Naše dítě má odstáté uši. Co dělat

Taky máte doma malého ušáčka? A i když pro vás bude vaše dítě vždycky ze všech nejkrásnější, říkáte si, že je to přece jen moc?  Tak se dobře rozhlédněte po nejbližším příbuzenstvu. Odstáté uši jsou vrozená záležitost a dědí se až z 60%.

Odstáté uši | Foto: Shutterstock
Odstáté uši | Foto: Shutterstock

Ušaté miminko

Čím je dítě menší, tím větší se jeho odstátá ouška zdají. Růst hlavičky ale není zdaleka dokončen. Než hlavička vyroste, mohou ouška sama přilnout. Takže určitě se vyplatí trpělivost. Za pár let už to může vypadat jinak. Zaručené babské rady o přilepování uší náplastí k hlavě patrně nikam nevedou, ale tonoucí se stébla chytá. Takže jestli chcete vyzkoušet, tak hlavně pozor na vlásky!



Kdy na plastiku?

Když nepomůže čas, řešení nabízí zákrok plastické chirurgie, zvaný otoplastika. Jde vlastně o nápravu špatného postavení vnitřní a vnější chrupavky ucha. Přišití boltců, nebo jejich částí tak, aby byly ve správné pozici. Lékaři výkon neradi dělají příliš malým pacientům. Vždy Je lepší, když se pro operaci rozhodne dítě samo, podle svých pocitů. Koneckonců jsou to jeho uši, které odstávají. A je možné, že to jako nějaký hadicap dosud vůbec nepociťuje. Otoplastika se provádí v každém věku a dítě se pro ni může rozhodnout i kdykoli v budoucnu. Na druhou stranu, čím je dítě mladší, tím méně je pro ně zákrok bolestivý, protože děti nemají ucho ještě tak bohatě nervově zásobeno, jako dospělí. Nejvhodnější čas je před nástupem do školy. Tam už by se mohlo dítko za odstátá ouška stydět a stát se terčem posměchu spolužáků. Do té doby to lze řešit třeba účesem přes uši. Holčičky jsou parádnice, ty jsou oproti klukům ve výhodě. Dětem do 10 let hradí zákrok pojišťovna.

 Operace

U dětí do 9 let se lékaři přiklánějí k operaci v celkové v narkóze, ale jinak je běžná lokální anestezie. Zvládnou ji i někteří mladší pacienti, ale je u nich dost velké riziko, že nezůstanou v klidu. Také injekce do uší jsou pro ně poměrně bolestivé. Celková anestezie je sice větší zátěž pro tělo, ale šetří psychiku dítěte. Před zákrokem je třeba absolvovat předoperační vyšetření, odpovídající zvolenému druhu anestezie. Operuje se ze zadní strany boltce, aby nebyly vidět jizvy. Celý zákrok trvá něco přes hodinu. U dětských pacientů se vesměs používají k šití vstřebatelné materiály. Stehy se pak nemusí vytahovat.

A máme to za sebou

Po operaci v lokální anestezii může dítě odejít domů po dvou hodinách.  Po celkové narkóze zůstává většinou v nemocnici do druhého dne.

Doma je nutný klidový režim. Spát musí dítě výhradně na zádech, s hlavou ve zvýšené poloze. Proti bolesti se podávají běžná analgetika podle věku. Pooperační bandáž na hlavě není asi nic příjemného, ale je to nutné, aby si uši zvykaly ve správné pozici a byly chráněné. Fixace bandáží zároveň dokáže i tlumit bolest. Na první převaz půjdete asi za dva dny. Pak dítě dostane lehčí obvaz, nebo elastický návlek, aby byly uši i nadále chráněny.  Ten bude nosit dalších 14 dnů. A to jak přes den, tak i v noci, protože uši by se mohly deformovat při pohybu ve spánku. Velký pozor hlavně na ohýbání. Po dobu dalších 4 týdnů se doporučuje čelenka na noc. Hojení trvá průměrně 6 týdnů.



Komplikace

Hojení u dětí probíhá většinou velmi dobře. Ouška mohou být dočasně oteklá, ale to není nijak výjimečné a otok by měl po čase sám ustoupit. Velmi se doporučuje, aby dítě nosilo čelenku ještě alespoň dalších 6 týdnů po předepsané době, aby se uši dokonale zhojily. V ojedinělých případech může totiž dojít k posunu nově sestavených chrupavek. Uši se tak vrátí do původního postavení a operace nesplní svůj účel. Další zákrok je zbytečnou zátěží pro dítě. A navíc už nemusí proběhnout tak hladce.