1. a 2. týden těhotenství (1tt a 2tt)

1. a 2. týden těhotenství se takto označují až zpětně, po zjištění těhotenství, a to na základě menstruačního cyklu ženy. V té době se totiž nejedná o faktické těhotenství, embryo existuje až v třetím týdnu těhotenství. Jsou to takové dva týdny cesty ke skutečnému těhotenství.

Menstruační kalendář | Foto: Shutterstock
Menstruační kalendář | Foto: Shutterstock

1. Týden – Menstruace

Těhotenství u člověka za normálních okolností trvá 40 týdnů, které se dělí na tři trimestry (trimestr trvá tři měsíce). První trimestr začíná oplozením a končí 13. týdnem těhotenství. Pro ženy bývá spíše těžším obdobím, necítí se ve své kůži, jsou velice citlivé a emočně nevyrovnané. Začátek těhotenství se začíná počítat již od prvního dne poslední menstruace ženy, tedy když žena ještě vlastně není prakticky těhotná, protože k oplodnění vajíčka dochází za 14 až 21 dní od začátku menstruace. Také termín porodu se počítá od prvního dne poslední menstruace. V 1. týdnu těhotenství (1tt) tedy vlastně pouze probíhá menstruace.



2. Týden – Ovulace a oplodnění

Ve 2. týdnu těhotenství (2tt) začíná v děloze narůstat nová sliznice, aby mohlo dojít k oplození vajíčka. Probíhá ovulace – z vaječníku se uvolní jedno zralé vajíčko, které je připraveno k oplodnění. Poté, co dojde k oplodnění vajíčka spermiemi a žena se stává těhotnou, vznikne jednobuněčné embryo (též zygota). Dochází ke spojení genetických informací vajíčka a spermie. Podle toho, jaký chromozom nese spermie, se určí pohlaví dítěte. Pokud chromozom Y, bude to chlapec, pokud X, narodí se dívka.

Ženy, které se snaží otěhotnět, by se měly snažit být psychicky v pohodě, nestresovat se a nepřetěžovat se. Žena nejsnáze a nejpravděpodobněji otěhotní v období předpokládané ovulace (cca 2 týdny od začátku poslední menstruace). Doporučuje se uskutečňovat pohlavní styk tři po sobě jdoucí dny před ovulací a dva dny po ovulaci.

Jak určit termín ovulace?

Ovulaci nejlépe určíte díky vedení menstruačního kalendáře a měřením bazální teploty. Bazální teplota se měří v pochvě po probuzení na lůžku, v době ovulace teplota stoupne asi o 0,5°C a trvá až do doby následující menstruace. V období ovulace může také žena vypozorovat zvýšený výtok hlenu z dělohy, mít pocit nafouklého břicha, cítit ostrou bolest či píchání v oblasti podbřišku. Ovulaci mohou určit i laboratorní testy ze slin nebo moči, dále také ovulační testy dostupné v lékárnách.



Jak dále zvýšit šance na otěhotnění?

Aby měly spermie snadnější cestu k vajíčku, je nejlepší používat při pohlavním styku polohu zezadu. Po styku by měla žena zůstat ležet s nohama nahoře, popř. si podložit hýždě polštářem nebo udělat svíčku.

1. a 2. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
1. a 2. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu