Televize v dětském pokoji. Ano či ne

Televizními diváky se děti stávají až příliš brzy. Není to dobře. Rodiče si to možná často ani neuvědomují. Vždyť žijeme v zajetí moderních technologií. A trh dnes nabízí tablety a notebooky i pro batolata. Vedle nich se může sledování televize už jevit jako zcela neškodné. Je přece jedno, u které z těchto vymožeností dítě sedí.

Dětská závislost na televizi | Foto: Shutterstock
Dětská závislost na televizi | Foto: Shutterstock

Příliš malí diváci

Je celkem časté, že doma běží televize celý den, jako kulisa. I docela malé děti jsou ráno posazeny před obrazovku, aby maminka měla možnost se třeba aspoň nasnídat. Je však dokázáno, že dětem do tří let, televize neposkytne vůbec nic. Nejsou totiž ještě schopné obsahu porozumět.



I u dětí starších je televize pasivním trávením času. Není potřeba zapojovat fantazii, ani vymýšlet vlastní zábavu. Situace je o to horší, že máme k dispozici spoustu programů a nonstop vysílání. Rodiče se vždycky mohou uklidňovat tím, že potomek přece sleduje dětský program. Na televizi si děti zvyknou velmi snadno, a pokud jim ji rodiče nabídnou jako možnost zábavy příliš brzy, budou ji pak možná volit raději, než knížky, vláčky nebo stavebnice.

Já chci taky televizi

Při zařizování samostatného pokoje pro dítě dobře zvažte, zda ho vybavíte také televizí. Když už v pokoji jednou je, musí se počítat s tím, že ji dítě bude využívat. A to tím víc, že ji má stále na očích. Mnozí rodiče tvrdí, že mají nastavena pravidla, že samo si dítě televizi nikdy nezapne a oni přesně vědí, na co se dívá. Je velmi dobré, jestliže to funguje takto. Ale je také téměř jisté, že dítě se časem bude pokoušet daná pravidla obcházet. A s jeho přibývajícím věkem bude stále těžší kontrolovat, jaké programy sleduje. Když malému dítěti televizi do pokoje nedáte, předejdete tím pozdějším problémům, kdy bude koukat na televizi v jednom kuse. I místo spánku, nebo psaní úkolů. Vysvětlení může být třeba takové, že pokojík je na spaní a na hraní. A proto v něm televize nebude. Dítě si tak zvykne, že za televizí je třeba alespoň přejít do vedlejšího pokoje, a ona tak nebude naprostou samozřejmostí.

S televizí do pokojíčku je dobré počkat alespoň do deseti let věku.

Televize v pokojíku – co to přinese

Když má dítě televizi v pokoji, tedy ve svém soukromém prostoru, je skoro jisté, že se bude dívat více, než dosud.

Vědět co sleduje je pro rodiče těžší.

Nabourává společné stolování, když se dítě pomalu a plíživě stěhuje k vlastní televizi. Nejprve s pamlsky, později s veškerým jídlem. Aby nezmeškalo oblíbený pořad.

Okrádá dítě o čas, který by možná jinak strávilo s rodiči nebo s kamarády smysluplněji.

Je třeba pamatovat také na to, že spaní v místnosti s televizí či s počítačem je nezdravé. Vytahovat na noc šňůru od TV ze zásuvky, by proto mělo být samozřejmostí.

I výhody se najdou

Vlastní televize má i své výhody. Dítě se může dívat na svůj program.

Když je nemocné, dělá mu televize společnost a nemusí přitom ani vylézt z postele.

Televize dokáže dítě dobře pohlídat, je-li to opravdu nutné. Není to ideální, ale pokud jde jen o nějakou tu chvilku, tak proč ne.

Někteří rodiče přiznávají, že jsou klidnější, když mají dítě doma u televize nebo počítače, než když nevědí, co zrovna dělá venku.



Příklady táhnou

Alespoň do jistého věku dělají děti vše tak, jak to vidí doma. I na televizi chtějí koukat tak, jako rodiče.

Pokud mají doma jednu televizi v kuchyni, kterou si pouští maminka při vaření, druhou v obýváku, u které odpočívá tatínek po práci a třetí ještě v ložnici, budou dítěti jen těžko vysvětlovat, že trávit u televize celé dny je ztráta času.

Jestliže je životní styl rodiny jiný, vyhne se potomek závislosti na televizi i v budoucnu.