36. týden těhotenství (36tt)

„Už aby to bylo za mnou“. Je jedna z nejčastějších frází, které si říkají nastávající maminky. Po několika týdenním těhotenství se dostavují následky dlouhodobé únavy, hormonálních změn, vyčerpání i stresu. Nervozita z očekávání lehce zastiňuje radost z očekávání. Jedná se jen o momentální záchvěvy, a již brzo si maminka oddechne a bude se radovat ze svého děťátka.

Těhotenská relaxační masáž | Foto: Shutterstock
Těhotenská relaxační masáž | Foto: Shutterstock

Co prožívá maminka

Maminka již nastoupila na mateřskou dovolenou a aktivně se připravuje na porod. Tyto přípravy zahrnují nejen chystání výbavičky, pokojíčku a všech potřebných věcí pro dítě, ale také těhotenské cvičení a pravidelné kontroly u lékaře. V posledních týdnech těhotenství si ženy přejí, aby jejich těhotenství již skončilo a měly porod za sebou. Těhotenství je nyní velice otravné, nepříjemné a může být i bolestivé – žena pociťuje častější a silnější děložní kontrakce, bolí ji záda a kyčle.



Zároveň se však zvětšují obavy z porodu, bolesti a možných komplikací, dále také strach z toho, jaké to bude být matkou, a zda se žena zvládne o dítě postarat. Jelikož je již dítě otočeno hlavou dolů, ustupuje pálení žáhy a dušnost, častá potřeba močení však dále přetrvává. Těhotná žena se celkově cítí hůře a může trpět poruchami spánku. Někdy se vám může stát, že pocítíte náhlý příval energie, kterou budete mít chuť rychle vybít (např. uklízením). Stále však musíte myslet na to, že se snadno a rychle unavíte (v posledních týdnech těhotenství obzvlášť), takže raději nic nepřehánějte. Snažte se často odpočívat s podloženýma nohama (předcházíte tak otékání kotníků a tvorbě křečových žil).

Celkový váhový přírůstek žen v tomto týdnu činí průměrně 11 – 15 kg. Říká se, že pokud je váš celkový váhový přírůstek méně než 13 kg, snadno se vrátíte ke své původní váze. Na lékařské kontroly byste nyní měla chodit každý týden. Pokud jste tak ještě neučinila, nachystejte si kufřík do nemocnice a mějte ho stále připraven. Okamžitě zavolejte lékaře, pokud vám praskla plodová voda, dítě se nepohybuje, krvácíte, máte horečku, silnou a dlouhodobou bolest hlavy, dlouhou bolest břicha nebo se vám rapidně zhorší zrak. Maminka je těhotná již 251 dní, do porodu zbývá pouhých 29 dnů (4 týdny).

Pořiďte si kojící podprsenku

Plánujete-li svoje dítě kojit, je nejlepší pořídit si kojící podprsenku, které je praktická a tuto činnost vám velmi usnadní. Kojící podprsenka má zapínání vepředu, takže si ji nemusíte vysvlékat celou a jednoduše ji rozepnete. Kupte si alespoň dvě, ne však dříve než v 36. týdnu těhotenství. Existují také kojící podprsenky, u kterých lze odepnout pouze samotné košíčky, ty jsou také nejpohodlnější a nejpraktičtější. Podprsenka by měla být z pohodlného materiálu (nejlépe z čisté bavlny), neměla by vás nikde tlačit nebo dokonce řezat, měla by mít pevná ramínka a filtr pod každým košíčkem. Jak se změřit a určit velikost vaší kojenecké podprsenky? Změřte se, když na sobě máte svoji obvyklou pohodlnou podprsenku. Nejprve si krejčovským metrem změřte obvod pod prsy, poté se změřte přes nejplnější část prsů. Pokud si nevíte rady, požádejte prodavačku, aby vám pomohla.



