Energetické nápoje a jejich nebezpečí

Energetické nápoje jsou oblíbeným nápojem nejen dospělých, kteří si díky nim dobíjejí energii, ale také školáků, jimž velmi chutnají. Navíc si připadají před svými vrstevníky cool a cítí se dospělejší. Energetické nápoje by nám měly dodat energii a pomoci nám se lépe soustředit. Ve skutečnosti nám však jejich složení spíše ubližuje – dospělým a ještě více dětem. Co všechno energetické nápoje obsahují a jaký mají vliv na lidský organismus?

Energetický nápoj | Foto: Shutterstock
Energetický nápoj | Foto: Shutterstock

Ohrožují zdraví

Energetické nápoje jsou v České republice poměrně oblíbené. Roční spotřeba na osobu přesáhla dva litry a v posledních letech výrazně roste. Výzkum Světové zdravotnické organizace WHO navíc zjistil, že tyto nápoje konzumuje až 70 % mladých lidí mezi 10 a 18 lety a 18 % dětí pod deset let. Energetické nápoje obsahují kofein, cukr, umělá sladidla, rostlinné výtažky, taurin, konzervační látky, barviva a další nezdravé látky. Všechny tyto nápoje mají v podstatě stejné složení, jiná je pouze příchuť a cena. U dětí může mít časté pití energetických nápojů vážné následky. Průzkumy ukázaly, že energetické nápoje při větší konzumaci negativně ovlivňují vývoj jedince.



Způsobují například poruchy chování, poruchy spánku a exekutivních funkcí (např. schopnost plánovat, rozhodovat se a řešit problémy). Poruchy spánku způsobuje zvláště vysoká dávka kofeinu, která je v energetických nápojích obsažena. Vysoký obsah kofeinu může také vést k úzkostným stavům, ohrožuje srdce a prudce zvyšuje krevní tlak. Riziko představuje také vysoký obsah cukru, který je nebezpečný zejména pro diabetiky, může však způsobovat i závislost na sladkém a obezitu. U osoby, které pila energetický nápoj, se může objevit třes, nervozita, nespavost, bušení srdce, trávicí problémy, bolesti hlavy, bolesti na hrudi a záchvaty. Čím častěji pak dítě tyto nápoje pije, tím je riziko výskytu těchto následků větší.

Protože mají energetické nápoje vysoký obsah cukru a nízké pH, způsobují žloutnutí zubů, poškozují zubní sklovinu a sliznice. Největší hrozbou těchto povzbuzovačů je však riziko předávkování se kofeinem. To může způsobit bušení srdce (srdeční arytmie), vysoký krevní tlak, stimulaci centrálního nervového systému, nevolnosti, zvracení, křeče nebo metabolickou acidózu. Na obalu těchto nápojů je dokonce napsáno, že jejich konzumaci by se měly vyhýbat děti, těhotné a kojící matky. Jelikož obsahují energy drinky látky ovlivňující fungování mozku, představují také riziko změny psychiky a zvýšení agresivity. Děti si na popíjení energetický nápojů velmi rychle zvyknou a mohou si na nich utvořit závislost, ať už závislost na nápojích samotných, kofeinu či cukru. Rodiče by je tedy měly před jejich pitím důrazně varovat.

Co vše energy drinky ohrožují:

  • mozek
  • srdce
  • psychiku
  • trávící soustavu
  • zuby
  • játra
  • zdravý spánek
  • váhu jedince

Taurin, fenylalanin a další

Dalším velkým nebezpečím pro děti je obsah taurinu v energy nápojích. Taurin napodobuje funkci inzulínu, pod jehož vlivem se do svalových buněk dostává energie a aminokyseliny. Stimuluje organismus psychicky i fyzicky, ale ve skutečnosti do něj žádnou energii nedodává. Tu správnou energii přijímá naše tělo z jídla. Lepší je proto si pochutnat na banánu či sendviči. Energie z nápojů je vyvolávaná uměle pomocí taurinu. Esenciální aminokyselina fenylalanin pak rozrušuje v mozku neurony a způsobuje tak jejich zánik. Další nebezpečnou látkou je benzoan sodný, který způsobuje větší produkci volných radikálů. Ty poškozují a ničí buňky v těle člověka.



Energetické nápoje dokonce obsahují také lék eferdin, ten již ve velmi malých dávkách zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak. Při pozření větší dávky může způsobit mrtvici a zcela ohrozit lidský život. Glukuronolakton, který je v některých energetických nápojích obsažen, je droga zabraňující únavě. Dříve byl dokonce podáván vojákům. Jeho kombinace s kofeinem a taurinem má pro lidský organismus opravdu neblahé následky. Dívky jsou při pití povzbuzujících nápojů ohroženy tzv. drunkorexií, formou poruchy příjmu potravy. Výjimečné požití energiťáku organismu téměř neuškodí a je v pořádku, dlouhodobé a častí pití však díky těmto složkám může v lidském těle napáchat velké škody.