Znakování jako součást komunikace s miminkem

Znakování je vskutku velmi stará záležitost. Zahrnuje vlastně všechny projevy neverbální komunikace. Mimiku obličeje, pohyby končetin, i celého těla, oční kontakt. Znakujeme tedy všichni, po celý život. A neverbální sdělení dokáže mít stejnou váhu, jako slovo.

Znakování | Foto: Shutterstock
Znakování | Foto: Shutterstock

Malá batolata si časem vymyslí své schéma znaků, aniž by je v tom někdo cíleně školil. Vede je k tomu zcela přirozená potřeba, dorozumět se. Každé zdravé batole umí asi od 8. měsíce své „pápá.“ Na otázku, jak jsi veliký, protáhne ručičky co nejvýše nad hlavu, a na otázku, jak se máš, odpoví vrtěním ručkama v zápěstí na obě strany“ tak, tak, všelijak.“V Americe uznali znakování batolat za téma hodné dokonce vědeckého zájmu už před mnoha lety. U nás je to ještě stále poměrně nová záležitost.

Znakování – užitečná móda?

Znakování s miminky je dnes oblíbená činnost maminek i jejich ratolestí. A, na rozdíl od mnoha jiných módních počinů, má přínos. Prý mimo jiné zvyšuje inteligenci, což se zdá logické, a baví děti i maminky. Ačkoli propagátoři rovněž uvádějí, že znakující děti dokonce dříve mluví, odpůrci tvrdí opak. Prý se těmto dětem moc mluvit nechce a raději používají znaky, než slova. Je to asi případ od případu. Vždyť je mnoho neznakujících  dětí, které využívají pouze gest, dokud to jen jde, protože si s nimi vystačí a nemají potřebu mluvit. Takže buďte moderní a znakujte! Jen čas ukáže, zda se domlouvání s nemluvňaty přežene jako každá módní vlna. Možná nás čeká doba, kdy budeme na pískovištích vídat mezi sebou čile, učebnicově znakující batolata,

Co je dobré vědět

S prvními znaky je nejlepší začít až kolem desátého měsíce. Dříve jsou výsledky nejisté. Mohlo by se stát, že zažijete zklamání, pokud nebude odezva taková, jakou očekáváte. A pak to možná vzdáte dřív, než se dítě chytne. Když ale začnete pozdě, tedy když už se dítě rozmluvilo, tak už budou znaky zbytečné. Do ničeho nenuťte a už vůbec se na dítě nezlobte, že mu to nejde. Je to prostě hezká hra. Není nutné držet se předepsaných znaků. Snadno si můžete s dítětem zavést své vlastní. Každé batole na to má talent. I když budete učit podle knih, dítě si stejně znaky nějakým způsobem zjednoduší nebo upraví a bude znakovat tak, jak mu vyhovuje.

Jak začít

Pokud chcete s potomkem používat zavedené znaky, můžete si pořídit slovníky a knihy s podrobnými návody. Nabízejí se dokonce kurzy znakování s batolaty, které jsou však poměrně drahé. Zvládnete to ale i doma a zadarmo.

Začínat by se mělo znaky těch slov, která se vztahují k potřebám a zájmům dítěte. A samozřejmě těmi, které se snadno učí.PŘÍKLADY:

Světlo
Rozevírání a zavírání dlaně, při vztažení ruky. Znázornění blikání. Tento znak se prý dítě naučí nejrychleji. Dobrou pomůckou je lustr. Rozsvítit-zhasnout.

Jíst
Přiložení prstu, nebo celé dlaně k ústům.

Pít
Prst vložený do úst.

Koupat
Pohyb rukama po těle. Nahoru-dolů. Naznačené mytí.

Spát
Položit hlavu na dlaň.

Prosím
Přiložení dlaní na sebe.

Ještě
Ukazováčky krouží kolem sebe (ještě jednou).

Dej
Nastavená otevřená dlaň.

Pes
Vyplazený jazyk a zrychlené dýchání.

Auto
Brnkání ukazováčkem o dolní ret. Lze vyloudit zvuk motoru.

Každý znak musí být vždy provázen příslušným slovem.