37. týden těhotenství (37tt)

Porod už je téměř za dveřmi. Kdyby se vaše miminko narodilo předčasně, dokázalo by už samo dýchat – má plně vyvinuté plíce. Z tělíčka mu opadává languo a částečně mizí mázek. Maminka se cítí velmi neohrabaně a trápí ji špatný spánek či otoky nohou. Na vyšetření do těhotenské poradny chodí jednou za týden. Jak se ženino tělo připravuje na porod, stupňují se také bolesti podbřišku. Jak poznáte, že jste začala rodit? Praskne vám plodová voda, dostaví se pravidelné kontrakce a bolest v kříži, které se přesune do oblasti břicha. Přečtěte si také o výhodách porodu od vody.

Odpočívající těhotná žena | Foto: Shutterstock
Odpočívající těhotná žena | Foto: Shutterstock

 

Co prožívá maminka

Ke konci těhotenství se žena cítí čím dál, tím hůře, zejména nafoukle a neohrabaně. Spánek je stále obtížnější. Maminka dosud přibrala asi 12 – 15 kg, je možné, že dále už přibírat nebudete, takže se nebude zvětšovat ani vaše bříško. Na vyšetření do těhotenské poradny chodí nyní těhotná žena jednou za týden. Součástí těchto prohlídek je kardiotokografické vyšetření plodu (někdy také nazývané  non-stress test), které kontroluje stav plodu a děložního čípku. Děloha ženy může dále mírně klesat (důsledek sestoupení hlavičky dítěte), čímž se mohou zmírnit dýchací potíže a pálení žáhy. Jak se ženino tělo připravuje na porod, zhoršují se bolesti podbřišku – jsou způsobeny roztahováním pánevních kloubů a vazů.



Ženu mohou trápit i otoky nohou, které jsou v posledních týdnech těhotenství velmi časté. Miminko se může již brzo narodit, mějte proto připravenou tašku do porodnice a domácí výbavičku. Čekání na porod mohou také doprovázet silnější poševní výtoky, které jsou zcela běžné., sdělte to však raději svému lékaři Nebojte se na cokoli zeptat v porodnici, jíž jste si vybrala. Porodní cesty je možné posilnit pitím maliníku nebo lněným semínkem, pomoci mohou i homeopatika. Máte za sebou 258 dní těhotenství, zbývá ještě 22 dní (3 týdny).

Příznaky blížícího se porodu

Dosud bohužel neexistuje spolehlivý způsob, který by mohl s jistotou určit, kdy porod začne. Tělo těhotné ženy se na porod začíná připravovat již zhruba měsíc před skutečným porodem. S blížícím se porodem (pár dní či týdnů) si tak můžete všimnout určitých příznaků:

  • Klesání miminka. Sestupování dítěte do pánve můžete zaznamenat už týdny před porodem. Pánev ztěžkne, jakoby vás táhla dolů, naopak v oblasti žeber se uvolní tlak a bude se vám snadněji dýchat.
  • Objevuje se větší množství Braxton-Hicksových kontrakcí. Časté a intenzivní Braxton-Hicksovy kontrakce mohou předznamenávat blížící se porod. Dozrává totiž děložní čípek a tělo se chystá na skutečný porod.
  • Z ženina těla je vypuzena hlenová zátka. Hlenová zátka je z těla vypuzena v podobě menšího množství hustého hlenu, který může obsahovat krev. Doposud zátka blokovala průchod mezi čípkem a dělohou, před porodem se však tento průchod musí uvolnit.

Jak poznáte, že již opravdu rodíte?

Někdy je těžké odlišit opravdový porod od planého poplachu, zejména pokud vás přepadnou falešné porodní kontrakce. Když začínáte rodit, objevují se tyto příznaky:

  • Porodní kontrakce – pravé porodní kontrakce jsou po čase pravidelné, objevují se v kratších intervalech, jsou intenzivní a trvají delší dobu. Nepřestávají trvat a jsou čím dál, tím více častější a silnější.
  • Bolest začíná nejprve v kříži a poté postupuje do břicha.
  • Praskla vám plodová voda. Po prasknutí plodové vody následuje porod velmi brzy, proto zavolejte lékaři. Dále se dostaví pravidelné kontrakce, pokud jich bude více jak čtyři za minutu, je čas jet do porodnice.


