Syntetický písek nebo plastelína? Trauma hrátky mohou začít

V dnešní době jsou na dětské hračky kladeny velké nároky. Hračka musí dítě nejen zaujmout a zabavit, ale také by měla být kreativní a rozvíjet nějaké schopnosti. Na trhu se dnes navíc začaly objevovat i hračky, které nabízejí něco navíc – terapeutické a relaxační účinky. Mezi tyto hračky patří i syntetický (nebo také kinetický) písek a inteligentní plastelína. Obě hračky jsou vhodnější spíše pro děti školního věku, dnes už je ale rodiče kupují i předškolákům.

Tvoření z modelíny | Foto: Shutterstock
Tvoření z modelíny | Foto: Shutterstock

Syntetický písek

Syntetickému písku se někdy také říká kinetický nebo kouzelný písek. Je to písek určený k hraní dětí na doma, na rozdíl od klasického venkovního písku. Tento speciální písek se skládá z 98% čistého písku a 2% drcených mušlí, je tedy stoprocentně přírodní. Kouzelný tekutý písek je dostupný v různých barvách od klasické pískové barvy po červenou a zelenou. Písek rozvíjí u dětí kreativitu a navíc má terapeutické účinky. Tyto speciální písky jsou stále vlhké, takže se nelepí, dobře se omývají a jsou hygienické. Navíc jsou ekologické, netoxické a nemastné. Pokud dítě trochu písku nedopatřením pozře, neděste se. Písek se díky jeho složení z těla samovolně vyloučí a není nijak závadný. V případě většího množství se obraťte na lékaře.



Syntetický písek potřebuje vzduch, proto ho dávejte do krabice bez víka, aby mohl dýchat. Nemíchejte písek s jinými materiály. Nevystavujte písek na přímém slunci, aby nevyschnul. Písek se nedoporučuje používat na papíře ani na textiliích, může způsobovat fleky a snižuje se tak jeho trvanlivost. Písek je velice příjemný na dotek, je krásně jemný a hebký. Na hraní pro děti je nejvhodnější alespoň 5 kilogramů.

Syntetický písek má být rychlou náhražkou klasického venkovního písku. Psychologové v něm vidí jednu velkou výhodu a jednu velkou nevýhodu. Výhodou je, že písek má terapeutické a antistresové účinky. Dítě může pomocí písku vyjádřit svoje emoce nebo se zklidnit. Nevýhoda spočívá v tom, že oproti hraní si na venkovním písku, nepřichází dítě ani rodič do styku s ostatními lidmi a přichází tak o sociální kontakt. Záleží tedy na rodičích, které variantě dají přednost.

Inteligentní plastelína

Inteligentní plastelína je díky svým antistresovým vlastnostem vhodná k uvolnění a relaxaci. Je úžasně pružná a dají se z ní modelovat nejrůznější věci. Děti určitě zaujmou její speciální vlastnosti, dokáže se dlouze natahovat, ale také trhat, má různé barvy a ve tmě svítí. Navíc se přisává k magnetu, skáče a můžete z ní vytvarovat na cokoli si vzpomenete. Děti dokáže díky všem těmto vlastnostem zabavit na dlouhou dobu, neustále na ní totiž budou objevovat něco nového a zábavného a navíc budou rozvíjet svoji kreativnost. Na dotek je velice příjemná, žádný sliz nebo hrubý povrch, je krásně jemná a hebká. Inteligentní plastelína oproti té klasické vůbec nešpiní a je mnohem praktičtější. Po jejím použití se jednoduše vrátí do krabičky, která ji chrání před ušpiněním.

Materiál ze kterého je inteligentní plastelína vyrobena se nazývá visko-elastická tekutina. Tento materiál se při dlouhodobém působení malé síly chová jako viskóza, tedy teče. V opačných případech (při intenzivním působení větší síly) je pružný jako pryž a dokonce se může chovat i jako pevné těleso. Skládá se z různých chemických sloučenin a prvků, díky kterým nevysychá a nedrobí se. Podle výrobců není inteligentní plastelína nijak toxická a neobsahuje latex. U dětí předškolního věku se samozřejmě vyskytuje riziko pozření plastelíny, zvláště, když k tomu svým vzhledem plastelína někdy přímo vybízí. Rodiče by na tuto situaci měly dávat velký pozor a dětem řádně vysvětlit, že plastelínu nesmí v žádném případě jíst.



Inteligentní plastelína je zvláštně vynalézavá, jako kdyby měla vlastní hlavu. Například čím větší silou na ni mačkáte, tím větší vám bude klást odpor. Pokud necháte inteligentní plastelínu v klidu ležet na nějakém místě, začne se sama svou vlastní váhou mírně deformovat, pomalu se vám mění před očima. Pokud si z ní tedy dítě vymodeluje určitý tvar, položí si ho na stoleček a pak se k plastelíně vrátí, bude už nejspíš vypadat jinak. Z plastelíny si dítě může vyrobit skákací kuličku, která se bude odrážet od země stejně dobře jako ty klasické. S inteligentní plastelínou se dá zkrátka udělat ohromné množství věcí. Kupují si ji i dospělí, často jako protistresovou hračku do kanceláře.

Pro děti předškolního věku může být inteligentní plastelína poněkud tvrdším oříškem. Déle jim potrvá než si na ni zvyknou a pochopí její „inteligenci“, objeví její vlastnosti a naučí se s ní zacházet. Možná je právě proto vhodnější spíše pro starší děti, které ji více ocení. Určitě však děti všech věkových kategorií (doporučuje se od 3 let) zaujme a zabaví. K dostání jsou nejrůznější druhy. Svítící plastelínu stačí nabít pod umělým světlem, ve tmě poté svítí. Metalická plastelína má vzhled kovu, měnící vám bude měnit barvy před očima, teplo citlivá mění barvy podle teploty a magnetická se chová jako magnet. Inteligentní plastelína může být dokonce návyková. Dítě si ji totiž může vzít kdykoli a kamkoli s sebou a hrát si s ní, což může být chvíli pro rodiče užitečné, ale později otravné.