Jak vybavit pokoj školáka

Všichni rodiče dobře vědí, jak čas letí. Radují se z narození miminka a rázem uběhne pár hektických let naplněných péčí a starostmi o potomka a už ho chystají k nástupu do školy.

Pokoj | Foto: Shutterstock
Pokoj | Foto: Shutterstock

Počátkem povinné školní docházky se mění pro dítě i pro celou rodinu denní program a celkový styl života. Dítěti začnou první vážné povinnosti a zodpovědní rodiče se snaží vše připravit tak, aby mělo dítě potřebné zázemí pro plnění těchto povinností. S tím souvisí příprava dětského pokoje pro školáka.Prostor a soukromí

S nástupem do školy už se dítě nebude věnovat pouze hrám, ale bude psát domácí úkoly a plnit přípravu do školy. K tomu potřebuje vhodné zázemí. Nejlepší variantou je samostatný a správně vybavený pokoj.

Pokud to neumožňují bytové podmínky, pak je dobré zařídit školákovi v bytě alespoň vymezený koutek, kde může mít klid na školní přípravu. Školák by měl mít osobní pracovní prostor s psacím stolem a kvalitním dětským křeslem, kde by měl klid na učení. Ideální je samozřejmě vlastní pokoj.

Interiér studentského pokoje

Věnujme se tedy variantě, že máme možnost vybavit pro našeho školáka samostatný pokoj. Co by mělo jeho uspořádání a výbava obsahovat? Na prodejním trhu lze vybírat z bohatých možností vybavení. Pokoj lze zařídit speciálně jako dívčí nebo chlapecký. Je možno ladit pokoj do jakéhokoliv stylu a podle konkrétních zálib dítěte.

V každém případě by však měl studentský pokoj splňovat některé základní požadavky. Měl by být světlý a vzdušný. Do základního vybavení samozřejmě patří dětský psací stůl, nejlépe nastavitelný. Stůl by měl být umístěn poblíž okna, aby měl školák dostatek světla na psaní a čtení. Součástí by měla být kvalitní a pohodlná židle, jejíž výhodou je také možná úprava nastavení dle postavy školáka. Při zařizování pokoje je možné využít služeb specializovaných poradců a bytových architektů, kteří dokážou profesionálně navrhnout pokojík podle typu osobnosti dítěte.Jak začít

Protože většina z nás se pustí do zařizování dětského pokoje vlastními silami, pojďme si ujasnit některé užitečné rady. Máme-li tu možnost, volíme pro studentský pokoj vhodnou místnost v bytě či rodinném domě. Především by neměla být průchozí. Co se týká barev na stěnách, ideální jsou pastelové barvy. Barvy utvářejí celkovou atmosféru a mohou ovlivňovat psychické rozpoložení. Například žlutá barva působí přátelsky a radostně, modrá zklidňuje a vylepšuje koncentraci. Barevnost je dobré sladit s celkovým vybavením pokoje a zohlednit vkus samotného dítěte. Atraktivní jsou různé malované obrazy a motivy přímo na stěnu.

V další řadě je důležité osvětlení. Kromě letního období je nutno v místnosti používat již od odpoledních hodin umělé světlo. Hlavní osvětlení by mělo dodávat rovnoměrně světlo po celé místnosti, další zdroje světla by pak měly být u psacího stolu a případně také nad postelí. Podlahová krytina by neměla studit do nohou, ale nejvhodnější variantou určitě není koberec, který se nehodí především pro alergiky.Nábytek

Dítě rychle roste a dospívá. Z praktického hlediska lze pořizovat takový studentský nábytek, který může dobře plnit svůj účel i během studia na střední škole. Měnit pak stačí pouze různé doplňky, které dotvářejí ladění pokoje nebo plní určitou funkci. Psací stůl jsme již v článku zmiňovali. Světlo na stůl by mělo vždy dopadat z opačné strany, než kterou ruku dítě používá na psaní. Dobrým řešením k psacímu stolu je výškově stavitelná židle bez područek. Pozor také na umístění výpočetní techniky, protože dítě by se nemělo na monitor dívat příliš zblízka.

Tip pro čtení!
Při zařizování dětského pokoje se v současné době řeší moderní trendy a přírodní materiály. Nicméně na základě žádostí teenagerů je často kladen důraz na vybavení pokoje televizí.

Kromě psacího koutku je důležitý výběr postele. Neměli bychom se soustředit pouze na design. Velkou roli hraje správný výběr kvalitního roštu a matrace. Na učení a do školy může být školák dobře připravený po vydatném a pohodlném spánku. K základnímu vybavení dále patří šatní skříň, knihovna a prostor pro ukládání hraček. Další vybavení pak závisí na vaší fantazii a vkusu školáka.

Snadno, rychle a kvalitně

Některé rodiny preferují společný výběr a zařizování spolu s dítětem, jiní rodiče raději překvapí a přivedou dítě do již hotového pokojíku. Každopádně lze pokoj pro školáka zařídit funkčně, esteticky a cíleně dle povahového založení školáka. Některé velkoplošné prodejny nábytku nabízejí různorodý výběr za příznivé ceny. Objednávat vybavení je možné také v internetových obchodech. Vybere si snad každý podle vlastních potřeb, takže zařízení studentského pokoje není žádný náročný problém. Mnoho užitečných rad lze získat prostřednictvím internetu. Náročnější rodiny mohou využít služeb bytových designerů a objednat kompletní zakázku počínaje návrhem a konče předáním vybaveného a uklizeného pokoje. Je pravda, že odborníka napadne řešení a třeba i zajímavé detaily, na které bychom jako laici nepřišli.Každý rodič si přeje, aby jeho dítě vyrůstalo v příjemném a zdravém prostředí. Mnozí rodiče neváhají investovat značné finance do zařízení pokoje svého potomka. To dobře vědí obchodníci, kteří nabízejí velmi rozmanité zboží, aby vyhověli poptávce.  Bude-li mít školák moderní a vhodně vybavený pokoj, jeho studijní příprava může být příjemná a kvalitní. Především je nutné, aby si dítě nekazilo zdraví. To se může stát například při sezení na staré nefunkční židli, špatně nastavené výšce stolu, slabém osvětlení a různých jiných nedostatcích.