Vývoj dítěte

37. týden těhotenství (37tt) je doba, kdy se dítěti stále utváří silnější tuková vrstva. Prvotní ochlupení (languo) na těle miminka téměř opadalo, částečně se ztrácí také kožní mázek. Trocha kožního mázku však zůstává na těle miminka až do porodu, dělá totiž tělíčko dítěte kluzkým, a tím usnadňuje jeho průchod porodními cestami. Na hrudníčku dítěte jsou již mírně vystouplé prsní bradavky, v nichž jsou vyvinuty mléčné žlázy. Plíce miminka jsou zcela vyvinuté, takže kdyby se narodilo předčasně, mohlo by již samo bez problémů dýchat. Mozek se stále rozvíjí, jeho vývoj končí v 18 – 20 letech jedince. Dítě měří od hlavičky k patám zhruba 45 cm, váží až 3000 g. Do porodu ještě přibere asi 500 g.

Co vás čeká před samotným porodem?

Ještě před pár lety byly oholení a klyzma (klystýr) ve všech nemocnicích vyžadovány. Dnes se to liší nemocnice od nemocnice, některé je vyžadují, jiné striktně odmítají. Téměř ve všech nemocnicích se však požaduje, aby rodička měla oholeno ochlupení v oblasti hráze a konečníku. Rodí-li žena císařským řezem, musí mít oholené chloupky na břiše, oholení rozkroku není nutné. Na tom, kdo oholení vykoná se můžete domluvit se svojí porodní asistentkou/sestrou. Klystýr se dříve prováděl kvůli vyprázdnění střev. Dnes již není klystýr podmínkou, požaduje se pouze při porodu do vody.

Porod do vody

Porod do vody je v České republice schválen od roku 1999. Někteří lékaři ho zavrhují, jiní chválí. Výhodou porodu do vody je poměrně velká úleva od bolesti, porod tedy není tak bolestivý. Voda dokáže děložní stahy zesílit, jindy zase zpomalit. Teplá voda uvolňuje tělo po fyzické i psychické stránce. Nemusíte se bát, že by voda miminko poškodila, nebo že by se dítě utopilo. Novorozeně je zcela přizpůsobeno ponoření do vody (doteď přece plavalo v plodové vodě), takže porod do vody je bezpečný. Miminko se tak vlastně narodí z jedné vody do druhé, porod tak pro něj není tolik šokujícím zážitkem. Avšak pozor, jakmile je jednou hlavička dítěte vynořena, nesmí se již ponořit.



Rodit do vody však může žena jen za určitých okolností: nemá žádná závažná onemocnění a potíže, čeká pouze jedno dítě, dítě je v podélné poloze hlavičkou dolů, žena má již ukončený 37. týden těhotenství a plod nemá větší hmotnost než 4000 g. Některé rodičky mohou chtít během porodu pouze chvilkou úlevu ve vodní lázni. Až poté se mohu rozhodnout, že chtějí rodit ve vodě. Do vodní lázně je nejlepší vstoupit hned na začátku porodu, tedy v první době porodní (předtím zaujmete plevovou polohu mimo vanu). Polohu si můžete sama vybrat podle toho, v které je vám nejlépe. Zdravotní personál bude pravidelně kontrolovat srdeční frekvenci plodu, váš krevní tlak, pulz a tělesnou teplotu. Teplá voda má uvolňovací účinek, takže do určité míry usnadňuje porod. Dále je pod vodou kůže pružnější, takže nedochází k jejímu natržení. I porod do vady však má svá rizika. Nejčastěji se uvádí možnost bakteriální infekce, možné znečištění vody krví či močí a omezený přístup porodníka k rodící ženě. U rodičky je dále díky teplé vodě zvýšené riziko nadměrného krvácení. V případě komplikací je nutné porod do vody ukončit a rodit klasickým způsobem.

37. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
37. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu