Dětská chůvička jako nezbytný pomocník
Chůvičky jsou v prvních měsících života miminka pro některé maminky téměř nepostradatelné. „Hlídají“ dítě nejen v noci, ale také při denním spánku nebo odpočinku v postýlce. Mnohé ženy jsou s chůvičkami klidnější a nemají o své dítě tak velké obavy jako bez nich. Chůvička prozradí, kdy dítě pláče, ale také kontroluje jeho dech a všelijaké okolní zvuky. Co vše moderní chůvičky dokáží a podle čeho si vybírat?
Typy chůviček
Pomocníků pro maminku je na trhu několik dostupných druhů. Vybírat si můžete z různých vysílaček, monitorů dechu nebo speciálních dětských chůviček. Záleží jen na vás, co od svého „hlídače“ potřebujete a očekáváte.
Dětské chůvičky fungují na principu vysílače a přijímače. Tyto dvě samostatné jednotky jsou naladěny nastaveny na stejnou určitou frekvenci, aby mohly přenášet zvuky. Ve vysílačce umístěné u dítěte je zabudovaný citlivý mikrofon, odkud dochází k přenosu zvuku na druhou část (přijímač) umístěnou u rodičů, takže slyší jakýkoliv zvuk a pohyb miminka. Můžete tak být u dítěte právě ve chvíli, kdy vás potřebuje. Dnes však již existují i oboustranné chůvičky, takže rodič může do jednoho přístroje mluvit a dítě ho na druhé straně uslyší. Tím vzniká šance, že se miminko uklidní i bez přítomnosti rodiče, pouze prostřednictvím jeho hlasu.
Většina chůviček má kontrolky hlasitosti a citlivosti, na kterých si můžete nastavit rozsah. Dosah chůvičky záleží na značce výrobce a samotném výrobku, některé mohou fungovat až na vzdálenost 400 metrů. U těch lepších se signál přenese i zdivem, ale každá překážka (zeď, dveře a jiné) snižuje kvalitu přenosu zvuku. Nejrozšířenější na trhu jsou chůvičky analogové a digitální. Analogové chůvičky mají oproti digitálním menší rozsah, asi 150 – 200 metrů. Ačkoliv je jejich počet přenosových kanálů menší než u chůviček digitálních, na přenos signálu u analogových chůviček nemají vliv žádné překážky, což je jistě výhodou. Cenově navíc patří k těm levnějším, jejich cena se pohybuje mezi 1.000 – 1.500 Kč. Digitální chůvičky mohou mít rozsah až 400 metrů a většinou jsou oboustranné, stojí od 2.000 Kč do 3.000 Kč.
Speciální chůvičky
Specialitou jsou videochůvičky, chůvičky s monitorem dechu a PRM vysílačky. Dosah videochůviček je dokonce ještě menší než u chůviček analogových (50 metrů), hodí se tak proto do menších bytů a jsou velmi citlivé na rušivé elementy (ostatní signály). Kromě zvuků však svoje miminko také uvidíte, což je pro některé maminky neocenitelné. Nejlepší je chůvičku připevnit na vhodné místo do dětského pokojíčku a nepřenášet ji.
Videochůvičky patří k dražším záležitostem, pořídíte je za 4.000 Kč až 7.000 Kč. Chůvičky s monitorem dechu jistě uspokojí i ty nejnáročnější maminky. Přesně slyšíte a vidíte, jak miminko dýchá. Cena se pohybuje okolo 3.000 Kč. PRM vysílačky jsou někdy využívány místo chůviček, a to zejména díky jejich cenové dostupnosti (cca 1.000 Kč). Mají ale několik nevýhod: jsou velmi citlivé na okolní zvuky, mají špatnou kontrolu signálu a rychle se vybíjí. Kvalitou a spolehlivostí se tak chůvičkám nemohou vyrovnat.
Podle čeho chůvičku vybírat?
- Frekvence chůvičky – dobré je vybrat si chůvičku s frekvencí minimálně 900 MHz, která snižuje riziko případného rušení a zvyšuje jasnost zvuku.
- Dosah– zvažte umístění chůvičky, velikost vašeho domu či bytu a rozmístění pokojů.
- Kontrolky – svítící kontrolka může rodiče upozornit, že jejich dítě pláče. Dobrým pomocníkem je také dioda upozorňující na vybitou baterii.
- Video – rodiče své dítě slyší, ale také vidí.
- Spolehlivost – kvalitní chůvička vás dokáže upozornit, když se už budete pohybovat na hranici jejího dosahu. Problém také může nastat s přepnutím chůvičky na jiný kanál, ne všechny chůvičky však těmito funkcemi disponují.
- Citlivost mikrofonu – některé modely mají nižší citlivost mikrofonu a nejsou tak vhodné pro tiše plačící děti. Naopak citlivější modely mohou vyvolat planý poplach. Zvažte tedy jak povahu a hlasitost dítěte, tak prostředí, ve kterém bude chůvička umístěna.
Není tedy úplně lehké vybrat pro miminko tu nejvhodnější chůvičku, možností je mnoho. Nezapomínejte však, že chůvička je pouze elektronický přístroj, a nikdy se na ni nemůžete spoléhat na sto procent. Nedokáže dítě zkontrolovat natolik, jako vy. Zvláště pak pokud je miminko nemocné nebo potřebuje lidský kontakt.