Máme doma malého fotbalistu

Fotbal nebo-li kopaná je kolektivní míčová hra, která je v současnosti nejpopulárnějším kolektivním sportem na světě. Název vznikl z anglických slov, která v překladu znamenají “noha” a “míč”. Existence hry podobné fotbalu je známá již ze starověku, ale vznik fotbalu takového, který známe dnes, se datuje do šestnáctého století v Anglii. Fotbal se postupně rozšířil téměř do celého světa, kde ho s chutí hrají profesionálové i amatéři.

Fotbal pro školáky a předškoláky | Foto: Shutterstock
Fotbal pro školáky a předškoláky | Foto: Shutterstock

Sotva začne malý klučina běhat, je běžnou praxí, že dostane na hraní míč a vzápětí odstartuje první pokusy kopání do míče. Chlapci bývají na rozdíl od dívek agresivnější, hlučnější, soutěživější, mají lepší prostorové vnímání a pro své aktivity preferují větší kolektiv. Skoro každý malý kluk rád kope do míče a vzhledem k přirozeným dispozicím je fotbal ideální aktivitou. Pro tento sport se dokážou nadchnout i některé dívky nejenom jako fanynky, ale i jako hráčky. Takže fotbalová utkání můžeme sledovat také s ženskými týmy.



Výhody

Mnoho dnešních otců a dědů si pamatuje z vlastního dětství, jak si venku prostě sami připravili hřiště a s nadšením hráli fotbal. Kluci pořádali vlastní zápasy a v zápalu hry pak často zapomínali na včasný návrat domů. Takové pohybové aktivity venku na zdravém vzduchu byly jistě prospěšnější než současný trend trávení času s výpočetní technikou. Obrázek party kluků kopajících do míče je však v posledních letech vidět zřídka především ve městech. Přitom tento sport v amatérské formě je téměř nenáročný na finance, stačí obout vhodnou obuv a mít k dispozici kopací míč. Kluci vydají při prohánění míče dostatek energie, trénují fyzičku a naučí se týmové spolupráci, zdravé soutěživosti a sportovnímu chování.

Kdy začít

Jak bylo řečeno, s prvním kopáním do míče začínají kluci většinou již v batolecím věku. Každé dítě má vlastní tempo vývoje a podle toho lze přizpůsobit vhodné aktivity. Fotbalové kluby většinou pořádají dvakrát ročně nábory do přípravky pro chlapce ve věku pěti let. Měsíční kurzovné se pohybuje ve finančním rozpětí od sta do tří set korun, záleží na počtu týdenních tréninků. Vyšší cenu zaplatíte v soukromých fotbalových školách, ve kterých můžete očekávat osobitější přístup k malému fotbalistovi.

Na internetu lze dohledat standardní fotbalové kroužky. Záleží na vašich ambicích a na tom, na jaké úrovni předpokládáte fotbalovou budoucnost svého synka. U mladších dětí je při fotbalové výchově kladen důraz na osvojení potřebných herních a výchovných návyků a zlepšování individuálních dovedností. Fotbalový rok je rozdělen do čtyř období, kde během zimního probíhají tréninky v halách.



Náklady

Kromě výše uvedených poplatků za kurz je nutno pořídit dítěti oblečení, venkovní a sálové kopačky, chrániče a případně brankářské rukavice. Zhruba jde o položky v řádech několika málo tisíců, záleží na vašem zvážení, jakou značku vyberete. Kopací míče lze pořídit za pár stokorun, ale i za pár tisíc. Cena záleží na použitém materiálu a značce. Lze konstatovat, že oproti ostatním populárním sportům jsou náklady na fotbalové aktivity přijatelné i pro rodiny s nižší finanční úrovní.

Komerčnost

Mnoho starších fotbalových hráčů potvrdí, že v minulých dobách hráli s nadšením a především z lásky k fotbalu. Jako ve všem, tak i ve fotbale platí, že úspěch nepřijde sám od sebe a bez tvrdé práce. “Na všem pracuj maximálně” jsou slova slavného Cristiana Ronalda. K úspěchu je potřeba času a systematické přípravy. Pokud jde pouze o ambice rodičů, kteří touží mít ze svého synka kopii Pavla Nedvěda či třeba Lionela Messiho, pak nelze očekávat výrazný úspěch a slávu.

Tip pro čtení!
Hyperaktivita bývá často zaměňována s akčností a nevychovaností dítěte. Znuděné a venku nevyběhané dítě, může pro laika vykazovat projevy ADHD.

Je pravda, že v profesionálním fotbalu jde o velké peníze. V médiích občas probleskly zprávy o různých neférových praktikách, korupci a skandálech některých klubů i jednotlivců v této branži. Říká se, že fotbal na vyšší úrovni už není jen o sportu samotném, ale je z velké části o honbě za penězi. Různé venkovské fotbalové ligy zůstávají akcí, která je pouze o hře a zdravém fotbalovém duchu. Samostatnou kapitolou pak jsou fanoušci, kteří v některých situacích nepřispívají k dobrému jménu fotbalových zápasů.



ANO fotbalu

Fotbal jako fyzickou aktivitu lze pro malé kluky jednoznačně doporučit. Zkušený trenér dokáže rozpoznat případný talent a doporučit rodičům další cestu pro jejich potomka. No, a pokud klučina není výrazný talent, ale kopání do míče ho prostě baví, určitě je dobré ho podpořit a tuto aktivitu mu dopřát. Každý malý kluk má právo připadat si na hrací ploše jako slavný fotbalista a prožívat euforii z každého gólu.