Kdy začít stříhat dítěti nehty

Péče o novorozence znamená zvládnout toho opravdu hodně. Ze začátku, první dny po návratu z porodnice je to vždy náročné. Časem se ale každá maminka vše naučí. Jsou kolem miminka činnosti, které děláme raději, jako je třeba koupání, ale i takové, které vyžadují někdy i značnou zručnost a nikdo se do nich zrovna nehrne. Proto může nějaký čas trvat, než si na ně maminka troufne. Sem jistě patří i stříhání nehtů. Naštěstí to tolik nespěchá!

Stříhání nehtů u dětí | Foto: Shutterstock
Stříhání nehtů u dětí | Foto: Shutterstock

Nehtíky počkají

S prvním stříháním nehtů se nemusí, ani nemá spěchat. Doporučuje se poprvé stříhat po dvou týdnech, i později. Jednak z důvodu možného zanesení infekce, ale i poškození křehkého nehtového lůžka. A jakmile nehty ostříháte příliš brzy po porodu, porostou už velmi rychle a budete pak muset stříhat často.Některým dětem je třeba pak nehty na rukou stříhat i 2x týdně. Růst nehtů na nohou je pomalejší. Proto je dobré první stříhání odkládat co nejdéle. Názory, kdy stříhat poprvé, se hodně liší. Doporučená doba se pohybuje v rozmezí 2-6 týdnů po narození. Bezděčnými pohyby se však miminko může delšími nehty i hodně poškrábat na obličeji. Proto je dobré schovat mu ručičky do lehkých rukaviček. Pokud je nesnese, nebo je-li právě velké horko, přetahujte dítěti přes ručičky alespoň delší rukávy oblečení.

Jak na první nehty

Sotva narozeným miminkům se nehty často odlamují samy, protože jsou hodně měkké. Zdálo by se tedy, že je po starosti. Ale to jenom tehdy, když se nezatrhnou. Jsou ale i děti, u kterých se se stříháním otálet nedá. S dlouhými nehty se už narodí a už v porodnici mají poškrábaný obličej. Běžné to je hlavně u přenášených novorozenců. Takže je nutné ostříhat nehty bezodkladně.

Tip pro čtení!
Nejen stříhání nehtů patří mezi základní péči o novorozence. Péče o jemnou pokožku patří k dalším důležitým úkolům novopečených maminek.

Novorozenec má sice prstíky malinké jako panenka, ale pro tento úkon je výhodou, že není ještě příliš pohyblivý. Nehty je třeba zastřihovat rovně, bezpečnými nůžkami dezinfikovanými nejlépe lihem. Stříhejte velice opatrně.Hranice mezi kůží a nehtem je u novorozence téměř neznatelná a je proto velmi snadné dítě zranit. Pokud se to stane, poranění ošetřete lihem nebo genciánkou. Kůže miminka je velmi jemná a i sebemenší škrábnutí nůžkami vypadá hrozivě, protože hodně krvácí.

Najděte si tu správnou chvilku

Jako vhodný čas pro stříhání nehtů máme zažitý převážně čas po koupání. Je to doba vhodná i u miminka. Po koupeli je většinou klidné, uvolněné a i malinko ospalé. V tomto rozpoložení si nechá snadno otevřít zaťatou pěstičku a stříhání mu bude tak nějak lhostejné. Nehty zastřihujte rovně, aby se nedělaly záděry a ne příliš nakrátko.Starší miminka se už často stříhání nehtů velmi brání. Vztekají se a křičí. Je tedy dobré využít k tomu doby spánku, nebo chvilku těsně před usnutím. Když to v době spánku nestihnete a je-li dítě hodně akční, pak je lépe přizvat ještě další osobu, aby raráška rozptýlila a odvedla jeho pozornost, zatímco maminka stříhá. Pokud máte z nůžek zatím strach, můžete používat místo nich jemný pilník. Je to sice o něco pracnější, ale nehrozí, že potomka střihnete. Některým dětem je úprava nehtů opravdu velmi nepříjemná a chce to trochu času, než si je nechají po dobrém ostříhat. Postupem času to ale začnou brát jako pevnou součást hygieny a zvyknou si.