Když praskne plodová voda

Plodová voda je tím nejzásadnějším pro nitroděložní vývoj dítěte. Obklopuje jej v děloze matky, chrání před nárazy, zajišťuje výživu a látkovou výměnu. Odtok plodové vody signalizuje začínající porod. Za normálních okolností jde o čirou tekutinu, která není výrazně cítit. V době porodu může mít bělavou barvu, nebo se objevuje příměs krve. Při dlouhém přenášení, nebo infekci může být zbarvená do zelena. Často to znamená, že se dítěti v děloze nedaří dobře. Tento stav vyžaduje bezodkladný porod.

Voda | Foto: Shutterstock
Voda | Foto: Shutterstock

Zázračná tekutina

Funkce a složení plodové vody je tak dokonalé, že umožňuje život, vývoj a růst nového člověka po celých 9 měsíců. Má to ta příroda vskutku pěkně vymyšleno! Životním prostředím plodu je z 99% opravdu voda. Amniová tekutina, jak se plodová voda odborně nazývá, obsahuje také glukózu, která jí dodává nasládlou chuť, bílkoviny a minerály. Od 3. měsíce plod do vody močí a od 5. měsíce ji polyká.  Složení plodové vody ovlivňuje činnost trávícího a močového ústrojí plodu. Proto lze z jejího rozboru vyčíst tak mnoho o zdravotním stavu budoucího dítěte i matky.



Množství plodové vody během těhotenství

Plodová voda se v těle matky rychle obměňuje a její množství není po celou dobu stejné. Doplňuje se do 35. týdne, kdy je jí nejvíce, tedy asi 1 litr. Po tomto období, až do porodu, už její množství klesá. Jakékoli výrazné odchylky od normálního množství jsou pečlivě sledovány. Příliš mnoho plodové vody může mít řadu příčin, včetně možné vrozené vady plodu. Namístě je proto i ultrazvukové vyšetření.

Nedostatek plodové vody může souviset s poruchami růstu plodu, nebo  genetickým postižením. Voda také může v malém množství unikat tak, že to žena nezaznamená. Při kritickém nedostatku plodové vody, volí lékaři ve výjimečných případech výkon zvaný amniofúze. Jde o částečné doplnění objemu plodové vody náhradním roztokem. Tím se zvýší šance na prodloužení těhotenství a přežití jinak zdravého dítěte. Zákrok je bezbolestný. Nese s sebou však riziko potratu v cca. 2% případů.

Předčasný odtok plodové vody

Odtok vody v průběhu těhotenství je velice závažný stav. Protože s plodovou vodou vlastně odejde „životní prostředí“ dítěte. Pokud k tomu dojde, musí být těhotná okamžitě hospitalizována. Někdy voda jen mírně uniká, někdy se množství samo doplní. Léčba směřuje k udržení těhotenství co nejblíže k termínu porodu a záchraně dítěte. V závislosti na týdnu těhotenství se podávají léky, které napomáhají dozrávání plic dítěte, ATB, magnesium. Nejčastější příčinou bývá infekce plodových obalů.



Co dělat, když praskne voda

Máte-li termín porodu na dohled, může Vám plodová voda prasknout kdykoli a kdekoli. Ale zachovejte klid. Dramatických situací, kdy ženě praskne voda na veřejnosti, na ulici nebo mezi regály v supermarketu, opravdu není zase tolik. Voda po prasknutí málokdy odejde najednou. Prasknutí je bezbolestné a odtok nelze ovlivnit vůlí. Signalizuje nástup porodu. Proto byste měla odjet do porodnice do dvou hodin od prasknutí vody. I když se cítíte dobře. Někdy se porod skutečně rozběhne, někdy se kontrakce nedostaví. Je na lékařích, aby zkontrolovali dítě a zjistili, zda je připraveno k porodu. Jestliže porod nepostupuje, přestože odešla plodová voda, sáhnou lékaři  zpravidla k jeho vyvolání. Často však porod nespouští odtok plodové vody, ale kontrakce a vak blan protrhne až lékař či porodní asistentka, aby plodová voda odešla.