Je rozumné zvát domu Mikuláše s čertem?

Mikulášská nadílka se poněkud krčí ve stínu blížících se Vánoc, ale její tradice je pořád živá. Rodiny s malými dětmi každoročně řeší, zda letos už, znovu, nebo jestli vůbec, Mikuláše, čerta a anděla pozvat domů.

Čert, Mikuláš a Anděl | Foto: Shutterstock
Čert, Mikuláš a Anděl | Foto: Shutterstock

Rozhodnutí je jen na rodičích

Pokud zvažujete, zda Mikuláše pozvat nebo ne, a jestli je to navíc poprvé, zamyslete se nad tím, jaké vaše dítě je. Jestli je běžně spíš bojácné, mírné nebo plačtivější, tak rozhodně pozvání vynechte. Jsou ale i děti akčnější a nebojácné, pro které je všechno výzva a ani čerta se jen tak neleknou. I když si myslíte, že doma právě takového „nebojsu“ máte, i tak počkejte s pozvánkou Mikuláše aspoň do tří let. Když se nadílka zdaří, je z toho už pěkná vzpomínka z útlého dětství.Dítě má v paměti dlouho mikulášské masky i to, co všechno od „strejdy“ Mikuláše dostalo. Všechno se dá předem dohodnout. Objednaný Mikuláš, čert i anděl by se měl na návštěvě k dítěti chovat podle vašich instrukcí. Dítě je možné taky na návštěvu připravit. Anděla se asi nelekne, ten je dobrota sama, Mikuláš, ten svou majestátností spíš překvapí, než vyděsí. A o čertovi řekněte, že blekotá a chrastí řetězem, protože to čerti prostě tak dělají. Je tomu přece tak ve všech pohádkách! Ovšem některé čertovské masky jsou dnes opravdu hrůzostrašné. A k tomu ten pytel na zlobivé děti! Buďte na to připraveni, ať se sami neleknete. Není od věci se o masku čerta zajímat rovnou při objednávání návštěvy.

Nikdy nestrašte!!!

Období mikulášské pojměte pozitivně a svoje dítě nikdy, ale opravdu nikdy nestrašte! Netvrďte mu, že ho odnese čert, když bude zlobit. Vždyť tím jen připustíte, že vám samotným došly výchovné prostředky proti zlobení. Opravdu zlobivého raráška můžete nechat přece taky nechat bez nadílky! Zbytečně kruté, myslíte? Ono stačí obdarování třeba jen o trošku oddálit, aby si dítě uvědomilo, že mámu s tátou vážně zlobí! Ale funguje to samozřejmě až u odrostlejších dětí.

Jestli si nejste tak docela jisti, jak bude dítě reagovat, tak je určitě lepší domů návštěvu neobjednávat a nechat to třeba na příští rok Pokud chcete, aby i tak Mikuláše, čerta a anděla vidělo, vezměte ho na nějakou veřejnou mikulášskou akci pro děti. Bývá jich mnoho každý rok. Dostane se tak mezi vrstevníky a bude mít hezký zážitek. A dobroty dejte do mikulášské punčochy za okno, na balkon, nebo jiné příhodné místo. Radost z jejího nalezení, je hlavně u těch nejmenších opravdu nefalšovaná a obrovská.Když Mikuláš zazvoní!

Pokud jste se rozhodli, že mikulášskou návštěvu domů pozvete, napjatě očekávejte zazvonění spolu s dítětem. Připravte ho předem na to, kdo bude za dveřmi, co se bude dít a jak asi návštěva proběhne. Společně otevřete, a hosty nepouštějte dál, než do předsíně. Pozvat je například rovnou do dětského pokoje, rozhodně není dobrý nápad. Nikomu nedělá dobře, když mu cizí lidé zčistajasna vstoupí do soukromí.

Nenuťte svou ratolest do zpěvu ani recitace. Pokud už to dítě chápe, můžete říct, že vás, i příchozí, by básnička potěšila. Ale vyhrožovat, že bez ní nebudou bonbony, je úplně zbytečné. Vždyť o nic nejde. A když vidíte, že drobeček s prstem v puse jen rozpačitě stojí a kouká, na tuto tradici zapomeňte. Z dítěte nespouštějte oči. Když budete mít sebemenší podezření, že je z návštěvy moc nervózní nebo se dokonce bojí, popadněte nadílku a rychle se rozlučte. Napřesrok pak třeba bude už i ta básnička!