Kyselina listová v době těhotenství

Když maminka zjistí, že očekává přírůstek do rodiny, mění nejen svůj životní postoj, ale i své dosavadní návyky. Dodržuje doporučení lékaře ohledně pohybu i stravování a snaží se svému drobečkovi dodávat co nejvíce látek, které jsou potřebné pro jeho zdravý a správný vývoj. Jednou z nejdůležitějších látek pro nenarozené miminko je kyselina listová.

Zdroje kyseliny listové | Foto: Shutterstock
Zdroje kyseliny listové | Foto: Shutterstock

Kyselina listová

Kyselina listová se někdy označuje jako vitamín B9. Je to vitamín rozpustný ve vodě, který má pro lidské tělo velký význam v oblasti správné krvetvorby, hojení ran a hlavně přispívá ke správnému vývoji a růstu lidského plodu.Zdrojem kyseliny listové je hlavně tmavě zelená zelenina jako špenát, brokolice nebo salát, dále potom ovesné vločky, sušené datle a fíky, luštěniny, celozrnné pečivo, játra nebo ledvinky. Je nutné mít na paměti, že obsah kyseliny listové se snižuje vařením či jinou tepelnou úpravou, proto se doporučuje přijímat jí, pokud to jde, ze zdrojů v syrovém stavu.

Kyselina listová před plánovaným otěhotněním

Maminka, která se připravuje na těhotenství, by se měla již v tomto období zamyslet nad svým životním stylem. Měla by se vyhýbat stresovým situacím, dodržovat správný spánkový, pitný i pohybový režim a samozřejmě i upravit své stravovací návyky. Již v období před otěhotněním lékaři doporučují zvýšit příjem právě kyseliny listové, která snižuje riziko výskytu vrozených vad u nenarozených dětí o 50 až 70 %!

Těhotenství a vitamíny

Při potvrzení těhotenství doporučuje lékař zvýšit dávky určitých vitamínů, mezi nimi i kyseliny listové. I když maminka dává přednost zvýšenému příjmu ovoce a zeleniny, nenarozené miminko zvyšuje potřebu vitamínů a jejich přísun v přirozené podobě je pro maminku a miminko nedostatečný. Proto lékař předepisuje pro budoucí maminky různé vitamínové preparáty právě s vyšším obsahem kyseliny listové.

Kdy lékař doporučí zvýšený příjem kyseliny listové

Lékař, který má budoucí maminku v péči, doporučuje zvýšit příjem kyseliny listové právě už v době před otěhotněním a hned při potvrzení těhotenství, protože v prvních dnech těhotenství se začínají vytvářet tělesné orgány a uzavírá se nervová trubice, jejichž správný vývoj hladina kyseliny listové přímo ovlivňuje.

Kyselinu listovou předepisuje i pro maminky, jejichž první těhotenství nebylo úspěšné, nebo se u prvního děťátka projevily vrozené vady.

I maminky, které berou léky na epilepsii nebo ty, které trpí vrozenou poruchou krvetvorby tzv. trombofilií, musí dbát na zvýšené dávky kyseliny listové možná mnohem důsledněji než zdravé maminky.

Rizika nedostatku

Maminky by neměly brát zvýšení příjmu kyseliny na lehkou váhu. Její nedostatek může způsobit u miminka vrozené vady, jako např. defekty neurální trubice, které mohou v budoucnu bránit plnohodnotnému životu postiženého miminka.

Možnost předávkování

Někdy mohou mít nezkušené maminky strach, že přijímají kyselinu listovou v příliš velkých dávkách a že by se mohly předávkovat. Z předávkování kyselinou listovou však nemusí mít velký strach, protože nadbytečné množství tohoto vitamínu se z těla vyloučí močí.Těhotenské vitamínové preparáty

Bylo by skvělé, kdyby zvýšenou potřebu kyseliny listové bylo možné doplnit pouze z přirozených zdrojů. Ovšem v dnešní době, kdy kvalita některých potravin je na pováženou, riziková prostředí téměř všude a zdravý životní styl není vlastní všem, je nutné, aby maminky doplnily hladinu vitamínů pomocí preparátů dostupných na trhu s léčivy.

Každý lékař doporučuje své osvědčené značky od různých výrobců. Na trhu jich je volně k dostání velké množství, některé i v různých variantách pro jednotlivé etapy těhotenství. Maminky si tak mohou vybrat preparáty v různých cenových variantách od několika desetikorun až tisícikorun.

Největší radost je zdravé miminko

Těhotenství je jedno z nejkrásnějších, ale také nejzodpovědnějších období každé ženy. Když maminka čeká miminko, nezodpovídá už jen za svůj život, ale svých chováním ovlivňuje život i svého nenarozeného miminka. A pokud zajistí pravidelným užíváním kyseliny listové zdravý, plnohodnotný bezproblémový život svého děťátka po jeho narození, bude to pro ni ta největší odměna za každodenní polykání vitamínových pilulek.