3. týden těhotenství (3tt)
V třetím týdnu těhotenství je už vajíčko oplodněno a dochází k jeho umístěno v děloze. Embryo se začíná pomalu vyvíjet, dochází k produkci hormonu HCG a vzniku blastocysty. Některé ženy na sobě mohou již pozorovat příznaky těhotenství.
Skutečné těhotenství
Od 3. týdne těhotenství (3tt) můžeme mluvit o skutečném těhotenství (graviditě), ačkoli ho v této době ještě nelze zjistit. Mnohé ženy tedy ještě ani neví, že jsou těhotné, nepociťují žádnou změnu, žádné příznaky. O svém těhotenství se často dozvídají, až když se nedostaví očekávaná menstruace, tedy až v pátém týdnu. Těm, které plánují otěhotnět, se však důrazně doporučuje nepít alkohol, nekouřit, nepožívat omamné návykové látky a vyvarovat se kofeinu (obsažen v kávě, energetických nápojích, kolových nápojích, toniku). Pozor by ženy měly dávat i na různá onemocnění a rentgenové záření, které je pro dítě škodlivé. Mohou používat různé vitamínové doplňky k podpoře správné funkce těla, výborně se hodí kyselina listová, která podporuje správný vývoj nervové soustavy dítěte. Důležitá je také pestrá a vyvážená strava, která má vliv na zdraví matky i dítěte.
Uhnízdění vajíčka
Asi za šest dní od ovulace (oplodnění) putuje oplodněné vajíčko vejcovodem do dělohy (cestou se opakovaně tzv. rýhuje, tedy dělí – stadium moruly), kde se uhnízdí a až do porodu vyvíjí. Uhnízdění trvá asi 13 dní, dokud není úplně pevné. V třetím týdnu těhotenství začínají buňky embrya tvořit hormon HCG (choriogonadotropin), který přerušuje menstruační cyklus, aby mohlo těhotenství pokračovat. Tento hormon také slouží k podpoře růstu placenty. Hladina hormonu HCG je v těle tak vysoká, že dochází k jeho vylučování močí. To však dokáží rozpoznat pouze lékařské rozbory, nikoli domácí těhotenské testy – ty na hormon HCG začnou reagovat až od konce čtvrtého týdne. V tomto období vzniká také žloutkový váček, ten má za úkol přesun potravin mezi matkou a dítětem. Dále na povrchu embrya vzniká membrána, která slouží jako ochranný obal plodu, zůstává v ní až do porodu.
Blastocysta
Embryo v této fázi není nahodilým shlukem buněk, můžeme u něj rozlišit vrstvu zevních a vnitřních buněk, které mezi sebou mají mezibuněčná spojení. Nahromaděním tekutiny vznikne pod vrstvou zevních buněk dutý útvar blastocysta, která na konci třetího týdne měří asi půl milimetru – tedy velikost embrya (viditelné okem). Proto se také této etapě těhotenství někdy říká stádium blastocysty. Blastocysta má podobu váčku. Právě z blastocysty, přesněji z jejího vnějšího obalu, vzniká na konci čtvrtého týdne placenta a stejná část pak produkuje hormon HCG. Než se placenta vytvoří, přijímá embryo kyslík a živiny pomocí jednoduché oběhové soustavy. Ta je tvořena mikroskopickými tunely, které propojují embryo a cévy dělohy. Z vnitřních buněk blastocysty (tvoří ji stovky buněk) vzniká tzv. zárodečný terčík – základ embrya. Blactocysta se v třetím týdnu těhotenství vyvíjí v děloze volně, není dosud spojená s mateřskými tkáněmi.
Až na konci týdne k tomuto spojení pozvolna dochází a děloha začíná být připravena zajišťovat embryu výživu. V embryu se začínají tvořit první orgány a orgánové soustavy. Jako první se tvoří nervová soustava, poté srdce. Kolem embrya se také shromažďuje plodová voda, ze které se vytvoří plodový vak. Obojí slouží k ochraně dítěte v následujících měsících. Na konci třetího týdne těhotenství se také u některých žen objevuje tzv. implantační krvácení. Jedná se o velice slabé krvácení, spíše špinění, způsobené ukládáním embrya (blastocysty) do děložní sliznice. Tento proces se označuje jako nidace. Při nidaci se tvoří enzymy, které děložní sliznici rozrušují, vytvoří se jamka a do té se embryo zanoří.
3. týden těhotenství tedy můžeme shrnout do několika číselných faktů. Jedná se o 3. týden od prvního dne poslední menstruace, 1. týden od oplodnění, ženě zbývá 37 týdnů do porodu. Na konci třetího týdne těhotenství trvá již 20 dní, do porodu jich zbývá 260.
Příznaky těhotenství
Některé ženy na sobě dokáží vypozorovat příznaky těhotenství velice brzy (3. – 4. týden), i v době, kdy by těhotenství ještě neodhalil ani těhotenský test. Nejčastěji to jsou citlivá či nateklá prsa podobná citlivosti prsou před menstruací, ale silnější. Dalšími příznaky jsou častější močení, nechutenství, nevolnosti, zvracení a únava. Pocit únavy se objeví jen tak, bez zjevné příčiny, ve skutečnosti však příčinu má. Může za ni zvýšená hladina hormonu progesteronu a také energie, kterou předáváte k vývoji embrya. Nevolnosti a zvracení se dostavují zejména v ranních hodinách, objevit se může i mírně zvýšená teplota, dalším příznakem je citlivější čich – některé pachy mohou vyvolat až pocity na zvracení. Nechutenství se může projevit i k potravinám, které měla žena dříve ráda, v pozdějším stádiu těhotenství naopak může dojít k přejídání, jedení jídel podivných chuťových kombinací a jedení jídla, které žena předtím nesnášela.
Ačkoli není těhotenství v třetím týdnu poznat na těle ani na váze, pro ženu to bývá psychicky a emocionálně náročnější a citlivější období. Pozorovat můžeme časté a rychlé změny nálad, přehnané reakce na určité situace. Mohou za to samozřejmě hormony, které v těle působí zásadní změny.
Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu