Termín porodu se blíží já přitom stále kojím

Možná to bylo v plánu, možná ne. Třeba jste to nechali na přírodě, nebo jste příliš věřila antikoncepčním účinkům kojení. Je to docela rozšířené tvrzení, které opravdu funguje, ale jen za určitých podmínek a nikoli paušálně.  A tak jste tedy kojící i těhotná maminka v jednom. Je lepší starší dítě do porodu odstavit? Neohrožuje kojení nenarozené miminko? Lze po porodu kojit obě děti?

Kojenec a mateřské mléko | Foto: Shutterstock
Kojenec a mateřské mléko | Foto: Shutterstock

Odstavení dítěte před porodem druhého není nutností

Odstavit dítě jen proto, že přijde miminko, není vždy nutné. Je to ale hodně individuální. Často se dítě odstaví samo, protože těhotenství pozmění chuť mámina mléka a to přestane dítěti vyhovovat. Některé ženy chtějí ukončit samy, aby neohrozily těhotenství. Kojení totiž navozuje u některých těhotných děložní stahy, způsobené stimulací prsních bradavek. To není v těhotenství pochopitelně žádoucí. Stahy dělohy mohou vyvolat předčasný porod či potrat.  Žen, které až do porodu kojí starší, a po něm obě děti, je ale poměrně hodně. Pokud se matka cítí dobře a kojení jí i dítěti vyhovuje, není potřeba jej ukončit. Rozhodnutí, zda kojit nebo nekojit je na zvážení každé maminky. Je třeba si odpovědět na otázku, zda je kojení staršího dítěte ještě nutné, nebo zda je už kojeno jen pro radost či ze zvyku.



Dost pro obě?

Maminky mají často obavy, zda kojení nebere potřebné živiny miminku v děloze. Ne. Příroda dává v tuto chvíli před vším přednost novému životu. Proto nepřipustí, aby se cokoli dělo na úkor jeho blaha. Vyvíjející se plod si docela bezohledně bere z matčina těla všechno, co potřebuje. Proto může být mléka méně a může se také měnit jeho kvalita a chuť. Některé děti proto samy začnou kojení odmítat, ale jiné toto období zdárně překonají. Některé kojení dočasně po porodu opustí, protože jim nechutná mlezivo. Při správné životosprávě se tělo ženy dokáže po porodu přizpůsobit i kojení dvou dětí různého věku. Starší batole se dokáže bez kojení na určitou dobu i obejít, aniž by na něj zanevřelo. Dokáže tak zvládnout dobu, kdy je maminka v porodnici. Ženy to řeší opuštěním porodnice po povinném limitu 72 hodin nebo ambulantním porodem.

Tandemové kojení

Tandemové kojení je vlastně takovým prodlouženým luxusem pro starší dítě. Pro maminku může být dlouhodobě fyzicky náročné. Co by ale pro spokojenost dětí neudělala! Krátkodobě může dojít k poklesu tvorby mléka. To se ale kojením obou dětí brzy zase upraví. Starší dítě může zpočátku špatně nést, že se musí s miminkem dělit o to, co bylo dosud jen jeho. To ale netrvá obyčejně dlouho. Dítě brzy pochopí, že není šizeno. Pokud je ale už odrostlejší, možná si z mámina prsu už dělá spíše jen dudlík. Někdy nechtějí batolata běžné jídlo a trvají jen na kojení, protože to vidí u mladšího. Jestliže dítě už dobře chápe, je možné zavést například pravidlo, že se přes den jí lžičkou a maminčino mlíčko se pije jen před spaním. Jsou i děti, které překvapivě rychle pochopí, že kojení teď už patří malému miminku.



Názor, že tandemové kojení prohlubuje vztah mezi oběma dětmi a zmírňuje sourozeneckou rivalitu, zní velmi logicky. Ne všichni lékaři ale rádi vidí kojení dětí různého věku. Tvrdí, že mléko, které produkuje mléčná žláza pro potřeby staršího dítěte, je pro novorozence svým složením nevhodné. Má na svědomí nadměrné přibývání na váze i zažívací potíže.

Pokud tandemové kojení trvá hodně dlouho, měsíce, či dokonce léta, může se to někdy odrazit na maminčině zdraví. Časté je padání vlasů a zvýšená kazivost zubů. Dostatečný přísun vápníku a odpovídající strava je proto nutností.