Hledáte pomoc s kojením? Oslovte laktační poradkyni

Jste pevně rozhodnutá kojit své miminko alespoň rok, ale nedaří se? Vyzkoušela jste už vše, včetně babských rad a doporučení úspěšnějších maminek, ale výsledek je nevalný? Nevíte, kde děláte chybu? Nevzdávejte to! Řešení Vám může pomoci najít laktační poradkyně. Tu můžete kontaktovat už během těhotenství. Uděláte takto už před narozením dítěte maximum pro úspěšné kojení. Vybrat si je možné ze seznamu poradkyň, třeba podle Vašeho bydliště. Nebo si nechte někoho doporučit podle zkušeností jiných maminek. Poradkyněmi jsou často zdravotní sestry, které si takto přivydělávají.

Pečující matka o miminko | Foto: Shutterstock
Pečující matka o miminko | Foto: Shutterstock

Služby

Laktační poradenství nabízí pomoc se všemi problémy, které se týkají kojení. Terénní poradkyně a laktační poradny nejčastěji nabízejí tyto služby:

  • Nalezení správné polohy a techniky při kojení.
  • Co nejlepší řešení deformity bradavek (vpáčené nebo ploché bradavky) za použití pomůcek. Jejich půjčování nebo prodej.(Váhy, odsávačky mateřského mléka nebo monitory dechu zapůjčují maminkám laktační poradny.)
  • Psychická podpora při problémech s kojením.
  • Návštěvy v rodině a telefonické konzultace.

Poradkyně poskytují konzultace a rady i maminkám nedonošených dětí, jejichž krmení může být hlavně zpočátku komplikované. Poskytnou i rady ke krmení dvojčat nebo osvojených dětí. Doporučí pomůcky ke kojení a naučí s nimi maminku zacházet. Mohou pomoci s potřebnou úpravou režimu kojení, zavádění příkrmů při kojení, nebo spolu s maminkou přijít na to, proč miminko odmítá sát. Poradí také při odstavování dítěte.Ceny služeb laktačních poradkyň a poraden

Ceny se mohou velmi lišit. Nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Telefonické konzultace bývají zdarma. Poradkyně nabízejí i návštěvy v porodnici nebo doma. Návštěva stojí 300-500 Kč/h a každá další započatá hodina už vyjde většinou levněji. Do ceny se promítne i doprava. Zapůjčení váhy pro miminko stojí cca. 50 Kč/den. Pronájem odsávačky mateřského mléka vyjde v průměru na 40-70 Kč/den. Ceny se mohou lišit podle značky a kvality odsávačky. Je nutné počítat ještě navíc s vratnou zálohou, která může být i dosti vysoká. V laktační poradně je možné si zapůjčit také monitor dechu pro miminko. Obecně se však doporučuje, koupit raději nový.

Poradkyně, nebo kamarádka?

Peripetie s kojením jsou bezpochyby hodně intimní záležitost. Proto možná cítíte ostych, přemýšlíte, zda službu využít. Vždyť poradkyně je přece jen cizí člověk. Bude docházet k vám domů a nahlížet tak do vašeho soukromí. Nestačilo by místo poradkyně mít při ruce kamarádku, které kojení šlo? Určitě by Vám ráda předala své rady i doporučení a všechno i názorně předvedla. Asi by věděla, jak sledovat správně přibývání dítěte, a má doma odsávačku mléka i váhu. Proč tedy hledat poradkyni?

Protože úspěšně kojící kamarádka není ani při nejlepší vůli totéž, co laktační poradkyně. Ty jsou školené právě především v problémech s kojením. Logicky by tedy měla vědět více, než kamarádka, která měla pohodové kojení a neví, co tyhle problémy znamenají. A jako Vám blízký člověk Vás možná neušetří poučování a napomínání. I když to bude určitě myslet dobře. A to se Vám se správnou poradkyní nikdy nestane. Zároveň zblízka poznáte přínosný způsob pomoci druhým.

Laktační poradkyní se můžete stát i Vy

Možná, že právě Vy ale vůbec žádnou radu ohledně kojení nepotřebujete, naopak se Vám dařilo a přála byste si zúročit vlastní zkušenosti a pomoci jiným maminkám problémy s kojením řešit. Možná se chcete stát laktační poradkyní. Jak to udělat?

Abyste mohla získat certifikát laktační poradkyní matkou, musíte absolvovat kurz, pořádaný Laktační Ligou. Kurzy jsou akreditované světovou zdravotnickou organizací WHO – UNICEF. Aktuální termíny kurzů jsou uvedeny na stránkách Laktační Ligy.


Pokud umíte komunikovat s lidmi a máte chuť stále pracovat na svém vzdělávání, tak směle do toho! Po absolvování intenzivního dvoudenního kurzu, následuje stáž v Národním laktačním centru a je třeba se zúčastnit alespoň dvou cyklů přednášek Laktační Ligy.

Hodnocení probíhá na základě pohovoru, posouzení praktických dovedností a vyřešení tří dotazů z Horké linky kojení. Že musíte v první řadě být zapálenou fanynkou kojení, to jistě není třeba připomínat.