5 základních mýtů o těhotenství

Mýtus je něco, co se nezakládá na pravdě, ale čemu rádi věříme, když se nám to hodí. Tak jako skutečnost podloženou umíme hbitě označit za mýtus, protože ji nechceme přijmout. Zrádnost mýtů spočívá v tom, že se čas od času potvrdí. Jsou tak „lží“ k níž je však přimíseno trochu pravdy. A jak je to s mýty o těhotenství?

Ve 3. trimestru těhotenství | Foto: Shutterstock
Ve 3. trimestru těhotenství | Foto: Shutterstock

Menstruace vylučuje těhotenství

Být těhotná znamená nemít menstruaci. Je to hodně zažité a většinou pravda. Ženu však taky může překvapit těhotenství i přesto, že normálně menstruuje. To je velmi zrádné, protože tak i poměrně dlouho nemusí mít o těhotenství tušení. Nejedná se sice o pravou menstruaci, to ale běžně žena nemá šanci poznat. Toto falešné krvácení provází většinou jen prvním trimestr. Někdy však trvá až do porodu. Naštěstí dnes ženy sledují pečlivě své tělo a „podezření“ na těhotenství pojmou i z řady dalších příznaků, než jen z vynechání menstruace. I když to je příznak nejzásadnější.



Je třeba jíst za dva!

Dnes už naštěstí trochu přežité. Některé ženy si tímto tvrzením ale přesto ještě pomáhají, aby tak omluvily rozpustilost svých těhotenských chutí, a to, že si dopřávají více, než je zdrávo. Uklidňují se tím, že nabraná kila s porodem zase sama tak nějak odejdou, protože jsou to ta těhotenská. Skutečnost je taková, že zhubnout se taky může podařit jen minimálně. Čím je maminka starší, tím hůře jdou kila dolů. Strava by proto měla v těhotenství být především vyvážená a měla by obsahovat pokud možno vše potřebné. Jídla však rozhodně nemusí být nadbytek. Někdy se dokonce stává, že některé ženy v těhotenství i zhubnou, když jim nevolnosti berou chuť k jídlu. To je samozřejmě také špatné. Ale negativně se to odrazí spíše na zdravotním stavu matky. Plod se jen tak snadno nenechá ošidit o nic, co pro svůj vývoj potřebuje.

Pohlavní styk v těhotenství škodí plodu a může vyvolat porod

Také dost rozšířený mýtus. Některé ženy pohlavní styk v těhotenství odmítají z nijak nepodloženého strachu o zdraví dítěte. A i muži se s pochopením tak nějak drží zpátky. Připadá jim, že teď tělo ženy patří miminku. Zdravému těhotenství soulož nijak neškodí. To má příroda zařízeno. Jen by měl být přece jen šetrnější. Pravda je, že mnoho žen uvádí, že porod po termínu se jim povedlo vyvolat právě pohlavním stykem s ejakulací. To se stát může. Z logických důvodů. Milování, přesněji orgasmus, vyvolává děložní stahy. A žen, které tvrdí, že jim soulož porod rozběhla, je opravdu hodně. O této možnosti sice nemluví žádné seriózní odborné studie, ale něco na tom zřejmě bude.



Za každé dítě jeden zub

Říká se, že každé dítě stojí mámu jeden zub. Toto tvrzení opravdu není žádný nesmysl. Někdy může dokonce stát i více zubů. Budoucí mamince může snadno scházet vápník, který si z jejího těla odebírá vyvíjející se plod. Je potřeba tedy dbát na jeho zvýšený přísun a o zuby se co nejlépe starat. Hormonální změny v těhotenství se dotýkají i dutiny ústní a nejvíce dásní. Ty jsou citlivější a častěji krvácí. Čistění zubů je někdy ženám až protivné a zubní kartáček v puse může dokonce vyvolávat dávivý reflex. Vedle nedostatku vápníku tak lze k příčinám zvýšené kazivosti zubů někdy přičíst i nedostatečnou ústní hygienu.

Tip pro čtení!
Budoucí maminky o svém těhotenství hledají informace ze všech možných zdrojů a často dávají i na babské rady. Nicméně nikdy by neměly podceňovat rady od lékařů a dalších odborníků.

Úsměvné pověry, kterým pořád rádi věříme

Nejvděčnější jsou ty, které určují pohlaví nenarozeného dítěte. Špičaté těhotenské bříško napovídá, že uvnitř je chlapeček, kulaté, že se narodí holčička. Ta, jak známo, si také bere pro sebe maminčinu krásu. Ve skutečnosti má na tvar bříška vliv více faktorů, ale pohlaví mezi nimi není. A půvaby budoucí maminky závisí na tom, jak právě na ni působí těhotenská hormonální bouře.



Jestliže má budoucí maminka chuť na sladké, narodí se děvčátko. Když raději sáhne po sklenici okurek, bude mít syna. Na chutě lze však spoléhat ze všeho nejméně. Ty těhotenské totiž někdy ani nelze slovem popsat a navíc se často i střídají. No schválně  – uhodnete, co se narodilo ženě, která měla v těhotenství chuť na dort se zelím v jednom talíři?