Bambusové oblečení

Bambusové oblečení se těší velké oblibě, protože bambusová viskóza je pro tělo velmi příjemný materiál. Takže chcete-li mít svoje děťátko opravdu jako ve vatě, bambusu můžete věřit.

Bambus pro výrobu oblečení | Foto: Shutterstock
Bambus pro výrobu oblečení | Foto: Shutterstock

I přes tento název se ale nejedná vpravdě o bio bambusový materiál, ale o umělé hedvábí z bambusového vlákna.Bambusové viskóza

Bambus přirozeně vlákna netvoří. Vlákna k následné výrobě viskózy jsou získávána chemickým nebo mechanickým způsobem. Z nich se pak tkají a pletou textilie na výrobu oděvů. O bambusové viskóze se s oblibou mluví jako o bio materiálu. Do jisté míry to platí v souvislosti se základní surovinou. Další úpravy, které dělají umělé hedvábí tak přívětivé pro tělo, se však už bez chemie neobejdou.

Chemické prostředky se používají k rozpouštění vlákna nebo například k bělení. Procesy výroby bohužel ničí některé přirozené, příznivé vlastnosti bambusu. Materiály z bambusového vlákna opravdu bio by byly hrubé, nepoddajné a k nošení nevhodné.

Proč je nám v „bambusu“ dobře

Bambusová viskóza nabírá na oblibě ve všech věkových kategoriích. Pro své vlastnosti vyhovuje i těm úplně nejmenším. Maminky pějí chválu zpočátku hlavně osuškám a plenkám. Citlivá pokožka miminek je perfektně snáší. Plenky mají vyšší savost oproti jiným. Zároveň jsou však prodyšné, čímž se snižuje možnost opruzenin. Dětský bambusový sortiment je opravdu široký. Koupit lze rozličná trička pro mrňata s potiskem i bez, bodyčka, ponožky, kalhotky…Z dítěte může zkrátka být hotový „bambusáček“. Viskóza umí dobře odvádět pot, je prodyšná. Přitom má ale dobré termoregulační schopnosti. V zimě hřeje, v létě chladí. Je šetrná k dětské pokožce se sklonem k ekzému.

Materiálu se přisuzují i antibakteriální vlastnosti. Navíc vypadá opravdu luxusně. Cena je sice vyšší, ale kvalita vždy stojí víc, Pro děti je viskóza zvláště vhodná, ale protože ze všeho moc rychle vyrostou, rodiče někdy investici zvažují. Děti si ale zaslouží kvalitní oblečení. Bambusová viskóza při správné péči dost vydrží. Oblečení tak může podědit i další dítko.Péče o bambusové oblečení

Bambus má tendenci ke srážení. Proto je dobré prát spíš na teplotu pro jistotu ještě o trochu nižší, než je doporučená. To, že se podle zkušeností některé kousky mohou naopak vytáhnout, je asi způsobeno příměsí jiných materiálů. Oblečení z viskózy se nedoporučuje bělit, drasticky ždímat, ani sušit v sušičce. Ta oblečení téměř jistě srazí. Není vhodné použití aviváže, protože potlačuje dobré vlastnosti bambusového vlákna a už vůbec se nedoporučuje používání odstraňovačů skvrn. Většinou jsou všechny agresivní.

Každý takový prohřešek snižuje životnost materiálu. Jemné oblečení vyžaduje prostě jemnou péči. Výhodou je, že ho po vyprání obvykle není potřeba žehlit. Postačí hezky vyvěsit.

Samostatnou kategorií jsou pak dětské pleny. Péče o bambusky se může zdát složitější proto, že pleny jsou vystavovány stálému znečišťování a těžko odstranitelným skvrnám. Prát se doporučují na šedesát stupňů ve větším množství vody a na delší prací program. Je vhodné přidat pár kapek esenciálního oleje, pro potlačení zápachu. Použité plenky po zbavení větších nečistot se doporučuje skladovat raději nasucho a prát nejpozději každý třetí den. Sušení je nejlepší pozvolné. Je potřeba mít trochu rezervu, protože bambusové plenky schnou o něco déle, než například bavlněné.Bambusových plenek, vkládacích i kalhotkových, je na trhu velmi mnoho. Pokud nemáte s nimi dosud žádné zkušenosti, nakupte pro začátek v malém množství od více výrobců a testujte, které budou miminku i vám vyhovovat.