Laktační psychóza: Kam až je možné zajít

Každá žena po porodu zažívá vyčerpání a únavu. Těhotenství, které vyvrcholilo vysokým fyzickým i psychickým nasazením při porodu, hormonální změny v těle, nápory emocí ale i nedostatek spánku se odrazí i na psychice maminky.

Úzkost a deprese | Foto: Shutterstock
Úzkost a deprese | Foto: Shutterstock

S většími i menšími psychickými problémy po porodu se setkává většina žen. U některých se to projevuje jen takzvaným poporodním blues, jiné se můžou dostat do poporodních depresí, které můžou přejít až do poporodní psychózy, známé častěji pod názvem laktační psychóza.



Co je to laktační psychóza

Laktační psychóza je závažná psychická porucha, která vyžaduje odbornou lékařskou pomoc, tedy psychiatra. Laktační psychózu není radno podceňovat, neboť se může vyhrotit až do stavu, kdy maminka může vážně ublížit sobě nebo i dítěti.

Poporodní psychóza nebo také laktační psychóza postihuje nejčastěji ženy mezi 2. a 4. týdnem po porodu. Mezi příznaky této duševní poruchy patří halucinace, výpadky paměti, nekontrolovatelné výkyvy nálad. Matka si tento stav neuvědomuje, ale pro její nejbližší jsou to změny často nepřehlédnutelné.

Naštěstí laktační psychóza není u čerstvých maminek tak častá, postihuje jen jednu nebo dvě ženy z tisíce.

Které ženy jsou nejčastěji ohroženy laktační psychózou?

Je prokázáno, že nejčastěji postihuje laktační psychóza ženy, které měly závažné duševní potíže již před těhotenstvím. Také ženy alkoholičky či ženy, které braly drogy, patří do této skupiny maminek, samozřejmě toto nemusí ale platit vždy. Právě tyto ohrožené ženy by měly po porodu dbát na správnou výživu, dostatek odpočinku a pomoc rodiny.

Jak se laktační psychóza projevuje?

Pokud má maminka takové těžké psychické problémy, kdy není schopna žádné činnosti, nezvládá péči o dítě, pokud jen pláče, je úzkostná a chodí jako tělo bez duše, může se jednat o laktační psychózu. Může se to také projevit halucinacemi, žena neustále slyší cizí zlé hlasy. Matka může mít sebevražedné sklony či sklony vedoucí k ublížení dítěte. Někdy také může být agresivní na své okolí, může ztrácet orientaci a pojem o čase. Ovšem je třeba si uvědomit, že případy laktační psychózy jsou opravdu vzácné a správná diagnóza patří do rukou lékaře.

Jak se laktační psychóza léčí?

Toto psychické onemocnění se u žen po porodu vyskytuje naštěstí zřídka a je nyní již léčitelné ať už ambulantně nebo v lůžkovém zařízení.



Zkušenosti matky – Poporodní blues

Nejběžnější a také nejméně závažná psychická poporodní porucha, kterou zažívá až 80% žen je tzv. poporodní blues, které po určité době, kdy dojde  vyrovnání hormonů, samo odezní. Ale ani toto duševní nejméně závažné rozpoložení maminky není radno podceňovat.

Také jste po porodu stále unavená? Vaše nálady se střídají jako aprílové počasí? Návaly štěstí při pohledu na vaše spící miminko překazí náhlý pláč, pocit deprese, či snad výčitky? Připadá si jako neschopná matka, která nic nestíhá? Manžel zase nemá teplou večeři a musí se spokojit pouze s namazaným chlebem? Nemáte nakoupeno? Kolem nevyžehleného koše s prádlem už přecházíte druhý týden? Dochází vám čisté ručníky? Jste unavená, protože v noci kojíte každé dvě hodiny a vaše zlatíčko propláče kvůli prdíkům celé hodiny? Čekáte, kdy si manžel najde milenku, protože s vámi už to není k vydržení a na jakýkoliv projev sexuální náklonnosti nemáte ani pomyšlení? Uklidním vás! Nejste v tom sama! Vítejte v klubu!

Poporodní blues postihuje totiž téměř každou maminku. Návaly stesku, bezdůvodných slziček i beznaděje přichází i na ty ženy, které lze někdy přezdívat jako „babo chlapy“. Přichází tedy i na ty z nás, které za běžných okolností nic nerozhodí. Vše se liší jen v intenzitě a délce trvání.

Důvod je v tělesných a hormonálních změnách vašeho těla po porodu. Jste vyčerpaná z těhotenství, porodu a starostlivé péče. Vaše hormonální hladina je neustále jako na houpačce, nástup laktace dává psychice také zabrat a deficit spánku má na tom také jistě svůj nemalý podíl!

A jaká je rada zkušené matky? Tady je:

  1. Vypovídejte se z vašich pocitů partnerovi nebo dobré kamarádce (nejlépe takové, která má také malé děti). Nic tak nepovzbudí na duši jako pochopení od blízkého člověka.
  2. Odpočívejte! Když vaše miminko spinká, zdřímněte si!
  3. Neodmítejte pomoc s domácností. I když to určitě nebude stoprocentní, manžel může také vytřít podlahu.
  4. Alespoň hodinku denně věnujte čas sama sobě a svým zájmům. Starost o dítě nechte na partnerovi či babičce.
  5. Velké rodinné návštěvy odložte na pozdější dobu.
  6. Cvičte. Cvičení zajišťuje nával endorfinů a na mysl přichází „světlejší“ myšlenky. Navíc správné cviky pro šestinedělky podporují návrat tělesných funkcí do normálu, zpevňují pánevní dno a ochablé břišní svaly. Při cvičení ale nepřepínejte své síly!
  7. Nezapomínejte na to, že spokojená maminka znamená šťastné miminko! Překonejte sebe samu!
  8. Poporodní blues je dočasnou záležitostí, která netrvá déle než tři týdny. I když váš život díky děťátku už nikdy nebude takovým, jakým býval před porodem, vaše psychika bude časem zase líp!


Žádné duševní změny maminky po porodu není radno podceňovat. Většinou pomůže pocit, že má pomoc na blízku a není na všechny nové pocity a životní změny sama. A často krásné a radostné prožívání přítomnosti děťátka pomůže překonat všechny mateřské starosti a únavu. Mateřství patří zajisté k těm nejkrásnějším a nejšťastnějším obdobím každé ženy.