Jak pomoci oteklým nohám budoucí maminky

Otoky nohou jsou běžnou zdravotní nepříjemností v těhotenství, zejména v jeho poslední třetině. Udává se, že jimi trpí až 80% těhotných. Těhotenství zcela bez otoků je tedy výjimečné a závidění hodné. Většinou nejsou nebezpečné a jako přišly, zase odejdou.

Těhotenské otoky | Foto: Shutterstock
Těhotenské otoky | Foto: Shutterstock

Proč v těhotenství otékají nohy

Otoky způsobují metabolické změny v těle. Větší spotřeba bílkovin, větší objem krve, zvýšená hmotnost i rozpínající se děloha, která utlačuje okolní cévy. Další příčiny jsou tytéž, jako u všech ostatních. Dlouhé stání, velké horko nebo jenom nevhodná obuv.



Otoky jsou způsobeny hromaděním vody v podkoží dolní části nohou. Především v oblasti kotníků. Nebolí. Rizikovým faktorem jejich výskytu je platfus neboli ploché nohy. Jestliže má budoucí maminka tento problém, měla by na to myslet při výběru obuvi. Volba těch správných bot je v těhotenství důležitá. I v případě, že má žena nohy zcela zdravé.

Je třeba mít na paměti, že otoky nohou signalizují také ledvinová a srdeční onemocnění. Těhotenství je pro celé tělo velkou zátěží. A konkrétně ledvinové problémy postihují mnoho žen. Lékař by proto měl otokům věnovat patřičnou pozornost, a posoudit, zda jsou závažné.

Jak ulevit oteklým nohám

Nohy je v těhotenství potřeba šetřit. Jsou více namáhané. Pohyb je sice důležitý, procházky jsou zdravé, ale příliš dlouhé trasy nohám neprospívají. Doporučuje se nošení kompresních punčoch. Ty dnes už naštěstí nevypadají tak jako kdysi, kdy se za ně ženy celkem právem styděly. V dnešním provedení jsou punčochy šik zdravotní pomůckou. Velmi dobré je pro těhotné plavání. Celému tělu se výrazně uleví, když je nadnášeno vodou. Pomohou i těhotenské masáže, lymfodrenáž nebo cvičení. O vhodnosti postupu proti otokům by měl u každé ženy individuálně rozhodnout lékař.



Nic nepokazí sprchování nohou střídavě teplou a studenou vodou, aby se rozproudila krev. Velice důležitý je pitný režim. Dostatečné pití snižuje riziko trombózy a podporuje správné hospodaření organizmu s vodou. Pří jejím nedostatku si ji tělo zadržuje, což podporuje tvorbu otoků. Lze použít i chladivé gely nebo přímo led. A nevynechat žádnou příležitost k tomu, mít nohy ve zvýšené poloze. A to nejen přes den, ale i v noci. Mírně zvýšená poloha během spánku je prevencí otoků, zároveň také prevencí křečových žil. Ty se mnohým ženám začínají objevovat, protože těhotenství je známým spouštěčem jejich výskytu.

Kdy je problém vážnější

Stav nohou v těhotenství by neměl při kontrolách unikat pozornosti lékaře. Otoky mohou ohlašovat někdy i vážný problém. Pokud jsou dlouhodobé, nemají tendenci se zmírnit, nebo pokud natéká jen jedna končetina, ruce, oční víčka nebo jiná místa na těle, jde jistě o něco jiného, než o běžný těhotenský otok. Ten postihuje obě nohy stejnoměrně. Když se otoky objeví na neobvyklých místech, a má-li navíc vysoký krevní tlak a bílkovinu v moči, pak taková kombinace může vzbudit u lékaře podezření na preeklampsii. Jedná se o ryze těhotenské onemocnění.



Není-li včas odhalena, ohrožuje její rozvoj život matky i dítěte. Stav se s pokračujícím těhotenstvím zhoršuje. Řešením je rychlý porod i za cenu, že je miminko nedonošené. Preeklamsie se většinou objevuje až na sklonku těhotenství. Nejčastěji od 37. týdne výše. Novorozenec takto lehce předčasné narození většinou bez problémů zvládne.