Máme doma malého vodníka

Malé děti milují vodu! Velmi rády si s ní hrají byť jen v umyvadle. Rády ji přelévají s hrníčku do hrníčku, máčejí se a šplouchají. Ještě radostnější je pro ně koupání. Ať už ve vaně, v bazénu nebo na koupališti. Měli bychom jim dát možnost, aby si vody dostatečně užily. Oblíbenou vodní radostí pro děti i rodiče je plavání s kojenci a batolaty. Tak jako všechno má své odpůrce i příznivce. Ale zažívá skvělé časy, protože miminko, které nechodí „plavat“   dnes těžko najdete. Ale kdo ví, jak tomu bude zase za pár let. Třeba se zjistí, že dnešním nejmenším plaváčkům chybí ta nezbytná dávka respektu z vody, která člověka chrání před zbytečným riskováním.

Dětský vodní svět | Foto: Shutterstock
Dětský vodní svět | Foto: Shutterstock

Vodníčci se rodí ve vaně

Pokud jste se rozhodli, že budete chodit se svým miminkem plavat, seznamte ho brzy po narození s velkou vanou. Nejlépe hned po ukončení šestinedělí. Dítě si tak zvykne na velký prostor a hodně vody, aby se později nebálo v bazénu. Pro začátek si můžete zajistit instruktorku plavání s miminky, která může docházet k vám domů, a vy se tak všemu naučíte. Instruktáží plavání se často zabývají laktační poradkyně. Přinejmenším můžete jejich prostřednictvím získat kontakt na instruktorku. Jde samozřejmě o placenou službu a ceny za jednu lekci se pohybují od 200 Kč výše. S instruktorkou se naučíte, jak s miminkem splývat a jak ho přitom správně a bezpečně držet. Postup je vlastně hodně podobný tomu, jako když se učíme plavat kdykoli později. To také začínáme splýváním. Ve vaně lze trénovat vše tak jako ve velkém bazénu. Dokonce i potápění, kdy se využívá reflexu zadržení dechu u dítěte, při kontaktu s vodou. Miminko si ho přinese na svět, ale není-li využíván, vymizí do 3 měsíců. Potápění miminek je samostatný proces, který lze s dítětem trénovat výhradně pod odborným vedením!!! Využívá se k tomu tzv. „abeceda potápění.“Vzhůru do bazénu!

Plavat ve velkém bazénu se začíná většinou s dětmi od šesti měsíců. V některých klubech berou i mladší miminka, jinde zase až batolata od jednoho roku. Záleží jen na vás, kdy chcete s plaváním začít. Návštěva bazénu je především příjemně stráveným časem pro celou rodinu. Plavání je považováno za velmi prospěšné v každém věku. I dítě voda pomáhá rozhýbat a zdravě unavit. Pobyt v bazénu uvolní a podpoří dobrou náladu dětí i rodičů a je atraktivním místem jejich setkávání.  Nečekejte však, že se několikaměsíční robátko naučí opravdu plavat. Na to si musíte ještě nějaký čas počkat. O skutečném plavání se dá mluvit až okolo čtvrtého roku. Ale děti, které chodí do bazénu od miminka, se naučí plavat dřív. Čas, který jindy zabere seznamování se s vodou a překonávání strachu, je u nich ušetřen.

Je tato aktivita vhodná pro každé miminko?

Na plavání s miminkem si najděte dobrý a zavedený klub, Tedy takový, který má už tradici a zkušenosti s plaváním kojenců a batolat. Než se zapíšete, poraďte se s lékařem. Může se stát, že pro vaše dítě pobyt v bazénu tak brzy nedoporučí. Sílí obavy, zda vdechování chlorových výparů nad hladinou, nepoškozuje dýchací cesty dítěte. Zejména v případě, má-li dispozice k alergiím, ekzému nebo astmatu. Největším mínusem miminkovského plavání je totiž právě pobyt v chlorované vodě. Dalším rizikem je, že si můžete domů přinést plíseň. V tomto prostředí je to bohužel dost časté.V klubu si ověřte, jak se tam k dětem chovají a jak mají celkově zajištěno zázemí. Pokud je miminko kojené, nemusí to všude vyhovovat. I když plavání je zdravý sport, „plavání“ miminek je hlavně módní záležitost a způsob trávení volného času. Proto choďte plavat jenom pro radost a dítě do ničeho co se mu nelíbí, nenuťte.