Přestavba bytu s blížícím se termínem porodu

Rekonstrukce či velké úpravy v bytě, nejsou obvykle záležitostí jenom několika málo dnů. Často se nám do toho nechce a odkládáme to, pokud to jde. Stává se, že právě až těhotenství, tedy fakt, že s námi v bytě brzy bude žít nový, milovaný člen rodiny, nás pohne k tomu, abychom se do těchto velkých akcí pustili.

Rekonstrukce před narozením dítěte | Foto: Shutterstock
Rekonstrukce před narozením dítěte | Foto: Shutterstock

Načasování to není ideální, ale zkušenosti s rekonstrukcí bytu v těhotenství má mnoho žen. Nakonec se to vždycky zvládne.



Před porodem nebo po porodu?

Pochopitelně chcete mít pro budoucí miminko domov co nejhezčí. Pokud jste na začátku těhotenství, pravděpodobně vše včas zvládnete a nebude Vás to nijak zvlášť omezovat. Trochu dilema ale nastává, když máte krátce před porodem. Záleží samozřejmě na tom, jaké práce chcete doma realizovat a taky jak se cítíte. Většina žen v této situaci je proto, zvládnout úpravy v bytě před porodem. Po něm už nejsou ani podmínky ani čas na větší práce v bytě. Protože ty s sebou vždy nesou nepořádek, hluk a prach. Když si nejste jisti, zda by toho na vás nebylo moc, když jste v očekávání, stanovte si priority.

Jestli vám třeba netěsní okna, je to s vyjímkou těch nejteplejších měsíců dost problém. Topení by mělo být taky v pořádku, a pokud potřebujete novou koupelnu, i tu je dobré stihnout před porodem. Je to prostor s miminkem pak hodně vytížený. Naproti tomu nové lino nebo obklady můžete odložit na později.



Buďte hlavně organizátorkou

I když se cítíte výborně, těžší práci je lepší se vyhnout. Chopte se spíše organizačních záležitostí. Zjišťujte a domlouvejte vše, co je možné, telefonicky či mailem. Vybírejte barvu k vymalování bytu, záclony, nebo kachličky do koupelny. Téměř vše se dá objednat přes internet. Pokud raději nakupujete osobně, sepište si seznam, pro co a kam se vydáte, už s předstihem. Ať se co nejméně naběháte. Skoro všechno ostatní dnes obstarají najaté firmy. Případně to svěřte těm, které nečeká ten nelehký úkol – přivést na svět potomka. Řemeslníkům se dnes už nepřipravuje jídlo, takže ženy už nemusejí za plného provozu dělat kuchařky, jak tomu dříve bývalo. To jenom v případě, že provádíte bytové úpravy svépomocí. Na řemeslníky z firmy je ale přece jen lepší dohlížet.

Tip pro čtení!
Po příjezdu z porodnice je důležité pro Vaše miminko připravit čisté domácí prostředí. Zejména ošetřit byt či dům od plísní a roztočů.

Kdo uteče, vyhraje

Může nastat i situace, kdy pro Vás, jakožto těhotnou, bude nejlepší byt, který je momentálně úplně vzhůru nohama na nějaký čas opustit. Často se totiž při úpravách bytu přechodně není kde umýt, ba dokonce se nedá dostat ani na toaletu. Tomu je vždy krizová situace. A v těhotenství obzvlášť. Domluvte se pro tento případ s maminkou, tchýní či kamarádkou, abyste aspoň tomu nejhoršímu z toho, co se u vás doma děje, utekla. V neposlední řadě taky stresu, kterému se při takové akci nevyhnete ani při nejlepší vůli. A i když dítě je v děloze dobře chráněno před prachem i hlukem, Vy se po nějaké době v takovém prostředí nemusíte cítit nejlépe. Domů se vraťte až tehdy, když budou největší práce dokončeny.



Nudit se ani potom určitě nebudete, protože byt bývá po takové akci jako po výbuchu. A to i přesto, že dnes si po sobě většina firem má aspoň zhruba uklízet. Určitě si na to ale raději povolejte profesionály. Pokud se to rozhodnete zvládnout sami, tak nezapomeňte, že jste těhotná a šetřete síly. Úklidové práce, které vyžadují větší námahu, časté ohýbání, nebo lezení po žebříku, určitě přenechte někomu jinému.