Čekáme dvojčata

Na těhotenském testu se objevily dva růžové proužky a z ženy se jako mávnutím kouzelného proutku stala maminka. „Budeme tři…“ Ve svých představách si už vykresluje, jak nakupuje roztomilou výbavičku, praktický a elegantní kočárek, plenky a spoustu dalších věciček. Hned po porodu začne cvičit i s miminkem, a když bude tatínek v práci, budou spolu s miminkem chodit na procházky a na nákupy. Na první návštěvě u lékaře se dozví: „Tak maminko, máte tam dvě.“ Dvojčata. Je to pro maminku šok. S tím nepočítala. Jak to všechno zvládne? Všechny starosti o miminko hned dvakrát.

Čekáme dvojčata | Foto: Shutterstock
Čekáme dvojčata | Foto: Shutterstock

Jak to, že dvojčata?

Vícečetná těhotenství mají různé příčiny. Počínaje genetickými předpoklady, přes věk maminky, výživu až po stále častěji využívané léčení neplodnosti. Dvojčata mají i dvojí typ svého vzniku. Buď se jedná o jednovaječná dvojčata, kdy se oplodněné vajíčko rozdělí na dvě samostatně se vyvíjející embrya. Tato dvojčátka jsou identická a jsou buď obě děvčátka, nebo chlapečci. Nebo jsou dvojvaječná, kdy v těle maminky došlo k oplodnění dvou vajíček. Ta pak mohou být obojího pohlaví a nemusí si být vůbec podobná.Těhotenství s dvojčaty

Když lékař zjistí, že maminka bude mít dvě miminka, musí jí seznámit s určitými riziky a starostmi, které očekávání dvojitého přírůstku do rodiny přináší.

Rizika v těhotenství

Těhotenství s dvojčátky bude samo o sobě náročnější, protože organizmus maminky je dvojnásobně zatížen. Proto lékař maminkám dvojčat doporučí zvolit alternativu nemocenské dovolené a zůstaly z práce doma, aby se tolik nevyčerpávaly a nevystavovaly riziku miminka i sebe. Dvojčata totiž přinášejí nejen větší váhový přírůstek, ale také větší bolesti zad a nohou, větší potíže s dýcháním, vyšší riziko vysokého krevního tlaku, výskytu těhotenské cukrovky a dalších zdravotních potíží spojených s těhotenstvím.

Dvojčátka přicházejí na svět dřív než jedno miminko, někdy i o dva měsíce. Proto mívají nižší porodní váhu než jedno miminko.

Pro maminku čekající dvojčata je těhotenství obdobím častějších kontrol u lékaře, klinických vyšetření a testů a možnost předčasné hospitalizace v porodnici a předčasného porodu císařským řezem.

Správný přístup v těhotenství

Těhotenství s dvojčátky je pro maminky o něco náročnější než očekávání jednoho miminka. Možná to pro ně ze začátku bude šok, když se dozví, že místo jednoho budou dvě. Budou mít více starostí s častějšími návštěvami u lékaře a vyšetřeními, která díky vyšším rizikům budou muset absolvovat. Možná jim lékař doporučí nástup na nemocenskou dovolenou, protože s růstem miminek roste i zatížení na maminčino tělo.

Ale jinak by měly zachovávat stejné postupy jako u očekávání jednoho miminka. Pravidelnost a výživová hodnota stravy, přiměřený pohyb, psychická pohoda a příprava na příchod dvou miminek, pravidelné užívání doporučených vitamínových prostředků pro těhotné, to vše hodně pomáhá zvládnout dvojité očekávání. Maminky by se neměly zbytečně strachovat a připouštět zmíněná rizika. Měly by se na svá miminka těšit.

Starosti s výbavičkou

Když se maminka dozví, že čeká dvě miminka, je nutné, aby se zamyslela nad tím, jakou výbavičku svým miminkům přichystá. Musí mít dostatek oblečení pro obě miminka, samozřejmě kočárek, který je praktický, lehký a dobře ovladatelný. Dále je nutné, aby myslela na dětskou kosmetiku, plenky, autosedačky, pomůcky na krmení a koupání a také hračky.

