38. týden těhotenství (38tt)

Miminko je již plně připraveno k porodu a k životu mimo dělohu. Každým dnem můžete začít rodit, buďte proto připravená. Objednejte se do porodnice na ambulanci. Mohou se u vás začít objevovat falešné kontrakce – na rozdíl od těch pravidelných jsou nepravidelné a krátké. Zamyslete se, ve které poloze byste chtěla rodit a přečtěte si nějaké informace o kojení.

Konzultace v těhotenské poradně | Foto: Shutterstock
Konzultace v těhotenské poradně | Foto: Shutterstock

Co prožívá maminka

Doba těhotenství se udává na 40 týdnů +/- 2 týdny. To znamená, že už velmi pravděpodobně můžete každým dnem rodit. Dokonce se takto (2 týdny před termínem porodu) narodí téměř 85% miminek. Buďte proto ve střehu a připravené nejen vy, ale také váš partner. Nevypínejte si mobil nebo jeho zvuky. Pokud se potřebujete vydat na delší cestu (ať už pěšky či autem), berte si s sebou raději někoho jako doprovod. Nepřehánějte to však a neseďte ze strachu z náhlého porodu celou dobu do porodu doma. Čerstvý vzduch udělá dobře vám i miminku. Pokud již máte vybranou porodnici (což už byste měla), můžete se do ní objednat na ambulanci. Zde si vás zapíší, zkontrolují zdravotní stav vás i dítěte a provedou několik vyšetření (KTG, ultrazvuk). Je to také šance pro vás, poznat lépe místní personál a prostředí. Až začnete rodit, budete vědět, do jakého prostředí jedete.



Ženina děloha klesá ještě níže do oblasti pánevní (ale už se nezvětšuje, plodová voda ubývá), takže si můžete připadat, že vás táhne dolů. U většiny maminek se v tomto týdnu začínají objevovat falešné kontrakce (nepravidelné a nebolestivé). Pokud se u vás ale objeví delší a pravidelnější kontrakce, jedná se o začínající porod. Jakmile se interval mezi kontrakcemi bude blížit 5 minutám, je čas jet do porodnice. Tento týden by měla těhotná žena absolvovat poslední gynekologickou prohlídku u svého doktora. Stále vás mohou trápit otoky končetin (zejména kotníků) a častější chození na toaletu, protože miminko tlačí na močový měchýř ještě více než dřív. Dodržujte pitný režim, dostatek vody je potřebný k potřebné tvorbě mléka. Zamyslete se, ve které poloze byste chtěla rodit, a která poloha vám nejvíce ulevuje od bolesti. Ženy často volí polohy ve stoje, na kolenou na čtyřech, vsedě či vleže. K úlevě vám může pomoci také chvilková vodní lázeň. Do termínu porodu vám zbývají dva týdny, jste těhotná již 265 dní.

Jak poznám, že rodím? Nejčastější příznaky začínajícího porodu:

  • prudký pokles dělohy do pánevní oblasti
  • Braxtonovy – Hicksovy kontrakce
  • odchod hlenové zátky z matčina těla (porod však může nastat až druhý den)
  • prasknutí plodové vody
  • značné změny na děložním čípku (otevírání děložního hrdla)

Vývoj dítěte

38. týden těhotenství (38tt) je doba, kdy je Vaše miminko již naprosto připraveno k porodu, vše potřebné je plně vyvinuto. Mezi znaky donošenosti plodu patří u chlapečků například varlata sestoupená v šourku, u holčiček jsou malé stydké pysky překryty velkými. Podle těchto znaků poznáte, že se dítě již brzy narodí. Plně ještě není vyvinut mozek, různá nervová spojení a jejich myelinizace (obalování), ty se však budou vyvíjet ještě dlouho po narození. Na pokožce dítěte již téměř vymizelo languo a mázek, plíce jsou zcela vyvinuté a dítě by mohlo samo dýchat. Miminko má nyní v děloze jen velmi málo místa, což spolu s jeho velikostí a silou způsobuje, že velmi silně vnímáte jeho pohyby. Na svém bříšku můžete dokonce pozorovat různé vybouleniny (ručička či nožička miminka). Miminko bude dále přibírat na váze. Dítě měří od hlavičky k patám asi 49 cm (délka pórku), váží až 3500 g.



Kardiotokografické vyšetření (KTG)

Na kardiotokografickém vyšetření vám lékař přiloží k bříšku dvě sondy, které zjistí srdeční frekvenci plodu a napětí děložní stěny matky. Vyšetření celkově trvá asi půl hodiny, žena při něm musí být v klidu (vsedě nebo vleže). Kardiotokograf snímá srdíčko plodu, které vidíte na monitoru. Pomocí KTG vyšetření je také možné poznat případné ohrožení plodu nedostatkem kyslíku a přítomnost děložních kontrakcí.

Kojení, jak se na něj připravit?

Doktoři se shodují, že kojení je nejlepší druh stravy pro dítě, zejména pak pro novorozeně. Mateřské mléko je totiž nejdokonalejší přírodní potravinou. Obsahuje vyvážený poměr bílkovin, sacharidů a tuků, dále také téměř všechny vitamíny a minerály, které dítě na začátku svého života nejvíce potřebuje. Kojení má však i další výhody. Chrání dítě před průjmem, dýchacími problémy a ušní infekcí, snižuje riziko alergií, leukémie a obezity. Je prospěšné i pro matku, protože snižuje stres a riziko vzniku rakoviny prsu.

 Jak na to?

O kojení si můžete přečíst spousty informací v knihách či na internetu. Navíc se můžete zeptat porodních sestřiček, které by vám měly se vším pomoci. Sestřičky vás navíc nejspíše budou do kojení „nutit“. Pokud je to možné, je nejlepší, když je dítě k matce přiloženo ihned po porodu, můžete tak začít kojit co nejdříve. Jestliže rodíte císařským řezem, požadujte, aby vám dítě přinesli na pokoj ihned po zákroku a vašem probuzení. Kojení vám však může dělat problémy – nedostatek mléka, miminko se nechce přisát atd. Ne každá žena tak zvládá přirozené kojení sama. S pomocí se obraťte na zdravotní personál, pokud ani to nepomůže, není to žádná tragédie. V dnešní době již spousta maminek své dítě vůbec nekojí. Novorozenec by měl být kojen pravidelně 8 – 12x za 24 hodin, je to tedy pořádná dřina.



Jak už bylo řečeno, kojení někdy nemusí být vůbec snadné. Pro mnoho žen je dokonce nepříjemné až bolestivé. Bolest však často značí, že dítě není k prsu správně přiložené a přisáté. Bradavku musí mít pevně v ústech a jeho rty by měly obklopovat téměř celý prsní dvorec. Pokud vás kojení bolí, zkuste mezi ústa miminka a vaši bradavku vložit malíček a najít nebolestivou pozici. Kde budete kojit je pak čistě na vás. Některé ženy kojí třeba i na veřejných prostorech, jiným naopak kojení připadá jako soukromá věc. Někdy se však může stát, že je miminko potřeba nakojit na veřejnosti (náhle se probudí a má hlad). Pokud se to stane a vy se stydíte, je dobré mít s sebou něco lehkého (přikrývka, šátek), čím dítě při kojení přikryjete.

38. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
38. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu