17. týden těhotenství (17tt)

Plod rychle a výrazně roste, mamince se ztrácí pas a zvětšuje bříško. Na jazyku plodu se již vytvořily chuťové pohárky, ale chuť zatím nevnímá. Začíná však vnímat zvuky. Pod kůží plodu se usazuje tuková tkáň. U maminky dochází ke zvýšené pigmentaci kůže, objevují se problémy s rovnováhou. Ženě se mohou zdát podivné a velmi živé těhotenské sny. Nastal nejvyšší čas, aby si maminka koupila těhotenské oblečení.

Bolesti zad v těhotenství | Foto: Shutterstock
Bolesti zad v těhotenství | Foto: Shutterstock

Život maminky

17. týden těhotenství (17tt) je období, kdy postupně maminka začíná ztrácet pas, protože bříško se čím dál víc zvětšuje. Možná jste si všimla, že se vám poslední dobou zvyšuje pigmentace kůže. Pigmentové skvrny po porodu časem ale vymizí. Pokud máte citlivou pleť, používejte krémy a na slunci dbejte na ochranné opalovací prostředky, protože na slunci se skvrny ještě více zvýrazňují. Maminka si pomalu začíná zvykat na rostoucí bříško a přibývající váhu. Zpočátku si může připadat, jakoby ji rostoucí bříško převažovalo dopředu. Nastat mohou i problémy s rovnováhou, a to kvůli změně těžiště. Postupně si na tyto pocity zvyknete a vše vám bude připadat normální. Pokud žena ještě necítila žádné pohyby plodu v předchozích týdnech, v tomto týdnu by díky výrazně větší aktivitě dítěte pohyby cítit mohla. V autě umístěte pás pod břicho a kolem boků, horní část by měla procházet mezi vašimi prsy. Maminka má za sebou 118 dnů těhotenství. Do porodu zbývá 23 týdnů, tedy 162 dnů.Vývoj plodu

V druhém semestru plod rychle roste, výrazně se prodlužují dolní končetiny, takže tělní proporce jsou již vyrovnané a podobají se proporcím těla při narození. S tím, jak plod roste, se prodlužuje a zesiluje pupeční šňůra. Při vyšetření ultrazvukem můžeme vidět, jak si plod cucá prsty na ruce nebo na noze, čile se pohybuje a otáčí. Srdíčko bije plodu asi dvakrát rychleji než matce. Dále postupuje osifikace, tedy tvrdnutí kostí. Některé kosti se přemění velmi rychle, jiným to trvá po celou dobu těhotenství. Dítěti se dotváří pokožka. Je stále ještě velice tenká, ale je již tvořena všemi třemi vrstvami – pokožkou, škárou a podkožním vazivem. Plod dokonale ovládá sací a polykací reflex. Na jazyku se již vytvořily chuťové pohárky, ale dítě ještě chuť nevnímá, protože mozek není doposud tak dobře vyvinutý, aby mohl jednotlivé chutě rozlišovat. Plod začíná vnímat zvuky, vyvíjí se potní žlázy na kůži. Ledviny už velice dobře pracují, takže dítě do plodové vody vyměšuje moč i několikrát denně. Objevují se dýchací pseudopohyby – plodová voda vstupuje a vystupuje z plic podobně jako vzduch po porodu. EKG dítěte se podobá EKG dospělého. Pod kůží plodu se usazuje tuková tkáň, která plodu pomáhá vytvářet si a udržovat tělesnou teplotu. Tuková tkáň je dále dobrým zdrojem energie pro plod a je velmi důležitá pro jeho metabolismus. Plod měří od temene k zadečku asi 11 – 13 cm, váží až 140 g.

Těhotenské sny

Vyšší hladina těhotenských hormonů, ale také množství emocí, obav a otázek ve vaší hlavě mohou způsobit podivné těhotenské sny, zejména ve druhém a třetím trimestru. Paradoxně však během tohoto období strávíte méně času v REM fázi, ve které se zdá většina snů. Pokud se probudíte uprostřed REM fáze, je větší pravděpodobnost, že si sny zapamatujete. Těhotným ženám se nejčastěji zdají erotické sny, sny o partnerově nevěře nebo o roztomilých zvířecích mláďátkách či miminkách. Pokud se vám zdá o přátelských zvířátkách, je to znamení, že se vaše instinkty připravují na výchovu miminka. Jestliže jsou však hrozivá, mohou vyjadřovat strach a obavy z nového stvoření, které vám vstupuje do života. Tyto sny tak symbolizují určitou rozpolcenost, kterou maminky v těhotenství prožívají. Erotické sny mohou vynahrazovat neukojenou sexuální touhu těhotné ženy, která si většinou sexuální styk (zvláště v posledních týdnech těhotenství) příliš neužívá. Mnoho maminek má také strach, že se změnou postavy již nebudou pro své partnery přitažlivé. Erotický sen pak představuje touhu být pro partnera stále sexuálně přitažlivá a tuto touhu si prostřednictvím snu maminka splňuje. Pokud se vám zdá, že vás váš partner podvedl (ať už s někým známým nebo s někým cizím) nebo ho nějaká žena svádí, může to znamenat, že si nejste zcela jistá jeho láskou, kterou nyní velice potřebujete. Strach, že partnera během těhotenství ztratíte, je běžnou emoční reakcí. Těhotné ženy mají větší pocit zranitelnosti než obvykle. Řekněte partnerovi o svých pocitech a obavách. Zkuste mu vysvětlit, že nyní více než jindy potřebujete, aby vám svoji lásku dával najevo.Těhotenské oblečení

Je nejvyšší čas pořídit si kvalitní a pohodlné těhotenské oblečení. Dnešní těhotenská móda je již na úrovni, takže se nemusíte bát, že budete vypadat jako v pytli. Oproti klasickému oblečení je však to těhotenské dražší. Pár tipů pro výběr těhotenského oblečení:

  • Myslete na to, že bříško se vám bude neustále zvětšovat, mohou se přidat i otoky. Nakupujte tedy průběžně z důvodu měnící se postavy.
  • Pokud nechcete příliš utrácet za speciální těhotenské oblečení, můžete si koupit obyčejné, o jedno, dvě až tři čísla větší. Těhotenské kalhoty jsou však k nezaplacení, jsou pohodlné a díky pružné gumě v pase vám padnou po celou dobu těhotenství.
  • Nemyslete pouze na vzhled, ale také na pohodlí. Pro těhotné ženy se hodí delší halenky a trička.

Nákup spodního prádla

Pohodlné spodní prádlo (zvláště podprsenka) je v těhotenství velmi důležité. Nelitujte proto investice do kvalitního spodního prádla.

  • Ženám s menšími prsy postačí í klasická sportovní podprsenka.
  • Ženy s velkými prsy by si měly koupit hodně pevnou podprsenku.
  • Kupujte nejlépe bezešvé a bavlněné prádlo.
  • Pokud nechcete utrácet za speciální těhotenské kalhotky, stačí i klasické, pouze o nějaké číslo větší a nejlépe bavlněné.
17. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
17. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu