16. týden těhotenství (16tt)

V pokožce plodu se v 16. týdnu těhotenství začínají objevovat hmatová tělíska. Srdce plodu bije zhruba 150 krát za minutu, za den přečerpá až 25 litrů krve. Začíná také sekrece hormonu štítné žlázy a vytváří se spojení mezi orgány, které tak začínají pracovat společně. Mimika plodu už je vyvinutá a děťátko je tak schopno dělat různé grimasy. Maminku čekají další těhotenské testy, mohou se dostavit těhotenské chutě.

Hormonální stabilizace a vliv na pleť | Foto: Shutterstock
Hormonální stabilizace a vliv na pleť | Foto: Shutterstock

Život matky

Množství plodové vody v děloze se zvětšuje, nyní jí je již kolem 200 ml. V druhém trimestru přiberete asi 6 kg. Vrchol těhotné dělohy lze nahmatat asi 2 prsty nad stydkou kostí. Maminka by se měla dostavit na další gynekologická vyšetření (Triple test, Amniocentéza), při kterém podstoupí další testy na možné genetické poškození plodu. Některé maminky již mohou pocítit první pohyby plodu, stává se to však pouze u malého procenta žen a zejména u druhorodiček. První pohyby vám mohou připadat jako šimrání, bublání, nebo pukání popcornu. Od 20. týdne se budou objevovat častěji a silněji. Těhotným ženám se doporučuje spát na levém boku, je to pozice vhodná pro správný krevní oběh a zmírňuje se tak nebezpečí vzniku otoků a křečových žil. Navíc je ženám pohodlná. Při ležení na zádech může dojít ke zvýšení tlaku na dutou srdeční žílu a mohou se zhoršit bolesti zad. Žena může pociťovat bolesti bříška nebo svědění kůže, je to způsobeno zvětšováním a roztahováním vazů. Dostavit se může i dýchavičnost, žena je zadýchaná, těžce se jí dýchá. Zadýchání způsobují těhotenské hormony, které nutí ženu dýchat hlouběji, než je zvyklá. Miminko tak dostává dostatečný přísun kyslíku. Na konci týdne má za sebou maminka 111 dnů těhotenství. Do porodu zbývá 24 týdnů, tedy 169 dnů.



Kolem šestnáctého týdne těhotenství se nejčastěji objevují těhotenské chutě. Těhotné ženy, mají často chuť na čokoládu, zmrzlinu a různé sladkosti, naložené okurky, cibulky či kvasnice. Některým ženám (opravdu malé procento) se však může stát, že mají velmi podivné chutě, například na uhlí, omítku, křídu apod. Odborně se tomuto jevu říká pika. Je varovným signálem a důvodem k vyšetření (krevního obrazu) plodu, které vyloučí nedostatek železa nebo probíhající infekci v těle matky. Může se také jednat o projev duševní choroby. Máte-li tedy tyto neobvyklé chutě, informujte lékaře.

Vývoj plodu

Dosud mělo dítě v děloze zakřivenou pozici, nyní je plod schopen se částečně napřímit. Zevní pohlavní orgány jsou jasně rozlišeny na mužské či ženské. Pohlaví plodu při vyšetření ultrazvukem je ve většině případů již možné, záleží zejména na otočení plodu v děloze. Plod se stále čile pohybuje, ale maminky pohyby ještě necítí. V pokožce plodu se v této době začínají objevovat hmatová tělíska. Srdce plodu bije zhruba 150 krát za minutu, za den přečerpá až 25 litrů krve. Začíná také sekrece hormonu štítné žlázy a vytváří se spojení mezi orgány, které tak začínají pracovat společně. Plod může v děloze zatínat pěsti, cucat si palec, protahovat si ruce a nohy, různě se otáčet. Mimika plodu už je také vyvinutá a děťátko je tak schopno dělat různé grimasy. Na konci 16. týdne dosahuje plod délky asi 10 – 11 cm, váží až 90 g. Jeho velikost se podobá většímu pomeranči.

Triple test

16. týden těhotenství (16tt) je časem, kdy téměř každá budoucí maminka vyšetření Triple test podstupuje. Jde o krevní testy, které se provádí mezi 14. až 18. týdnem těhotenství. Cílem triple testu je zjistit, zda dítěti hrozí nějaká vrozená vývojová vada, zejména Downův syndrom, Patauův syndrom a Edwardsův syndrom. Triple test ukáže výši hladiny tří hormonů v krvi (AFP, hCG, uE3), podle kterých se zjistí možné vrozené vývojové vady a chromozomální odchylky plodu. Problémem triple testů je, že často vycházejí falešně pozitivní, což nastávající maminku vyděsí. Fakt, že triple test je pozitivní, tedy v žádném případě nemusí znamenat, že bude miminko postižené. V případě pozitivního testu se doporučuje odběr plodové vody, tzv. amniocentéza.



Hormony měřené v Triple testu:

  • AFP – alfafetoprotein, tvoří vyvíjející plod
  • hCG – těhotenský hormon humánní choriogonadotropin
  • estriol – estrogen, důležitý pro správný průběh těhotenství
  • SP1 – specifický těhotenský protein

Amniocentéza

Amniocentéza spočívá v odběru malého množství plodové vody (15 – 30 ml) pod kontrolou ultrazvuku tenkou jehlou přes břišní stěnu těhotné ženy. Místo vpichu se volí pečlivě, aby bylo bezpečné pro matku i pro plod. Plod si následně odebrané množství plodové vody během několika dnů sám obnoví. Amniocentéza slouží ke zjištění případného genetického postižení plodu, nejčastěji se provádí po předchozím pozitivním Triple testu nebo prvotrimestrálním screeningu. Není vůbec bolestivá. Provádí se ambulantně mezi 15. a 22. týdnem těhotenství. Má však svá rizika. Přibližně v 0,5 % – 1 % případů může dojít k potratu či poškození plodu.
Vzhledem k riziku potratu se lékaři snaží počet těchto vyšetření snížit na minimum a vyloučit možné genetické postižení plodu jinými testy, při kterých se nepoužívá jehla. Několik dní po amniocentéze se doporučuje odpočívat a nenamáhat se. Nezvedejte těžké předměty a necvičte. Kontaktujte lékaře, pokud máte horečku, bolesti břicha trvající déle než 24 hodin nebo se u vás objevil neobvyklý výtok z pochvy či krvácení. U vícečetného těhotenství se zákrok aminocentézy poněkud liší. Pokud se jedná o dvojvaječná dvojčata, odebírá se plodová voda ze dvou vpichů. Uvádí se 3,5x vyšší riziko potratu než u jednočetné gravidity.



Důvody k podstoupení aminocentézy:

  • podezření na vrozenou vývojovou vadu plodu
  • dědičné metabolické poruchy
  • zjištění stavu plodu uRh izoimunizaci
  • zjištění stupně zralosti plic
  • věk matky nad 35 let, věk otce nad 45/50 let
  • ultrazvukem zjištěné morfologické odchylky u plodu
  • rodiče s abnormálním karyotypem
  • předchozí porod / potrat plodu s chromozomální aberací
  • nemoci matky: cukrovka, fenylketonurie
  • přímý styk s mutageny nebo teratogeny
16. týden těhotenství | Foto: Shutterstock
16. týden těhotenství | Foto: Shutterstock

Přehledová tabulka: Těhotenství týden po týdnu