Těhotenský test

Intimní chvíle hrají ve vztahu muže a žen velkou úlohu. Někdy naplňují pouze fyzickou potřebu blízkosti, ale většinou jsou nejvyšším stupněm vyjádření citové i fyzické důležitosti jeden pro druhého. Pro mladý pár zakládající svou rodinu tyto chvíle znamenají stvoření nového života. Pokud pár prožije blízké chvíle bez jakékoliv ochrany, mohlo by to znamenat možnost otěhotnění. Aby se partneři ujistili, zda byli při početí úspěšní, mohou využít těhotenský test, který s téměř 100% přesností potvrdí nebo vyloučí případné těhotenství.

Těhotenský test | Foto: Shutterstock
Těhotenský test | Foto: Shutterstock

Co je to těhotenský test?

Těhotenský test je volně dostupná pomůcka, která ženě pomůže v domácím prostředí otestováním moči potvrdit nebo vyloučit případné těhotenství.

Test se většinou skládá z diagnostických proužků obsahujících anti-HCG sérum a je založen na jeho reakci na přítomnost těhotenského hormonu HCG v moči. Pokud je hormon HCG v moči přítomen, objeví se na testu dva proužky (popř. jiné označení dané výrobcem), které téměř na 100 % potvrdí těhotenství. Pokud se objeví pouze jeden, znamená to, že test je negativní a pokud se neobjeví proužek žádný, byl použitý test nefunkční a znamená to, že jej žena musí zopakovat, pokud chce znát relevantní výsledek.



Těhotenské testy se lze sehnat v širokém cenovém rozpětí od několika korun až stokorun.

Podoby těhotenského testu

Na našem trhu je k dostání široká škála typů těhotenských testů od nejrůznějších výrobců. Nejběžnější druh testů lze zakoupit v podobě ponorných diagnostických proužků. Další možnost je pořídit si testovací kazety, které pracují na podobné reakci na hladinu HCG v moči. Místo ponoření se testovaný vzorek moči nakape na zkušební místo. V současné době lze zakoupit i mnohem dražší digitální tester. Výhodou je jeho možnost opakovaného používání a funkce pro testování přítomnosti ovulace.

Kdy je nejvhodnější test použít?

Pokud žena prožila nechráněný styk, často si klade otázku, zda byl úspěšný nebo ne a hlavně, kdy je ta nejvhodnější chvíle pro zjištění pravdy.

Těhotenský test pracuje s hladinou těhotenského hormonu v moči. Na trhu lze sehnat testy různé citlivosti, a proto použití jednotlivých značek testů se může lišit.

Obecně se doporučuje, aby si žena provedla test nejdříve 14 dní od pravděpodobného početí. A po týdnu test zopakovat. Nejčastěji si ženy test provádějí při zpoždění pravidelného menstruačního cyklu.

Test se doporučuje provádět z ranní moči, protože obsahuje nejvyšší množství hormonu HCG za celý den.

Testovací proužek se na pár vteřin ponoří do vzorku moči a po několika minutách lze odečítat výsledek.

Pozitivní výsledek těhotenského testu

Pokud partneři zakládají rodinu, pozitivní výsledek testu je pro ně velmi radostné překvapení. Dva proužky na těhotenském testu pro ně znamená velké změny plné radostí i starostí. Žena by si po tomto zjištění měla domluvit schůzku u svého lékaře, který její těhotenství potvrdí následným opakováním testu z krevního vzorku a ultrazvukovým vyšetřením, který odhalí, narodí-li se miminko jedno nebo více.



Pro ženu však nemusí pozitivní výsledek znamenat jen dobré zprávy. Zvlášť pokud se jedná o nechtěné těhotenství z náhodného setkání nebo dokonce násilného činu. Test pomůže této ženě odhalit stávající životní situaci co nejdříve a lékař jí umožní tuto situaci řešit.

Někdy se stane, že těhotenský test vyjde pozitivní, ale po následném vyšetření lékař těhotenství vyvrátí. Falešnou pozitivitu testu mohou způsobit i léky (léky podávané při asistované reprodukci, při Parkinsonově chorobě, také některá sedativa nebo léky na spaní), mimoděložní těhotenství či cysty nebo nádory gynekologického charakteru. Pravdivost testu vždy odhalí lékař při vyšetření a v případě mimoděložního těhotenství či cyst a nádorů, pomůže ženě její zdravotní stav řešit.

Výjimka potvrzuje pravidlo

Ačkoli jsou těhotenské testy velmi účinné a negativní výsledek má vyloučit těhotenství, nemusí to být pravidlem. Jsou známy případy, že testy i opakované prokázaly negativní výsledek, po několika dnech žena zjistila, že nevyšly správně a těhotná opravdu je. Co takové zmatky způsobuje? V první řadě se může jednat o nesprávné použití testu. Krátká nebo příliš dlouhá doba před odečítáním výsledků, přílišné nebo naopak nedostačující ponoření proužku do vzorku moči jsou příčiny, které výsledek testu ukazují jako záporný. Použití testu v jiné části dne než ráno. Moč je naředěná denním příjmem tekutin, což může výsledky ovlivnit. Nejčastějším důvodem je u nedočkavých maminek použití testu příliš brzy po předpokládaném početí. Hladina HCG hormonu není dostatečně vysoká, aby mohla reagovat se sérem na proužku reagovat a prokázat těhotenství. Stejně jako u falešně pozitivního testu mohou výsledky testů negativních ovlivňovat léky (diuretika, léky podávané při alergiích). Proto i v případě negativního testu, je vhodné po několika dnech test zopakovat a znovu odečíst výsledek.



Radost i smutek

Ženy používají těhotenské testy ke zjištění stávající životní situace. Někdy přinášejí radost a úlevu: „Konečně to vyšlo!“ nebo „Zaplať Bůh, že se to nepotvrdilo!“. Někdy naopak smutek a zklamání: „Proč zase ne?“ nebo „Panebože, co mám teď dělat?“ Těhotenské testy mají tedy nelehkou úlohu zejména v psychickém životě žen. Některé z něj dokonce mají strach, co jim ukáže. Ale ať ukáže kladný nebo záporný výsledek, potvrdí radost nebo obavy, vždy je možné dané životní situace řešit. Domluvou s lékařem na možnosti řešení, novým snažením nebo přípravou dětského pokojíčku.