Vývoj dítěte

36. týden těhotenství (36tt) je doba, kdy vaše miminko již zabírá veškeré místo v děloze, nemá tedy dostatek místa k otáčení, namísto toho však silně buší pěstičkami a kope nožičkami. Hlavička dítěte by již měla sestoupit do pánve, pokud se tak ještě nestalo, je velmi malá pravděpodobnost, že k tomu ještě dojde. Miminko si dále ukládá tuk (také již na kolenou a loktech), jeho tvary se zaoblují, pokožka je růžová. Na většině povrchu těla dítěte odpadává dosavadní jemné primární ochlupení – lanugo (některé děti se s ním však mohou narodit). Oproti tomu sekundární ochlupení (vlásky, obočí, řasy), naopak sílí a roste. Vlásky dítěte mohou dosahovat délky až 5 cm. Postupně mizí také mázek na pokožce miminka. Lebeční kosti dítěte jsou přizpůsobeny tomu, aby jeho hlavička snáze prošla porodními cestami, nejsou tedy zatím spojené a jsou pružné. Chrupavky v těle dítěte se dále zpevňují. Miminko měří od hlavičky k patám zhruba 46 cm, váží až 2,7 kg. V následujících čtyřech týdnech bude již plod přibírat minimum, asi 28 g denně. Na konci tohoto týdne je dítě lékařsky považováno za plně donošené.

Lékařská vyšetření v 36. týdnu těhotenství

V tomto týdnu vám váš gynekolog provede štětičkou stěr z pochvy, aby vyloučil možnou streptokokovou infekci skupiny B (tzv. GBS). Výsledky poté zašle na mikrobiologii. Pokud se u vás tato infekce potvrdí, budou vám předepsána potřebná antibiotika. Infekce se potvrdí u dvaceti procent těhotných žen, ve většině případů se však nejedná o nic vážného, dítě není infekcí ohroženo. Infekcí se může dítě nakazit až při průchodu porodními cestami, proto je nutné začít s léčbou okamžitě. Nákaza u novorozence může způsobit různé komplikace (zápal plic, zánět mozkových blan nebo přítomnost bakterií v krvi miminka). Proto jsou infikovaným ženám během porodu podávána antibiotika v infúzi, která nákaze novorozence zabrání.

Na těhotenské prohlídce vám dále lékař zkontroluje krevní tlak a přítomnost či nepřítomnost bílkovin v moči. Zvýšený krevní tlak a bílkoviny v moči totiž mohou signalizovat preeklampsii, závažné onemocnění, které je nebezpečné pro matku i dítě. Dále lékař může prozkoumat plodovou vodu dítěte. Pokud v ní nalezne stopy smolky, pravděpodobně se rozhodne vyvolat předčasný porod. Smolka v plodové vodě totiž znamená vážný problém.



Průběh porodu

Průběh porodu je rozdělen na tři doby porodní. U prvorodiček trvá porod průměrně asi patnáct hodin, avšak není neobvyklé, že trvá i déle, výjimečně pak kratší dobu.

První doba porodní

První doba porodní začíná kontrakcemi, které postupně otevírají děložní čípek těhotné ženy. Za její konec je pak považována chvíle, kdy je děložní čípek zcela otevřen. Tato doba je dále rozdělena do dvou fází, otevírací a přechodné. Začíná tedy, když je žena doma a pociťuje časté kontrakce (5x za minutu). Otevírací fáze se stává přechodnou ve chvíli, kdy je čípek otevřený na 4 cm a proces porodu se začíná zrychlovat. Kontrakce jsou čím dál, tím častější, delší a silnější. Čípek se dále otevře asi na 8 – 10cm. Kontrakce přicházejí každé 2,5 – 3 minuty a trvají minutu a déle.

Druhá doba porodní

Děložní čípek ženy je již plně otevřený. Druhá doba porodní začíná procházením dítěte porodními cestami a jeho narozením. Jedná se o tzv. vypuzovací fázi porodu a může trvat několik minut i několik hodin. Jak žena tlačí, hlavička dítěte se posouvá, až je její nejširší část viditelná. Poté, co bude mít miminko hlavičku z matčiny dělohy venku, odsaje mu lékař tekutinu z úst a nosu a nahmatá krk dítěte pro případ, že by bylo omotané pupeční šňůrou. Vytlačení tělíčka dítěte již bude rychlé. Po této fázi je matka zcela vyčerpaná, zároveň však můžete pociťovat úlevu, pýchu, lásku, něhu a radost ze svého miminka, která vám nedá jen tak usnout.

Třetí doba porodní

Třetí doba porodní začíná po narození dítěte, kdy ještě musí být z matčina těla vytlačena placenta. Celý porod tedy končí porodem placenty. I v třetí době porodní budete pociťovat kontrakce, oproti těm předchozím budou však již mírné.

36. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
36. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu