2. trimestr těhotenství

Druhá třetina těhotenství (16. – 27. týden, tj. 4. – 6. měsíc) bývá obvykle ve srovnání s 1. trimestrem pro ženu v mnohém příjemnější. Nastávající maminka je většinou plná energie, cítí se dobře, potíže související s počátky těhotenství by tedy měly být minulostí. Obvykle už ustoupily nevolnosti i časté nucení na močení. Za nejpříjemnější je považován 6. měsíc gravidity. Dítě v tomto období rychle roste. To se samozřejmě promítá i do celkového váhového nárůstu ženy. Ten v ideálním případě představuje ve 2. trimestru asi 5-7 kg, tj. cca 50-60% předpokládaného celkového nárůstu hmotnosti těhotné ženy.

Obrázek z ultrazvuku | Foto: Shutterstock
Obrázek z ultrazvuku | Foto: Shutterstock

Jak se dítě dále vyvíjí?

Od 16. týdne (4. měsíc) svého vývoje se plod už velmi živě pohybuje, ale matka to zatím stále ještě nevnímá. Srdce plodu bije dvakrát rychleji než srdce matky. Jeho hrudník se pohybuje – provádí dýchací pohyby. Připravuje se tak na pozdější mimoděložní život.

  • Klouby na končetinách už jsou vytvořeny, pevné kosti se vyvíjejí.
  • Dostatečně jsou už vyvinuty také pohlavní orgány.
  • Kůže je zatím ještě tenká, průhledná, prosvítá pod ní síť krevních cév.
  • Tělíčko i tvář dítěte pokrývá jemné chmýří (lanugo).
  • Dítěti už rostou řasy a obočí.
  • Dítě si dokáže sát paleček.


Přibližně uprostřed těhotenství (5. měsíc, 20. – 23. týden) obvykle ucítí matka první pohyby svého dítěte. Vnímá je jako jemné chvění. Dítě střídá období klidu s obdobím aktivity. Má už dobře vyvinuty všechny končetiny.

  • Vyvíjí se dále chrup a začínají růst vlasy.
  • Vytváří se mázek (=bílá mastná hmota), která chrání pokožku plodu v děloze.
  • Krví matky se přenášejí na plod ochranné látky, které přispívají k vytváření imunity novorozence vůči chorobám v prvních týdnech po narození.

V 6. měsíci těhotenství (24. – 27. týden vývoje) má už dítě dobře vyvinuté svaly na všech končetinách, pravidelně a často vehementně je procvičuje. Škytání, poté, co se dítě příliš napije plodové vody, a kašel dítěte pociťuje matka jako kopání.

  • V pokožce dítěte se vytvářejí potní žlázy. Tuková vrstva pokožky zatím ještě chybí, proto je dítě hubené.
  • Plod je chráněn plodovou vodou, která se mění obvykle po 24 hodinách. Ta reguluje teplotu plodu, chrání ho před nárazy a infekcí.
  • Dítě už vnímá zvuky, příliš hlasité ho mohou probudit.
  • Uvádí se, že vývojem se stává z plodu postupně reagující, cítěním obdařená a vědomá bytost.
  • Plod je plně závislý na placentě. Jejím prostřednictvím se plodu dostává nejen výživa a kyslík, ale placenta současně slouží i k odvádění plodem vyměšovaných látek. Všechno, co projde tělem matky, včetně případných škodlivin, se filtruje placentou také k plodu.
  • Plod už se projevuje i vypadá téměř jako dítě po narození. Do 28. týdne vývoje stále kryjí oči plodu víčka.


Váha a míra plodu, orientačně

V průběhu 2. trimestru se proměňuje váha a délka plodu následovně:

  • do 16. týdne vývoje měří plod přibližně 16 centimetrů a váží 135 gramů,
  • kolem 20. týdne měří plod asi 25 centimetrů a váží 340 gramů,
  • kolem 24. týdne měří plod asi 33 centimetrů a váží 570 gramů,
  • kolem 28. týdne měří plod asi 37 centimetrů a váží 900-1000 gramů.

(Uváděné jednotlivé hodnoty váhy a míry plodu jsou samozřejmě pouze orientační. Vycházejí z předpokládané porodní váhy dítěte o velikosti 3 400 gramů a míry 51 centimetrů, přičemž se předpokládá celkový váhový přírůstek ženy přibližně 12 kilogramů.)

S čím v této fázi těhotenství počítat?

Přetrvává krvácení z dásní, které jsou měkčí, a tedy snáze zranitelné.

Také problém se zácpou může trvat. Následkem zácpy bývají hemoroidy, které vznikají v souvislosti s potížemi s vyprazdňováním, i s pozdějším tlakem hlavičky dítěte, který způsobuje natékání žil kolem řitního otvoru. Mírné hemoroidy není obvykle nutné léčit, po narození dítěte se většinou vstřebají samovolně.

Obvyklé hormonální změny mohou mít vliv na nadměrné pocení, a to i v souvislosti se zvýšeným průtokem krve pokožkou. Doporučuje se dostatečný příjem tekutin, volné, nejlépe bavlněné, oblečení a dostatečné větrání obytných prostor, především pro dobu spánku.



Přetrvávat může i riziko vaginálního onemocnění plísněmi a kvasinkami i zvýšená sekrece vaginálního hlenu. V případě bolesti, svědění, změny barvy nebo zápachu je nezbytné poradit se s lékařem.

