítě kolem nožiček otlačené. Celkem jasným signálem pro větší velikost je, když plenka protéká a nepojme vše, co by měla.



Jednorázové pleny

Jednorázové plenky představují především pohodlí pro rodiče. Z hlediska použitých materiálů toho však v jejich prospěch moc nehovoří. Výrobci se snaží plenky stále zdokonalovat a dušují se, že jsou zcela zdravotně nezávadné. Aby však plnily svou funkci a byly spolehlivé, především pokud jde o dokonalou nepropustnost, obsahují chemikálie a umělé hmoty, ropné deriváty a k vybělení chlor. K jejich výrobě se používá mnoho nerecyklovatelných surovin.  To je také důvod, proč jsou extrémní zátěží pro životní prostředí. Těžko uvěřit, že se z jednorázových plen neuvolňují opravdu žádné škodliviny. Přitom naši nejmenší žijí zabaleni v plenách téměř nepřetržitě, jako v igelitovém pytlíku. A to přibližně dva roky. Plenky jsou v těsném kontaktu s pokožkou, kterou uvolňované látky pronikají do těla. Jednorázové pleny jsou poměrně finančně náročné. Nemusí však platit, že čím dražší, tím lepší. ˇProto se při výběru řiďte spíše svým zdravým rozumem a dobrými zkušenostmi jiných.

Ekoplenky

Šetrnější variantou k dětské pokožce i k životnímu prostředí, jsou jednorázové ekoplenky, nazývané také kompostovatelné. Coby bioodpad se rozkládají čtyřikrát rychleji, než běžné jednorázové pleny. Nejsou běleny chlórem. Neobsahují toxiny. Při výrobě se používají například netkané textilie, nebo dřevěná buničina. Nevýhodou je, že jsou poměrně drahé.

Látkové pleny

Ze současného sortimentu látkových plen jde až hlava kolem. Takže ani v těch není jednoduché se vyznat. Ačkoli na nich vyrostly celé generace, tváří se dnes občas jako nový výdobytek, podléhají módě a výrobci se snaží vtisknout i do nich co nejvíce výhod plenek jednorázových. Hlavně, aby přebalování dalo co nejméně práce. Při výrobě se využívá bavlna, flanel, froté, bambus, polyester, i konopí. Materiály, které jsou rozhodně vlídnější k pokožce dítěte i k životnímu prostředí.

Látkování je dnes pro některé matky doslova koníčkem a nechají si říkat alternativní maminky. Pokud se k nim chcete přidat, vybrat si můžete:

Čtvercové pleny

Klasické a nejlevnější látkové pleny. Mají všestranné využití a dítěti poslouží po celé plenkové období.

Kapsové pleny

Mají kapsu pro vložení plenky k zajištění větší savosti. Pozor na správné vložení.

Kalhotkové plenky

Prodávají se buď ve více velikostech, nebo takové, které rostou s dítětem.

Plenky vše v jednom

Jsou stejné, jako jednorázové pleny. Jen opakovaně použitelné, protože se nevyhazují, ale perou.



U látkových plen je největší položkou počáteční investice. Prodražit se mohou na dobu, než se rozhodnete, jaký druh používat. Potom už jsou náklady, ve srovnání s papírovými plenami, minimální. Navíc se látkovky dají dědit.