Angína
Asi každý z nás tuto nepříjemnou nemoc jako malé dítě zažil a u některých i opakovaně. Angína je vcelku běžné onemocnění, přenosné kapénkovou infekcí, která se šíří vzduchem. Inkubační doba se pohybuje zhruba mezi jedním až třemi dny. Je relativně snadno léčitelná. Nicméně, je důležité léčbu zahájit vždy co nejrychleji. V opačném případě riskuje nemocné dítě velice závažné následky, které se nemusí projevit okamžitě, ale v průběhu několika dalších let. Díky antibiotikům se toto onemocnění neřadí mezi ty závažnější a komplikované, tak jako tomu bylo například v minulosti.
Angína postihuje kromě samotného kořene jazyka také část hltanu a krční mandle, které jsou pokryty takzvanou lymfatickou tkání. Ta ochraňuje organismus proti proniknutí infekce z potravy nebo vzduchu.
Pozor na bakterie
Angínu způsobují mimo jiné bakterie rodu Streptococcus (Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes) případně Stafylococcus (Staphylococcus aureus). Často se můžeme také setkat s původcem virovým. Neméně obvyklé jsou i herpetické viry, virus Epstain-Baarové. V neposlední řadě je to také původce mykotický.
Projevy a příznaky angíny
Prvními příznaky, na které může Vaše dítě upozornit je nepříjemné škrábání v krku, dále to jsou potíže s polykáním a ucpaným nosem. Pro rodiče je také jasným znamením u nemocného dítěte i obtížný příjem potravy, neboť právě polykání bývá velice bolestivé. Hlavní příznak angíny však zůstává neměnný. Stále se zvětšující bolest v krku, která je přítomna především při polykání, zívání a v některých případech i vystřelující do uší.
Relativně častou součástí bývá horečka kolem 38°C i více. Čas od času se může objevit zimnice. Není to ale pravidlem. Zcela typické je zduření mandlí s objevujícími se malými bílými tečkami, známými také jako hnisavé čepy a zarudnutí patra. V neposlední řadě dochází k zvětšení či zduření mízních uzlin pod dolní čelistí a před ušima. U dětí se objevují i bolesti břicha, zvracení a těžkosti s dýcháním.
Léčba angíny
Pokud naleznete u svého dítěte některý z výše popsaných příznaků, doporučujeme co nejdříve navštívit Vašeho ošetřujícího lékaře. Jak již bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, přechozená angína může způsobit mnoho komplikací. Váš praktický lékař v první fázi provede výtěr z krku, zkontroluje okolí mandlí a prohmatá mízní uzliny. Obvyklý je odběr krve. Pomocí sedimentace (CRP) se určí, v jakém rozsahu je organismus dítěte napadený zánětem.
V případě určitých nejasností se čeká na výsledky výtěru. Ty zcela bezpečně odhalí, o jakou nákazu se jedná a následně ošetřující lékař nasazuje adekvátní léky. Přichází-li v úvahu takzvaná streptokoková infekce, lékař nasazuje antibiotika. Nejznámějšími je samozřejmě antibiotikum, penicilin a současně s ním i léky proti bolesti, takzvaná analgetika a proti horečce antipyretika. Důležité je dodržet přesnou dobu dávkování a léčbu neukončovat dříve než do jednoho týdne. Nemusíme nikterak zdůrazňovat, že by Vaše dítě mělo být po celou dobu v posteli spolu s dostatečným množstvím tekutin. Doporučena je i kašovitá strava.
Vedle výše zmíněných antibiotik jsou v boji s angínou také účinná kloktadla a Priessnitzův obklad. Ten lze vyrobit ze studeného mokrého obkladu, následně překrytého igelitem a suchým ručníkem. Omotaný kolem krku pak působí asi 30 minut.
Obnovení střevní mikroflóry
Léčba konečně již skončila. Společně s dítětem jste se dostavili k ošetřujícímu lékaři na kontrolu. Byl vyšetřen krevní obraz, zvýšená sedimentace ani počet bílých krvinek nebyl potvrzen. To znamená, nemoc byla zdárně vyléčena. Co ale teď?
Po dobrání antibiotik je více než žádoucí přejít na přípravky, které Vašemu dítěti obnoví střevní mikroflóru. Bohužel, antibiotika obvykle mikroflóru dost poškodí. Z tohoto důvodu je nutné nastolit symbiózu mezi bakteriemi a vnitřním prostředím. Určitě podávejte svému dítěti jogurty a zdravou výživu bez rafinovaného cukru a dětská probiotika ve formě kapek či kapslí.
Pokud bude Vaše dítě patřit do skupiny lidí, kteří trpí chronickou angínou, která se může i několikrát ročně vracet, přechází se obvykle k chirurgickému řešení, a to k odstranění krčních mandlí (tonzilektomii), které by mělo Vaše dítě zbavit obtíží již trvale. Při trhání mandlí se přistupuje k celkové anestezii. Nejčastějšími pooperačními následky bývají kromě bolestí jako takových i dlouhé hojení a problémy s polykáním.
Léčbu, medikaci nebo diagnostiku, je nutné vždy konzultovat s lékařem nebo akreditovaným odborníkem!