Má smysl si připlácet za porod?

V dnešní době se obecně za porod neplatí, nutno ale podotknout, že toto tvrzení platí pouze v případě, že máte uzavřené pojištění u některé z našich zdravotních pojišťoven. Klasický porod bez komplikací spolu s pobytem matky s dítětem v porodnici stojí zdravotní pojišťovnu kolem 15 tisíc korun. Císařský řez je pochopitelně dražší, kolem 30 tisíc korun. Předčasně narozené děti stojí již částky mnohem vyšší.

Výdaje s porodem | Foto: Shutterstock
Výdaje s porodem | Foto: Shutterstock

V případě, že se aktivně zajímáte o nadstandardní služby, spojené s porodem, zcela určitě se na různé příplatky připravte.Kolik stojí doprovod k porodu

Porod může být rychlý a bezproblémový nebo také v opačném případě komplikovaný s delším průběhem. Pokud s vámi u porodu někdo bude, kdo vás nejen psychicky podpoří, pravděpodobně si za tento doprovod i zaplatíte. Obecně platí, že čím větší nemocnice, tím i větší poplatky.

I když už přítomnost otce u porodu není v současné době brána jako nadstandard, poplatky za jeho přítomnost jsou na některých místech stále vybírány. Požadovaná částka v sobě zahrnuje poplatek za jednorázové sterilní oblečení, vodu či návleky. Někde se platí kolem 100 Kč, někde je to částka i vyšší. Na druhou stranu jsou i místa, kde již poplatek vybírán není vůbec. Nutno ale rozdělovat přirozený porod od porodu císařským řezem. V druhém případě se jedná již o operaci, se kterou jsou samozřejmě spojena i určitá rizika. Z toho důvodu je zde zaveden i vyšší poplatek za přítomnost osoby blízké.Zaplatíme za dulu nebo porodní asistentku víc?

Pokud si nastávající maminka zvolí jako svůj doprovod k porodu porodní asistentku nebo dulu, musí se pochopitelně připravit i na vyšší poplatek s touto službou spojený. Některé porodní asistentky či duly si kromě běžných kroků, účtují například i poplatky za telefonické rozhovory. Připravte se i na několika tisícové částky za poskytnuté služby.

Co vše lze připlatit

Připlatit si může nastávající maminka například i pobyt na nadstandardním pokoji, kde může být i se svým partnerem. Počítat je třeba ale s tím, že přítomnost partnera se platí zvlášť. Stejně tak si lze připlatit i za nadstandardní stravu.  Některá pracoviště umožňují maminkám připlatit si i za inhalační analgezii nebo za porodnický gel.

Tip pro čtení!
Pro období těhotenství se v současné době dula a porodní asistentka stávají standardem. Jaký je rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou?

Připlatit si lze i za doktora

V dnešní době je možné si zvolit i vlastního lékaře, který bude u porodu. Samozřejmě za poplatek, pokud to samozřejmě vybraná porodnice umožňuje. Je jen ale málo porodnic, které tuto službu nabízejí. Za lékaře můžete zaplatit od čtyř do patnácti tisíc. Samozřejmě můžete mít štěstí, že vaše miminko přijde na svět v okamžiku, kdy zrovna slouží vyhlášený odborník a vy tak díky tomu budete mít asistenci zcela zdarma.Ať už se rozhodne připlatit za vyšší pohodlí nebo zvolíte klasickou variantu, důležité je, abyste se jako nastávající maminka cítila u porodu dobře a samotný personál kolem vás byl profesionální a zároveň dostatečně empatický.