Nejdůležitější je samozřejmě postýlka. Je na rodičích, zda pořídí děťátkům dvě nebo jednu postýlku. Z praktického a také finančního důvodu zkušené maminky doporučují v prvních měsících mít miminka nejprve v jedné postýlce, poté pořídit postýlku každému zvlášť.

Co se týká hraček, není potřeba pořizovat vše dvakrát. Některé hračky budou mít společné a některé každé samo pro sebe. I když se o ně děti budou nejprve přetahovat, už od malička si zvyknou, že vše nepatří jen jim samotným a že se musí o něco podělit. To bude mít do budoucna velmi pozitivní vliv na vzájemné vztahy.Stejné nebo jiné

Další otázkou, kterou se maminky dvojčátek zabývají, je, zda dvojčátka budou oblékat stejně nebo jinak. Některé studie zabývající se dětskou osobností doporučují podporovat individualitu a oblékat každé děťátko jinak. Ale spousta maminek obléká svá dvojčátka stejně a opravdu je to roztomilé.

Věčné koloběhy

Péče o dvojčata je jeden velký koloběh, jehož výsledkem je vyčerpaná nevyspalá maminka. Ale zkušené maminky dvojčátek si našly spoustu vychytávek, které jim pomohly zvládnout náročný režim.

Krmení

Vzhledem k tomu, že dvojčátka se rodí dříve než jedno miminko, stává se, že nemají dost síly na kojení. Krmení jednoho miminka pak zabere třeba i hodinu. Potom druhé stejný čas. A za chvilku se budí nanovo. Proto maminkám již v porodnici doporučují mléko pro miminka odsávat a krmit obě současně. Pokud maminka nemá dostatek mléka pro obě, je potřeba je přikrmovat. Některé maminky díky stresu se vstáváním a téměř nepřetržitou péčí o miminka zvolily přejít na umělou výživu, což jim pomohlo získat trochu času i pro sebe. Někteří toto odsuzují, ale když se maminka stresuje tím, že nebude mít dostatek mléka pro obě děti, že krmení jednoho miminka je příliš dlouhé a mezitím se vzbudí druhé a pláče, je každý krok ke zjednodušení péče správné rozhodnutí.

Koupání

Koupání dvojčátek je ze začátku také velmi náročná záležitost. V ideálním případě má maminka pomocníka, se kterým zvládne miminka současně vykoupat i obléknout. V ostatních případech musí maminka zvládnout obě děti sama, a tak koupe miminka postupně.

Spánek

Stává se, že jedno z miminek se v noci vzbudí a začne plakat. Tím se probudí i druhé a opět je pořádně rušno. Rady maminek, které si dvojitým potěšením prošly, doporučují mít dvě postýlky v různých místnostech a pokud se jedno miminko vzbudí, vezme si ho jeden z rodičů do vedlejší místnosti a se spícím zůstane ten druhý. Stejný postup volí i při onemocnění jednoho z miminek.Důležitá pomoc okolí

Pro plně vytíženou maminku dvojčátek je každá pomoc z okolí velmi důležitá. Je hezké, když se tatínek na chvilku postará o miminka, aby se maminka mohla třeba v klidu vykoupat nebo připravit oběd pro zbytek rodiny. Velkou roli hrají i „hlídací“ babičky, které mají možnost postarat se o děťátka třeba na celé odpoledne nebo i více dní. Dobře pomohou i starší sourozenci, kteří hodinku povozí miminka okolo domu, aby si maminka mohla na chvilku odpočinout nebo udělat nějakou práci v domácnosti.

Sehraný tým

Rodina, ve které se narodila dvojčátka, by měla fungovat jako dobře sehraný tým. Říká se, že dvojčátka jsou dvojité starosti, ale když se všichni dohodnou na spolupráci a přidají svou pomocnou ruku, budou to i dvojité radosti.