Mohou se objevit i křečové žíly, zvlášť má-li žena nadváhu nebo dědičné dispozice k vzniku křečových žil. Potíže zhoršuje dlouhé stání nebo sed s nohama křížem. Doporučuje se odpočívat a spát s nohami ve zvýšené poloze. Tu lze řešit podložením matrace polštářem. Vhodné je také procvičování chodidel a protivarixová úprava punčoch nebo punčocháčů. O konkrétním opatření je vhodné poradit se s lékařem dle konkrétního stavu (rozsahu) křečových žil.

Někdy se začínají objevovat strie (pajizévky), pruhovité trhlinky na kůži. Vznikají na nadměrně napjaté pokožce. Preventivně se doporučuje vtírat do pokožky nejvíce zatížených partií těla (břicho, prsa, stehna) hydratační krém nebo jemný dětský olejíček. Pozůstatkem strií bývají obvykle krátké tenké stříbřité jizvičky.

Zvýšenou pozornost věnovat stravování

Jak už bylo uvedeno, 2. trimestr těhotenství, přesněji několikatýdenní období počínaje asi 20. týdnem těhotenství, je obdobím maximálního růstu plodu i maximálního týdenního váhového přírůstku matky. Ten představuje přibližně 0,5 kilogramu. Spolu s růstem plodu roste i maminčina chuť k jídlu. Uvádí se, že o co nižší váhu měla žena na počátku těhotenství, o to rychleji obvykle v těchto týdnech na váze přibývá.

Je nezbytné, aby se nastávající maminka stravovala v tomto období co nejkvalitněji, vyváženě a pestře. Tak, aby svému dítěti poskytla vše potřebné pro jeho optimální vývoj. Důležitá je především strava bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky, s obsahem optimálního množství bílkovin, tuků, vlákniny, s omezeným množstvím cukru i soli. Nedoporučuje se konzumace uzenin, konzervované potraviny nebo instantní výrobky. Žena by měla sledovat veškeré složení potravin na etiketách a vyhýbat se nejen konzervantům, ale také chemickým barvivům, dochucovadlům i vůním. Omezení platí i pro nápoje, jako jsou káva, čaj nebo čokoláda, i v případě bylinných čajů. Je vhodné konzultovat zvolenou bylinku, její doporučené denní dávkování, vždy raději s lékařem. Optimální množství konkrétní byliny je zvláště v těhotenství vždy nutné pečlivě a zodpovědně zvážit, aby mohla být bylinka pro organismus těhotné ženy, a tedy i vyvíjejícího se miminka, skutečně přínosem.



Důležité je také dodržovat optimální pitný režim, který brání vzniku zácpy a současně napomáhá správné činnosti ledvin.

Co je dobré ještě vědět

Žena v tomto období většinou vypadá velmi dobře. V těhotenství se obvykle, vlivem hormonů, zlepší kvalita vlasů i pleti. Může tomu ale být i naopak. Obvyklá bývá zvýšená pigmentace pleti. Na břiše se může objevit hnědý pruh, pihy a mateřská znaménka obvykle ztmavnou, na krku i na obličeji se může projevit snědé zabarvení pokožky nebo skvrny. Někdy ztmavnou i chloupky na tváři a na těle. Pigmentace se po porodu opět optimalizuje.

Ženě se mohou začít také štěpit a lámat nehty.

Nastávající mamince prospívá pohyb, nenáročné, zato pravidelné cvičení, relaxační i dechové cviky. Důležitý je pro ni i pro její dítě dostatek kyslíku, čerstvý vzduch. Těhotné ženě tedy prospívají přiměřeně dlouhé procházky, a to samozřejmě nejlépe v přírodě, za městem. Neméně důležitý je pro nastávající maminku dostatečný odpočinek.

Ve druhé třetině těhotenství se už většinou ženě nedaří těhotenství tajit. Rostoucí bříško už také vyžaduje větší, volnější oděv.

Je důležité, aby žena dbala o správné držení těla a tím bránila přetěžování páteře. Riziko bolesti zad se zvyšuje. Rostoucí bříško táhne tělo vpřed, což nutí ženu k mírnému záklonu, aby vyrovnala postoj. Nedoporučuje se zvedat těžší břemena. Hormony napínají svaly v dolní části zad, a proto dochází při ohýbání k jejich snazšímu namožení. Snahou ženy by mělo být průběžné udržování rovné páteře, vyvarovat se hrbení zad i vystrkování břicha vpřed. I menší zátěž (obvyklý nákup) by si měla těhotná žena vždy rozdělit rovnoměrně tak, aby obě strany těla byly zatěžovány stejně.

K správnému postoji přispívá i vhodně zvolená obuv s nižšími podpatky.



K optimální ohebnosti páteře i k zmírnění případné bolesti zad dobře přispívá procvičování takzvaného „kočičího hřbetu“. Dochází při něm současně i k žádoucímu posilování břišních svalů.

Dokončeným 27. týdnem vývoje začíná další, tedy už poslední, fáze těhotenství. Zbývají už jen pouhé tři měsíce do chvíle, kdy se konečně ozve každou nastávající maminkou toužebně očekávaný první pláč jejího novorozeného děťátka.

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu