Odborné vyvolání porodu

Budoucí maminka si užívá svých těhotenských chvil. Spolu se svým partnerem se připravují na příchod jejich děťátka, připravují výbavičku, postýlku, plánují si, co vše ještě stihnou. Vždyť termín porodu je jasný a do té doby zvládnou ještě tolik věcí.

Láskyplné očekávání | Foto: Shutterstock
Láskyplné očekávání | Foto: Shutterstock

Bez obav jde maminka ke svému lékaři na běžnou těhotenskou poradnu. Jenže lékař jí vyplní papír na kontrolní vyšetření v porodnici, kde má přivést miminko na svět. Nic netušící maminka jde do porodnice a tam jí oznámí, že je potřeba vyvolat porod uměle. Plná strachu volá svému muži: „Tak si mě tu nechali. Budou mi uměle vyvolávat porod…“ A diktuje věci, které jí má do porodnice přivézt.

Kdy lékaři přistupují k umělému vyvolání porodu? A co to vlastně odborné vyvolání porodu znamená?



Co je to odborné vyvolání porodu?

Umělé vyvolání porodu, odborně zvané indukce porodu, je vyvolání porodu z medicínského důvodu.

Budoucí maminka nastupuje do porodnice, kde po úvodních předporodních vyšetřeních podstoupí preindukční aplikaci hormonů (nejčastěji prostaglandinů) formou zaváděcí tablety nebo infuze, která připraví její tělo na budoucí porodní proces. Ve chvíli kdy má maminka porodní cesty připravené na vlastní porod, znovu se aplikuje hormon, tentokrát v nižší dávce, který způsobuje ony pověstné děložní stahy. Pokud preindukce proběhla dobře, mnohdy pak stačí pouze protržení vaku plodových obalů (Hamiltonův hmat), které vyvolává odtok plodové vody a nástup samovolných kontrakcí. Pokud tyto kontrakce nejsou dostatečně silné, dostane maminka infuzi s hormonem oxytocinem, který je patřičně zesílí.

Poté, pokud nenastanou další komplikace, pokračuje porod přirozeným způsobem.

Kdy lékař doporučí umělé vyvolání porodu?

Lékař doporučí mamince umělé vyvolání porodu v případě, kdy by další pokračování těhotenství neslo rizika pro ni i pro děťátko. Indukce porodu není výjimečný zákrok, podstoupí ji přibližně každá desátá maminka, ale lékař musí důsledně zvážit všechna pro i proti a zachovávat individuální přístup ke každé mamince. Rozhodující jsou i důvody, které nakonec lékaře k tomuto zákroku vedou. Patří mezi ně „přenášení“ miminka, tzn. těhotenství po 42. týdnu, předčasný odtok plodové vody, rizikový zdravotní stav maminky, podezření na poškození miminka, preeklampsie (vysoký krevní tlak těhotné maminky), těhotenská cukrovka (miminko je větších rozměrů), ledvinové onemocnění maminky, vícečetná těhotenství, odumření plodu v ranějších stádiích těhotenství a ukončení těhotenství z genetických či zdravotních důvodů.

Přenášení miminka

Pokud maminka přenáší své miminko i po 42. týdnu těhotenství, musí lékař vzít v úvahu právě umělé vyvolání porodu. Jedním z důvodů je životnost maminčiny placenty, která ztrácí funkčnost a již v tomto období nedostatečně miminko vyživuje a zásobuje kyslíkem. Dalším důvodem je samotný vývoj miminka. V tomto období je již plně vybaveno na život mimo maminčino bříško a jeho velikost i nastupující pevnost kostí by mohla vést ke komplikacím při průchodu porodními cestami.

Maminka si v tomto období prochází mnoha vyšetřeními, zda miminko v bříšku prospívá, zda nedošlo k nepřesnostem při výpočtu termínu, zda její zdravotní stav dovolí ještě vyčkat nebo je nutné přistoupit k vyvolání porodu.

Předčasný odtok plodové vody

Příčiny předčasného odtoku plodové vody nejsou zcela jednoznačné. Pokud však maminka zjistí, že jí začala odtékat plodová voda a termín porodu je v nedohlednu, měla by urychleně vyhledat lékařskou pomoc. Na speciálních odděleních nemocnic jí mohou pomoci buď odtok plodové vody zastavit, anebo zajistit taková opatření, aby následně vyvolaný porod přinesl co nejmenší rizika pro ni i pro miminko. Také záleží na stupni těhotenství, ve kterém při odtoku plodové vody došlo. Čím je miminko mladší, tím větší riziko pro něj vyvolaný porod znamená.

Pokud k odtoku plodové vody dojde na konci těhotenství a samovolně nenastávají kontrakce, vyvolává lékař porod do 24 hodin po odtoku, jinak hrozí miminku infekce.



Rizikový zdravotní stav maminky

Každá maminka čeká na své miminko, i když to pro některé znamená závažná zdravotní rizika. Jedná se hlavně o preeklampsii (vysoký krevní tlak a bílkoviny v moči), těhotenskou cukrovku (kdy nadbytek přísunu cukru a inzulínu způsobuje nadměrný růst miminka), onemocnění ledvin (úzce souvisí s preeklampsií) a další. Pokud maminka patří do těchto rizikových skupin, je od počátku těhotenství sledována nejen svým gynekologem, ale i specialisty pro její potíže. Ve chvíli, kdy je miminko schopno života mimo tělo maminky, doporučí lékař vyvolání porodu, aby nedošlo k dalším zdravotním komplikacím nebo dokonce k ohrožení života miminka i maminky.

Vícečetné těhotenství

Také vícečetné těhotenství může být považováno za rizikový faktor pro vyvolání porodu umělou cestou. Zvláště pokud se u miminek nebo maminky objevuje nějaká zdravotní komplikace.

Odumření plodu

Pro rodinu je smrt miminka v těle maminky velmi tragická. Pokud se tak stane v prvních týdnech, je to bolestivé, ale určitě se to nedá srovnat s úmrtím miminka od 20. týdne těhotenství, kdy v důsledku zdravotní nebo genetické komplikace ukončily jeho krátký život. Když se tak stane, je důležité, aby lékař maminku co nejrychleji a nejšetrněji zbavil mrtvého tělíčka, které se jí v děloze může začít rozkládat a může jí způsobit nebezpečná životní rizika. I tento nešťastný proces je někdy nazýván porodem. Jen na konci není slyšet dětský pláč. Princip vyvolání porodu je stejný jako v případě živého miminka.

Umělé ukončení těhotenství ze zdravotních a genetických důvodů

Další tragické okolnosti, které vedou maminky k umělému ukončení těhotenství a vyvolání porodního procesu, je zjištění, že maminka by porod nemusela přežít či vrozené vady miminka jsou tak závažné, že nejsou slučitelné se životem. I v této chvíli se používají metody indukce porodu.

Existují rizika?

Každý zásah do přirozeného procesu nese v sobě určitá rizika. Nese si je s sebou tedy i uměle vyvolávaný porod.

Maminky, které podstupují tento zákrok, mívají mnohem intenzivnější bolesti při děložních stazích. Při přirozeném porodu nastupují kontrakce pozvolna a maminka má čas se na ty nejsilnější postupně připravit. Při uměle vyvolávaném porodu nastupují silné bolesti náhle, bez předchozího pozvolného upozornění, proto je často nutné maminkám podávat tišící léky.

Také při tomto typu porodu nemusí být miminko ve správné poloze a mnohem častěji je indukce zakončena císařským řezem.

Některé maminky mohou mít alergické reakce na léčiva podávaná v průběhu porodního procesu.



Přirozeně nebo uměle

Možná, že v současné době moderních trendů „bio, přírodní, přirozený“ se nevědomí lidé dívají na maminky, které prošly procesem uměle vyvolaného porodu, skrz prsty. „Jak tohle vůbec mohly dovolit?! Vždyť přece měly právo na přirozený porod. Proč takhle nechaly škodit svému tělu?“ Už ale třeba nevidí, že to oněm maminkám zachránilo život. Nebo že to zachránilo život jejich miminku.

Nakonec stejně není důležité, zda přirozeně nebo uměle. Nejdůležitější je živé zdravé miminko v náruči živé zdravé maminky. A je úplně jedno, jak se na tento svět dostalo.