Připravte se na hnízdění

Úspěšně jste zvládla první rizikový trimestr a svého těhotenství si začínáte konečně užívat. Ranní nevolnosti pominuly a vy se plně radujete z prvních pohybů děťátka, které ještě nejsou tak intenzivní a dají se přirovnat spíše k lehkému chvění.

Stěhování do nového bytu | Foto: Shutterstock
Stěhování do nového bytu | Foto: Shutterstock

Ještě nejste tak těžkopádná a najednou pociťujete dostatek energie a v záplavě přehršle těhotenských hormonů vás postihne tzv. hnízdící instinkt.

Že jste o něčem podobném ještě neslyšela? Tak to se máte na co těšit. Většinu těhotných totiž nemine, rozdíl je pouze v intenzitě.

Každá rozumná žena totiž touží být na příchod potomka důkladně připravená a nechce nechat nic na náhodě. To platí hlavně pro zodpovědné prvorodičky, které ještě nemají dostatek zkušeností a touží být skvělými maminkami, které chtějí mít vše pod kontrolou, bezchybné a dokonalé.



Těhotné mají instinkt stejný jako ptáci a savci

Přibližně kolem pátého měsíce těhotenství může těhotnou ženu zaplavit pocit, který se také vyskytuje v živočišné říši u ptáků, kteří si budují hnízda nebo i u savců, kteří si staví nory a zvelebují pelechy. Samozřejmě tento hnízdící instinkt je každé těhotné individuální, zatímco u jedné je jen těžce rozeznatelný u druhé může přiblížit až k hranici psychické poruchy.

Hnízdící syndrom přichází u některých těhotných až těsně před porodem, většinou se s ním setkáváme právě kolem pátého měsíce těhotenství.

U Báry se začaly projevovat těhotenského hnízdícího syndromu okamžitě, jakmile ji přišly kladné výsledky odběru plodové vody.

„Jakmile jsem se dozvěděla, že mé dítě bude zdravé, stala se ze mě nákupní maniačka. Pokaždé, když jsem se vracela z práce, stavila jsem se do obchodu s kojeneckým zbožím a nebylo dne, kdy jsem nekoupila nějaké dupačky, kabátek či čepičku. Za pár dní jsem měla doma pěknou hromádku oblečení té nejmenší velikosti. Také dětskou kosmetiku jsem nenechala bez povšimnutí. Měla jsem tolik různých krémů a gelů pro citlivou maminkovskou pokožku, že jsem se pak musela používat i já, aby mi neprošel termín spotřeby. Bryndáčků, osušek a bambusových plen jsem měla plné šuplíky, že bych je sama mohla prodávat. A to nepočítám dárky, které jsem dostala od příbuzných. Nakonec se mi nakupilo spousty maličkých oblečků, které se ani nevyužila, poněvadž malá byla docela cvalík, který strašně rychle ze všeho vyrostl.“  Bára

Karolína zase mírně ujížděla na nadměrném úklidu. Chtěla své miminko přivést do čistě sterilního prostředí, a protože měla rizikové těhotenství, strávila většinou doma, gruntovala a čistila, až nakonec vyčerpaná z úklidu skončila v nemocnici s rizikem předčasného porodu.

To Adéla byla rozumnější. Bolestná zkušenost s minulého těhotenství ji vedla k opatrnosti. Protože ale i ona toužila své vytoužené dítě přivést do krásného prostředí, pověřila zařizováním dětského pokojíčku manžela.

„Stala jsem se managerem v plánování. Vybrala jsem krásnou tapetu s dětským motivem, plovoučku, koberec. Objednala on-line nábytek, kočárek a autosedačku. Podle dopředu promyšleného seznamu průběžně nakoupila celou výbavičku a svým nejbližším jsem rozdala seznamy potřebných věcí od chůvičky až po monitor dechu.“ Adéla

 Stejně jako ve všem platí i při přípravách nepříchod nového člena rodiny pravidlo zlatého středu. Přehnaná péče vždy škodí.

Jakým extrémům by se měla tedy budoucí maminka s hnízdícím instinktem vyvarovat?

  1. Nepřecenit své síly, nehrát si na superženu. Nemusí být vše dokonalé. Umýt špinavá okna zvládne i manžel.
  2. Nestydět se požádat o pomoc při přípravách na příchod dítěte. Tchýni zajisté potěší, když se necháte pozvat na nedělní oběd.
  3. Nezapomínat se hýčkat. Vychutnejte si svůj výjimečný stav. Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku. Až se dítě narodí, budete už jen vzpomínat na to, jaké to bylo pořádně se vyspat.
  4. Nezapomínat na druhou polovičku. Muži se často cítí odstrčení už v těhotenství své partnerky, a co teprve potom, až se potomek narodí? Dopřejte svému příteli pochvalu či obdiv, který si při tomto vašem společném čekání zajisté zaslouží.


Přejeme vám, milé maminky, ať veškeré úskalí hnízdícího instinktu zdárně překonáte a váš malý poklad ať pocítí spokojenou a pohodovou maminku!