Pozor na horké nebezpečí – vaříme bez dětí

Domácnost, ve které žijí děti, bývá zpravidla živější a veselejší než domov bez dětí. Děti přinášejí radost a zároveň také množství starostí. Vzhledem k jejich zvídavosti a touze prozkoumat vše, co se kolem nich děje, je nutné být stále ve střehu, aby si neublížily.

Opařeniny u dětí | Foto: Shutterstock
Opařeniny u dětí | Foto: Shutterstock

Malý pomocník

Malé děti ve všem rády napodobují dospělé. Z toho plyne i dětská upřímná chuť zapojit se do veškerého dění, tedy i pomáhat v různých činnostech. Této aktivity je vhodné přiměřeně využít a podpořit ji. Není třeba odhánět děti od domácích prací. Je lepší nechat je pod dozorem spolupracovat a přidělovat jim různé činnosti, které mohou vzhledem ke svému věku bez problému zvládnout. Díky tomu si vytvoří návyk, že zapojování do domácích prací je pro všechny členy rodiny standardem.



Dětský kuchař

V mnoha rodinách bývá kuchyň hlavní místností domácnosti. Moderní bydlení již bývá řešeno s ohledem na tuto zkušenost a kuchyň bývá zpravidla propojena s obývací částí. Vzniká tak praktický prostor, ve kterém třeba maminka může vařit a není oddělena od zbytku rodiny, který se věnuje různým činnostem v obývací části. Pokud děti odrostou batolecímu věku a chtějí v kuchyni pomáhat, proč ne? Je však dobré brát ohled na jejich vyzrálost a schopnosti a nenápadně je stále sledovat.

Při jakékoliv činnosti je nutné především bezpečné umístění dítěte v daném prostoru. Rozhodně ho nepostavíme těsně vedle horké trouby nebo sporáku, na kterém se třeba vaří plný hrnec polévky. Z dosahu dítěte by měly být ostré nože a podobné nebezpečné předměty. Dítě může pomáhat třeba s omýváním zeleniny, tvarováním těsta, mazáním pečiva, mícháním čehokoliv, zdobením pokrmů a podobně. V prodeji jsou dětské kuchařské sety, které obsahují vše potřebné s ohledem na bezpečí malého kuchaře (plastové nože, zástěrku, atd.).



S ohledem na věk

Kdo nepatří do kuchyně při vaření? Batolata, která se pohybují nekoordinovaně po zemi a mohla by se připlést pod nohy osobě, která vaří. V takovém případě může dojít k úrazu raz dva. Nejenom že se tak malé dítě může opařit či popálit, ale může osobě, která vaří, zkomplikovat veškeré úkony související s přípravou jídla. Pokud například maminka vaří a v bytě není další člověk, který by se postaral o batole, je lepší umístit ho v zájmu jeho bezpečí do dětské ohrádky. Není zcela bezpečné ponechat dítě bez dozoru v dětské jídelní židličce. Ideální je, pokud si maminka naplánuje vaření v době, kdy dítě spí nebo se mu věnuje někdo jiný. Kuchyň je prostor, ve kterém se může přihodit nejvíce nehod ve srovnání s ostatními místnostmi bytu. Je dobré mít zabezpečené zásuvky, aby si zvědavé dítě nemohlo vzít na hraní třeba nůž či jakékoliv nebezpečné nástroje. Malé dítě by se zásadně nemělo po kuchyni pohybovat bez dozoru. Záleží na vyzrálosti a zájmech každého jedince.

Již batole může pomoci podáváním surovin, ale zhruba od tří let věku může být dítě zapojeno do drobné spolupráce v kuchyni. Pokud si dítě školkového věku přeje za každou cenu v kuchyni pomáhat, není důvod ho odhánět. Ostatně, v mnoha školkách se děti učí a zkoušejí si v rámci rozvoje manuální zručnosti základy potřebné pro přípravu pokrmů. Maminka tak může spojit, jak se říká příjemné s užitečným a společně s dítkem mohou připravit nějaké jídlo, na kterém si pak pochutnají oni i zbytek rodiny. Kuchyňskými pracemi si děti nejen trénují motoriku, ale získávají základní znalosti z prostředí gastronomie a touto formou spolupráce lze rozvíjet vzájemné rodinné vztahy.



Nejčastější nástrahy

Jen málokteré dítě v historii odolalo, aby osobně nevyzkoušelo, zda trouba a sporák skutečně pálí tak, jak maminka varovala. Běžné drobné spálení dětských prstíků zaručí dítěti zkušenost, která je pro život žádoucí. Pozor však na to, že především sporák může být zdrojem vážnějších popálenin a opařenin. S moderní dobou přibylo nebezpečí v souvislosti s myčkou nádobí, která bývá plná ostrých nástrojů. Pozor na ukládání různých čisticích prostředků a elektrických přístrojů. Dítě je ochotno prozkoumat, vyzkoušet a ochutnat cokoliv, zvláště pokud je dotyčná věc příjemně barevná. Třeba takový odpadkový koš, v něm se může nalézat mnoho pro dítě zajímavých předmětů. Prevence je důležitá a zodpovědný rodič se snaží předcházet nebezpečí.

Závěrem

Mnoho lidí přikládá jídlu a stravování patřičný význam. Protože děti rády dospělé přirozeně napodobují, je tomu u nich podobně. Na prodejním trhu jsou k mání dětské barevné kuchařky, děti vaří a soutěží ve vaření v televizních pořadech po celém světě. Na tuto skutečnost pružně zareagovaly různé instituce a děti je možné přihlásit na kroužky vaření. Snadno tedy lze od mala v dětech pěstovat návyky zdravého stravování a slušného stolování.



Není tedy podmínkou vařit bez dětí, ale je nutné na děti v kuchyni dohlížet a správně je navigovat. Místo zákazů je lepší vysvětlování a výuka. Při prvních dětských experimentech v kuchyni může být spousta legrace, a čím dříve se dítě naučí pod dozorem zacházet s kuchyňskými předměty, tím menší šance je, že se později zraní. No a představte si ten kouzelný okamžik, kdy vám dítě přinese vlastnoručně připravenou svačinku nebo dokonce snídani do postele.