Předporodní deprese a časté změny nálady

Blíží se Vám termín porodu a doma už je vše připraveno na příchod Vašeho dítěte. Ale na Vás místo těšení a radosti, že už tu konečně bude s Vámi, útočí všelijaké negativní pocity a máte spíš strach. Je tohle normální? Ano, je to časté. Ačkoli se nevedou žádné přesné statistiky, odhaduje se, že se takto cítí každá pátá žena. Proto nezoufejte, nejste v tom sama.

Sama, těhotná a v depresi | Foto: Shutterstock
Sama, těhotná a v depresi | Foto: Shutterstock

Hormony jsou mocné

V těhotenství se v ženském těle odehrávají přímo zázraky. V hlavní roli jsou, jak jinak, hormony. Nikdy předtím, ani potom, během celého života, není jejich úloha zásadnější. Vlastně je obdivuhodné, jak tuto hormonální bouři většina žen zvládne. Je to období nelehké nejen fyzicky, ale i psychicky. Jakoby všechny nálady a duševní rozpoložení byla takříkajíc v jednom chumlu. Smích střídá pláč, radost smutek, a těšení strach. Na psychický stav mají významný vliv hormony štítné žlázy.



Není se zač stydět. Berte to tak, že v zájmu zachování nového života, si Vaše tělo s Vámi dělá tak trochu co chce. Či spíše, co musí.

Nemusíte cítit to, co se očekává

Možná Vám s blížícím se porodem jdou čím dál víc na nervy všechny maminkovské otázky a témata. I přesto, že své dítě milujete už od počátku těhotenství. Možná si vyčítáte, že necítíte jen radost. Možná je to divné i Vašemu okolí.

Věřte, že takových žen je mnoho. Zvláště pokud čekají první dítě a cítí skutečnou odpovědnost. Vždyť vychovat a postarat se o nového člověka, není nic lehkého! A Váš život už nikdy nebude jako dřív… Zkrátka, pokud berete své mateřství „vážně,“ tak máte i starosti, pochybnosti a strach. Protože to všechno k mateřství provždy patří. Jen se tím nesmíte nechat pohltit.

Ze špatné nálady do deprese?

Mizerná nálada a deprese si mohou být velmi podobné. Rozdíl je v tom, že zatímco špatná nálada pomine, a vystřídá ji ta sluníčková, v depresi uvíznete na dobu neurčitou.



Je na ni třeba pomýšlet tehdy, když všechny výše zmíněné pocity dlouhodobě přetrvávají a omezují schopnost normálně fungovat. I deprese tohoto období má své rizikové faktory. Hrozí Vám více, pokud jste měla problémy s otěhotněním, potratila jste, nebo máte zdravotní problémy nebo špatné rodinné, či finanční zázemí. Pokud třeba navíc máte depresi v rodině, máte i větší tendence do ní spadnout. Jestliže dlouhodobě trpíte úzkostí a strachem, který Vás paralyzuje, nepodceňujte to a zkuste s tím rychle něco udělat. Možná bude stačit, když trochu změníte režim dne.

Pokud to jde, hýbejte se, choďte na procházky a mezi lidi. Včas se dohodněte se s partnerem, že si i po porodu chcete ponechat něco z toho, co Vás baví a těší a požádejte o podporu. Abyste se necítila izolovaná, až budete na mateřské. I ta je pro mnohé ženy velkým strašákem. Protože péče o dítě obnáší značný stereotyp a omezení sociálních kontaktů.

Tip pro čtení!
Před blížícím se termínu porodu je potřeba dostatečně relaxovat. Kvalitní odpočinek je důležitý faktor proti stresu a depresi.

Když nestačí Vaše odhodlání, změna životního stylu, ani podpora nejbližších, tak raději už nečekejte a vyhledejte odbornou pomoc. Pamatujte, že Váš stav působí i na miminko. Se špatným psychickým rozpoložením souvisí například nechutenství. Když maminka nejí, trpí nedostatečnou výživou i dítě. Nepohodou maminky trpí i plod. To může v krajním případě vést i k předčasnému porodu.



Při zvládání deprese, vždy nemusí dojít na léky. Řešením je i návštěva psychologa. Ten s Vámi vše probere a pod jeho vedením možná potíže zvládnete sama, jen za pomoci nejbližších. Antidepresiva se v těhotenství podávají jen v případě těžkých depresí. Léčba je stanovena s maximálním ohledem na nenarozené dítě. Neléčené předporodní deprese je nebezpečná a porodem problémy většinou neodezní. Přechází do deprese po porodu a dalších období.